Gemi inşada bıçak kemiğe dayandı

Tersanelerde sadece tamir için gemi var, Tuzla 40 bin çalışanını kaybetti, Devlet tek bir somut adım atmıyor, Gemi yan sanayide 2010’dan sonrası karanlık...

Gemi inşada bıçak kemiğe dayandı

Gemi inşada bıçak kemiğe dayandı

Hem gemi inşa sektörü hem de yan sanayi önümüzdeki birkaç yılın kendileri için belirsiz olduğu görüşünde birleşiyor.

Krizden en ağır darbeyi alan gemi inşa sanayi, yeni sipariş alamayınca çareyi gemi bakım onarım faaliyetlerine ağırlık vermekte buldu. Yeni siparişlerin olmaması tersaneler kadar gemi inşa yan sanayiini de düşündürüyor. Hem gemi inşa sektörü hem de yan sanayi önümüzdeki birkaç yılın kendileri için belirsiz olduğu görüşünde birleşiyor.

Tersanelerde sadece tamir için gemi var

Türkiye’nin önemli sektörlerinden biri olan ancak küresel krizden en ağır darbeyi alan gemi inşa sanayi, bir yandan can çekişirken bir yandan da tamire yönelerek ayakta kalmaya çalışıyor.

Kriz nedeniyle neredeyse yeni sipariş alamayan tersaneler çareyi gemi bakım onarım faaliyetlerine ağırlık vermekte buldu. 55 yıllık geçmişiyle Tuzla’nın önemli tersanelerinden biri olan Gisan da tamir konusunda Tuzla’da ilk beşe girmeyi hedefliyor.

”Tuzla 40 bin çalışanını kaybetti”

Gemi inşa sanayinin Türkiye’den çok, dışarıya bağımlı bir sektör olduğunu ve dolayısıyla Türkiye’de yaşanan krizlerden çok dünyada yaşanan krizlerden etkilendiğini vurgulayan Gisan Tersanesi Genel Müdürü Türker Yaltır,  bu krizin tersanecileri çok kötü etkilediğini dile getirdi. Yaltır,  “İnsanlar iyimser düşünmek istiyorlar ama burada durumlar kötü. Yılbaşından sonra iyice kötü olacak. Şu ana kadar eski siparişler vardı.  Ama artık yeni sipariş yok. Tuzla’da bulanan 65 bin çalışan sayısı 25 bine düşmüş durumda. Bu insanları geri kazanmak da kolay değil. Birçoğu köyüne döndü. Bir kısmı başka sektörlere geçti. Bu sektörü riskli buldular. Oysaki işçiler bu işin can damarı” dedi. 

“Devlet tek bir somut adım atmıyor”

Devletten bu konuda daha çok destek beklediklerini ifade eden Yaltır, “ Devlet, otomobil sektörüne yaptığı bir desteği neden gemi inşa sektörüne de yapmasın. Bize sitem ediyorlar. Neden bize projeler sunmuyorsunuz diye. Her şeyin bir sırası var. Şimdi tam yapacağımız zaman, bu sefer devlet geri duruyor. Şu anda Tuzla’da bütün tersanelerin ana makineleri var ve iptal edemiyoruz. Ana makineyi sipariş etmişiz. Diyoruz ki, peşinatlarımızı yakın. Biz bu parayı alıp gemi yapacak durumda değiliz. Onlar da ‘hayır sen bu makineyi alacaksın’ diyor. Bunun yanı sıra, bizim çok eski bir koster filomuz var. Aynı hurda araçlara uygulandığı gibi bir kampanya oluşturulsa, bu koster filosunu atıp, bir miktar kendileri teşvik etse, bir miktar da biz elimizdeki makineleri değerlendirerek bir imalata geçsek; tersaneciler bu krizi aşar. Devletin teknik olarak yapabileceği en iyi şey bu.  Şu anda elinde gemisi olup ve bitiremeyip sefere alamayan tersaneler çok zor durumda. Bu konuda bankacıları tersanelere yönlendirip, tersanecilere güven telkin edip bu işin önünü açarlarsa bize çok faydalı olurlar. Öte yandan devlet, bu dönem için tersanecilerin çok ağır yükleri olan SSK, elektrik, enerji, ve peşin vergi konularında da bize yardımcı olabilir. Yoksa bu sektörü kaybedecek. Çünkü bu sektör şu anda can çekişiyor, ölüyor” şeklinde konuştu. 

