'Gemi inşa Teşvik Paketi'ne dahil edilmeli'

KTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu, yeni Teşvik ve İstihdam Paketi'ne dahil edilmeyen gemi inşa sanayinin teşvik kapsamına alınması gerektiğini söyledi.

'Gemi inşa Teşvik Paketi'ne dahil edilmeli'

'Gemi inşa sanayi yeni Teşvik ve İstihdam Paketi'ne dahil edilmeli' 
 
Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu, yeni Teşvik ve İstihdam Paketi'ne dahil edilmeyen gemi inşa sanayinin teşvik kapsamına alınması gerektiğini söyledi. 

Bocutoğlu, gemi inşa sanayinin teşvik dışında bırakılmasının Yeni Çam Tersanesi'nin gelişimini yavaşlatacağını savundu.

Bölgesel kalkınma ve durgunlukla mücadelede kamunun rolünün giderek arttığına vurgu yapan Bocutoğlu, "Avrupa Birliği (AB), hem Birliği oluşturan ülkeler arasındaki hem de Birliği oluşturan her ülkenin kendi bölgeleri arasındaki sosyal ve ekonomik dengesizlikleri gidermeyi ortak birlik politikası olarak benimsemektedir. Amerika Birleşik Devletleri ve AB, 2007-2009 küresel krizinin doğurduğu durgunluktan çıkmak amacıyla genişletici para ve maliye politikaları uygulanmaktadır." dedi.

Türkiye'de de bu bağlamda hükümetin, Trabzon ve bölgeyi yakından ilgilendiren iki önemli teşvik sistemi geliştirdiğini hatırlatan Bocutoğlu, bunlardan birincisinin 5084 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki hakkındaki kanun, ikincisinin ise Yeni Teşvik ve İstihdam Paketi olduğuna dikkat çekti. Bocutoğlu, şöyle devam etti: "Yeni Teşvik ve İstihdam Paketi, üçüncü bölgede yer alan Trabzon ilinde hayvancılık, meyve sebze işletmeciliği, oteller, çimento, beton, deri ürünleri, tıbbi aletler, optik cihazlar, eğitim ve sağlık hizmetleri alanlarında nispeten kurumsal ve görece büyük ölçekli yatırımların teşvikini öngörmektedir. Turizm sektörünün gelişmesinde birinci rol oynayan otel yatırımlarının teşviki ilimiz ve bölgemiz için özel bir önem arz etmektedir ve son derece isabetli olmuştur. Buna karşılık, gemi inşa sanayinin teşvik dışında bırakılması Yeni Çam Tersanesi'nin gelişimini yavaşlatacaktır."

Bocutoğlu, bu nedenle sivil toplum kuruluşlarının, gemi inşa sanayinin Yeni Teşvik ve İstihdam Paketi'ne dahil edilmesi için lobi yapmasının yerinde olacağına vurgu yaptı. Teşvik hakkındaki kanunun, uygulandığı dönemde başarılı sonuçlar verdiğini ifade eden Bocutoğlu, yıl sonu itibariyle sona erecek yasanın uygulama süresinin uzatılmasının da ilin ekonomisi için büyük yararlar bulunduğunu kaydetti.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
muharrem  kara
muharrem kara - 10 yıl Önce

sayın bakan kapatıyodu bu tersaneleri kapatsınya belki şimdi pişman olmuştur öyle dediğine ama iş işten geçti galiba ne dersiniz?

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176