banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

"Gemi İnşada İflas Beklemiyorum"

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan; Türk Gemi İnşa Sanayiinin zor günler geçirdiğini vurguladı. Kalkavan; "El değiştirmeler olabilir, ama iflas beklemiyorum" dedi.

GEMİ İNŞA 24.03.2009, 13:57

"İflas Olmaz, El Değiştirmeler Olabilir"

Geçtiğimiz Perşembe günü DTO'da yapılan ve Baltık Exchange tarafından düzenlenen Denizcilik Piyasaları Paneli'nde Türk Gemi İnşa Sanayiinin durumu hakkındaki bir soruyu cevaplandıran DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan; Türk Gemi İnşa Sanayiinin zor günler geçirdiğini vurguladı. Kalkavan; "El değiştirmeler olabilir, ama iflas beklemiyorum" dedi. 

Kalkavan; yabancı uzman panelistlerin katıldığı "Denizcilik Piyasaları Paneli"nde Tersanelerde iflas beklemediğini söyleyerek Türkiye'de gemi inşa siparişi veren yabancıların yüreğine su serpti.

"Yeni tersanelerin hepsi tamamlanmaz"

Kalkavan; krize rağmen yeni inşa edilmekteolan çok sayıda tersanenin akibetinin sorulması üzerine; "Türkiye'de yeni inşa edilen tersanelerin hepsinin tamamlanacağını düşünmediğini" söyledi.

92 tersaneden 72'sinin siparişleri olduğuna değinen Metin Kalkavan; "Yeni inşa edilmekte olan 66 tersanenin tamamının yakın gelecekte bitirileceğini sanmıyorum. Türkiye'de gemi inşa zor günler geçiriyor. Hükümetimizin, diğer gemi inşa ülkelerinin bugünlerde yapmakta oldukları gibi bizlere bir şans vermesini bekliyoruz.  Biz gemi inşa ülkesi olarak en zor durumda olanlardan ve gizli veya açık  hiç bir şekilde  sübvanse edilmeyenlerden birisiyiz. Market iyiyken sorun yoktu, ancak bugünlerde durum çok zor. Biz durumumuzu hükümete açıklayıp onları ikna etmeye çalışıyoruz. Bu konuya eğileceklerini umuyoruz çünkü sözkonusu olan gerçekten büyük bir endüstri. Küçük değil. İflasların olacağını sanmıyorum. El değiştirmeler olacaktır. Ama iflas; ben hiç bir tersane için beklemiyorum. Dediğim gibi çok zor günler geçiriyoruz Bankalarımızda toksik kağıtlar yok. Konsolidasyon olacaktır. Ama küçük bir bölümde iflas riski olsa da onların da el değiştireceğini ama iflas olmayacağını düşünüyorum"  dedi.

Yorumlar (5)
Engin TURAN 12 yıl önce
Merhabalar,Tersanelerde calisan insanlarimiz yillardir somurulduler, hala da somuruluyorlar, kendilerinin ne is guvenligi oldu, ne de yasam standartlari duzeldi. Bu armatorler bu insanlarin uzerinden milyonlarca dolar para kazandilar, ekonomik sorunlar yasadigimiz su gunlerde de yaptiklari şlk sey binlerce calisani sokaga atmak oldu. Acaba bizler gercekten bu geminin icinde miyiz ?

Saygilarimla,
12 yıl önce
Allah aşkına bu kadar karamsar bu kadar çabuk havlu atan devletten dolaysıyla ülke halkından aman yardım yetişin imdadıma diyen bir iş adamı olabilirmi şu deniz haberin eski sayfalarını bir tarayın yüzde dörtyüz kazandık kapasitemizin üstündeyiz ülkeye döviz pompalıyoruz dokunmayın bize üstümüze gelmeyin tavan yaptık şimdi bir günde bıçak gibi kestiniz yoksulştınız sizin hiç öz sermayeniz yokmu siz sipariş alıp işçilik karşılığı fason çalışan iş adamlarısınız üretiminiz raftamı kaldı stta malınızmı var siparişleri 1.16 dolardan bağladınız dolar 1.8o oldu bir gün bile beklemediniz hemen işçi çıkardiniz taşeronlara piyasalarada ödemeyi kestiniz .şimdi ben hiç yakıştıramıyorum biraz insaf devletten para istemek bir ülkede yüzün üstünde tersane olacak devlet bunlpara verecek sen gemi yapacaksın kime YAPACAKSIN SİPARİŞ YOK DİYORSUN öte yandan meslek taşlarınız ÇİNE onlarca milyar dolarlık sipariş vermiş oda devletin kapısında aman başbakanım kurtar bizi çinden kapasitenizi birleştirip o gemileri burda niye yapmadınız o zaman sizi kim tutar tabii hep işadamısınızya . Bakın beyler bu işleri yapmaya mecbur değilsiniz kendinizi üzmeyin bu ülkede bu işi yapacak insanlarbulunur satın kurtulun zaten yerler sizin değil içindekilerin bir kıymeti kalmadısipariş yok bunu kendiniz her platformda sölüyorsunuz sakın bu yazıdan dolayı bana kızmayın bende bu sektörün içindeyim yarın gazeteye ilan verin satılık tersane kapınızda kuyruk olur iyi fiyatada satarsınız .iyi uykular sabah iyi düşünün moral bulun
Gözde Kollu 12 yıl önce
gemi inşaa sektörü bu ülke için çok önemli. Böyle büyük bi getirisi olan bi sektörün batması demek ülkeye çok büyük bir kayıp demek! bu nedenle devletimiz en kısa sürede destek çıkmalıdır ve kriz bu sektörü de teğet geçmelidir..
ceyhun yurdakul 12 yıl önce
beyler bu gemi batarsa hepimiz batıcaz farkında deyılsınız galiba bu fırmalar ayakta kalıcak bu pevaneler donecek ve bızlerde ekmegımızı bu fırmalardan kazancaz ıyı veye kötu bugun nelere sahıpsek bu fırmaların sayesınde sahıp olduk allah hepımızın yardımcısı olsun lutfen bıraz daha ınsaf ve sag duyu lutfen saygılarımla
gültekin 12 yıl önce
neden bu kadar çabuk pesetmekten söz ediliyor anlamadım. bu kadar büyük paraların döndüğü sektör neden kolay çökmemeli. herşeyde devletten beklenemez biraz yaratıcı olmak lazım
12°
açık
banner102