“Gisan ilklere imza atmanın onurunu yaşıyor”

Yaşanan tüm sıkıntılara rağmen Türkiye ve gemi inşa sanayi için iki önemli projeye imza attıklarını dile getiren Yaltır, “ Yalova’da açtıkları şubelerinde, Kıyı Emniyet Müdürlüğü için inşasına başladıkları yakıt toplama ve şamandıra elleçleme gemisinin hem Gisan için hem de Türkiye için önemli bir referans teşkil ettiğini dile getirdi. Yaltır, “Bu çok özel bir proje aslında. Türkiye de ilk, dünyada da çok fazla yok. İstanbul Boğazı gibi bir tehlikemiz var. Senede yüzlerce tanker geçiyor. Kazalar da oluyor. Yarın öbür gün orda bir gemi kazası olsa yüzyıllardır temizliği korunarak bize devredilmiş bir mirası kaybedeceğiz. Bu gemi ona ani müdahale edebilecek ve toparlayabilecek bir yetenekte. Bu aslında çok önceden yapılması gereken bir projeydi. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü bundan toplamda 4 adet yaptıracağını söyledi. Bu da hem bizim, hem de ülke için sevindirici. Bunun altına Gisan tersanesinin imza atması da bizim için çok onur verici” dedi.
Ayrıca Türk bir dizayn firması tarafından tasarlanmış ve inşası devam eden 6500 dwt asfalt tankerinin de gemi inşa sanayi için referans teşkil eden bir diğer önemli projeleri olduğunu ifade eden Yaltır, “ Bundan sonraki hedeflerimiz ise, tamir konusunda ilk beş firmaya girmenin yanında,  kara sektöründe imalatlar yapmak.  Yine Yurtdışı ile ciddi görüşmelerimiz var.  Yeni teklifler veriyoruz. Onları buraya yönlendirmeye çalışıyoruz. Bunların dışında Yalova’daki kapasitemizi artıracağız. Çünkü Tuzla’nın yeni inşa kapasitesini oradan besleyip buranın gemi inşadan arttırdığı gücünü tamire yönlendirmek istiyoruz” dedi.

Gemi yan sanayide 2010’dan sonrası karanlık

En az gemi inşa kadar krizden zarar gören gemi yan sanayi de yeni sipariş alamamaktan şikayetçi.

Gemi yan sanayiinin, gemi inşa sanayi ile bire bir bağlantılı olduğunu dile getiren Türkiye’nin alanında tek üretici firması Ensar Gemi ve Yan Sanayi şirketi Genel Müdürü Özkan Köksal “Gemi inşa sanayi çalışmadığı sürece yan sanayi de var olamaz” dedi. Köksal konuyla ilgili şunları söyledi: Gemi yan sanayi, gemi inşa sanayi ile çok iç içe bir sanayi. Kriz  nedeniyle siparişlerimizde %50’den fazla düşüş yaşandı. Eski siparişlerimiz vardı, fakat onları da armatör finansman sorunu yaşadığı için durdurduğu zamanlar oldu. Ödemelerde aksamalar oldu. Daha sonra bankalarla bu sorun çözdükçe  eski siparişler devam etti. Dolayısıyla bu seneyi onlar besledi. Sektör 2010 ve 2011 yılından pek fazla bir şey beklemiyor. Önce armatör maliyetini çıkaracak, navluna ulaşacak, sonra borcunu yeniden yapılandıracak. Onu yenecek. Ancak o zaman  yeni siparişe geçecek. Öngörüler bu şekilde.”

“Türkiye stratejik konumunu korumalı”

Gemi inşa sektörünün ticari olduğu kadar stratejik önemi de olan bir sektör olduğunu ifade eden Köksal, “Bugün Türkiye dünyada askeri gemi yapan az sayıda ülkeden birisi haline geldi. Bu konumunu sürdürmesi lazım.Türkiye, dünyanın ilk 10 gemi inşacı ülkesinden birisi. Bu avantajlarını  ve stratejik düzeyini koruması lazım. Çünkü bir daha toparlamak çok zor. Hükümet  konuya bu şekilde yaklaşırsa, sahip olduğu bu konumu nasıl koruyabilirim diye düşünürse, ancak o zaman  doğru analizler yapabilir ve doğru karar verebilir diye düşünüyorum. Türkiye gemi inşacı  bir ülkedir ve  bu konuda küresel oyuncudur. Kalitesi ve kapasitesi itibari ile dünyaya kendini kabul ettirmiştir. Ancak özel sektörün serbest piyasa ekonomisini belirlediği  ülkemizde hükümet konuya, özel sektör iyi piyasada da kötü piyasada da kendi başının çaresine bakmalıdır diye yaklaşırsa,  bu yanlış bir yaklaşım olur. Birey olarak görmediğiniz zaman, ülkenin bir değeri olarak gördüğünüz zaman çözüme daha kolay ulaşılır ve bundan herkes fayda görür” şeklinde konuştu.

“Devlet destek verirse bu iş yürür”

Devletin alacağı birkaç önlemin sektöre büyük katkıları olacağı görüşünde olan  Köksal, sektör olarak hükümetten beklentilerini şu sözlerle dile getirdi: “Sayın bakanımız kamu yatırımlarını öne almaya çalıştıklarını, kamunun ihtiyacı olan deniz araçlarının yapımı için finansman ayarladıklarını ve bunun için 600 milyon TL’lik bir bütçe ayırdıklarını açıklamıştı. Bunu hayata geçirebilirlerse, sektöre de büyük katkı sağlamış olacaklar. Böylelikle tersaneler için bir kapasite bir imkanı oluşabilecek. Yine Koster filosunu  yenilemek  gibi bir öneri gelmişti. Bunun üzerinde çalışıldı. Rapor hazırlandı. Bu projeye başlanması, gemi inşa sektörümüzü iki yıl düşük dozajda da olsa çalıştırır. Sonuç olarak sektör,  birinci viteste yol almaya devam ederse, işler açıldığı zaman vites değiştirmesi kolay olur. Ama arabayı  durdurursa, tekrar çalıştırmak zor olacak.“

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 10 yıl Önce

PAKET YAKINDA, SIKIN DİŞİNİZİ.

Erkan Gunestutar
Erkan Gunestutar - 10 yıl Önce

Gemi Insaacilar asagidaki ilana dikkat etsinler;http://www.qp.com.qa/qp.nsf/ea724954d6c62d244325711a001f18dc/c2327b569d7e6b894325764f00109520?OpenDocumentPROVISION OF HARBOUR TUGS, PILOT BOATS AND MOORING GANGS FOR

General Tender # GT09112800

--------------------------------------------------------------------------------

Bond:QAR 18,000,000/--

Issue Date:15/10/2009

Bid Closing Date:15-Nov-2009 11:00 hrs Local (GMT +0300)Location:Contracts Dept. - Corporate Division, Qatar Petroleum, PO Box 3212, Royal Plaza,G Wing,4th Floor Rm G11,Doha

Fee:QAR 500

Bond Validity:14/04/2010 - (150) days from the Bid Closing Date

Offer Validity:15/03/2010 - (120) days from the Bid Closing DateScope of Work/Description:QP intends to award this service CONTRACT of providing the manned harbour tugs, manned pilot boats, mooring gangs and the shore personnel to assist the Port Operation Division in carrying out the Operational services as further specified in this CONTRACT.

Note:a) Tender documents for the above services/works can be obtained from the Dates of Issue at the different locations indicated above. Tender documents may be collected between 08:30 and 13:30 only.b) Tender documents will be released only to authorized company representatives with the Letter of Authorization on Company Letterhead.c) Non-refundable Tender fees are payable as below to Doha Bank Ltd. at QP Branch, Ras Abu Aboud, Doha, or to Qatar National Bank, QP Branch, 2nd Floor, Al-Sadd Plaza, Doha:

STC & LTC Tenders - Fee per tender QR 200.00

GTC Tenders - Fee per tender QR 500.00d) Where tender documents are collected on behalf of others, the entity who collects the tender documents must submit a letter from the "principal(s)" stating that the tender documents are collected on their behalf.e) Where tender documents are collected on behalf of more than one "principal", the tender fee has to be paid in respect of each tender document.f) No queries will be entertained, or bids received, from entities who have not purchased tender documents in compliance with the above provisions.

-

chf.eng. kitabi
chf.eng. kitabi - 10 yıl Önce

istekleriniz dogru ama armatorler once oldugu gibi kirediyi kapan yine cin'de alir solugu yada yabanci bayrakla eski gemi alir. hepsi ayri sirket uzerine. devlet avucunu yalar. bulurda alir geri. sizde bunun icin tamir isine giriyorsunuz.Tuzla'da tamir isi en kolay is olmus. gemide yagcilik yapanlar simdi orda makina ustasi oluyor. 'mak' makinanin kaverini nasil sikmasini bilmiyorlar kara saban usulu.sonra saplama kesiyor. ustabaslari mutlaka cok bilmis katolok bakma geregi duymazlar.armatore yagcilik pesindeler.havuzda lavra tapasinda talas gordum itiraz ettim sokun diye sonra armatore bu carkcibasi cok kil demisler bende inat ettim sokulecek dedim kaptana bildirdim soktuler dis hic kalmamis tersane muduru geldi elemanlara bagirdi. benden ozur diledi. ama uzuldum.

sonra denizde carkciya Allah acisin. bir gemiye gittim jenarator yapmislar 6 saat calismis. ana makina layner su veriyor yapimci firmaya bende sordum. Rus carkciya teslim ettim dedi utanmadan. hemen carkci kotulerler.isciler dikkatsiz.parcayi kirar sonra kaynatir takarlar.hic itiraz etmeyin Tuzla tamir ekipleri boyle calisiyor.avrupada baska ulkelerde cok degisik. kizmayin disardan bir bakin kendinize.

murat birecik
murat birecik - 10 yıl Önce

sayın chf. eng. kitabi,yorumunuz ve saptamanıza katılıyorum ve de bunu bir ihbar kabul edip; gemi inşa ve tersaneler genel müdürlüğü'nü göreve çağırıyorum!saygılarımla

murat bireciknot...momentum'un sahibi, jim larsen ile (göksu-karavelioğlu ortaklığıyla) tpao-akçakoca doğalgaz platformu ihalesine hazırlanırken; kendisinin atilla doğan şirketiyle olan (boya konusunda) bir ihtilafından söz etti ve ''turks cannot paint!'' dedi...halbu ki, bu tarihden tam 28 yıl önce sedef tersanesi, boya konusunda, ingilizce bilen bir kimya mühendisini (darüşşafaka ve iü kimya fakültesi) tam yetkiyle görevlendirmişti ve sedef'in tüm paint/coating sorunu kökten çözülmüştü!

- 10 yıl Önce

krediyi kap git git çinde gemi yaptır burdaki tersanelerde işçide bomboş otursun

chf.eng.kitabi
chf.eng.kitabi - 10 yıl Önce

murat bey yazimizi dikkate aldiginiz icin cok memnun olduk. konuyu bilen sirket ve bircok kpt. carkci arkadasim aradi.zaten benim soylediklerim yasadigim ve yasadigimiz konular. sizlerin ilgisine cok memnun olduk cok tesekkur ederiz.islerinizde basarilar.

www wwww
www wwww - 10 yıl Önce

bu tersaneler bakam deniz müşteşarları tersaneler denetlemek için işçi sütatüsünde müfettişler sokması gerekiyor özel esktör ozaman ayagını denk alır işçi eziliyor devamlı parasını alamıyor bakıyorum ben işçi olarak toplantılara katılıyoruz kendi kadrosundaki çalışanlar masaya ayaklarını koymuş oturuyor. nasıl çalışmak bu yabanculara hayran oluyorlar 10 kişinin başında 3 tane hazır yiyice bu ülke kalkınmaz krdei çıksa bile

- 10 yıl Önce

HATIRLIYORUMDA EN SON 4 USD LERE CIKMISTI SAC İŞÇİLİĞİ. TERSANE ARMATORUN YUZUNE BILE BAKMIYORDU. FAHİŞ RAKKAMLARA VE 3 AYLIK SIRALAR ILE ZORLA GEMILER HAVUZLANIR HALE GELMIŞTİ. YENI GEMI YAPTIRMAK MUMKUN DEGILDI, CUNKI ADAM KENDINE GEMI YAPIP SATIYOR.

SIMDI ACIKCA SOYLEME KGEREKIYORSA 2010 SENESININ HEMEN BASLARINDA YENI BIR KRIZ GELECEK BUYUK OLASILIKLA. VE YINE FERYATLAR BASLAYACAK. BIRKERE ŞUNU İYİ BİLMEK GEREKİR, ARTIK 2-3 SENE ÖNCESI GİBİ BİR PİYASA ARTIK YOK. HERKES BUNU BİLMELİ. TUZLA, TUZLALIKTAN CIKMIŞTI. BİRSÜRÜ NE OLDUĞU BELİRSİZ USTALAR DUKKANLAR OLUŞMUŞTU. PİYASANIN TEMİZLENMESİ GEREKLİYDİ VE TEMİZLENMELİ. BİRCOK ARMATOR TERSANE ALDI, ARTIK ALDIKLARI TERSANELERİ GERİ VERMELERİ GEREKİYOR, TABİKİ ZARARINA, TERSANECİLERDE ALDIKLARI YAPTIKLARI GEMİLERİ GERİ VERLERERİ GEREKİYOR TABİKİ ZARARINA... PİYASA BU İŞTE.

ÇİN' E GELİNCE. EKONOMİ BU. NERDE UCUZSA ORDA YAPTIRALIM. TURKIYEDE SIZLER BILMESSINIZ AMA İŞÇİLİK FİYATI SAC FIYARI X 2 İDİ. İŞTE YINE AYNI RAKKMALARI BEKLİYORUZ. ZATEN O RAKKAMLARA AZ KALDI. IŞTE O ZAMAN BENDE TEKRAR GEMİ YAPACAGIM.SELAMETLE


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176