banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Gelibolu'da, denize iniş çok yakın!

Diesel elektrik sevk sistemli offshore (açıkdeniz) su altı destek, ikmal ve tamir gemisi, Gelibolu Tersanesi'nde, denize inmeye hazırlanıyor.

GEMİ İNŞA 24.03.2011, 00:04
2428
Gelibolu'da, denize iniş çok yakın!

Gelibolu'da, denize iniş çok yakın!
 
Diesel elektrik sevk sistemli offshore (açıkdeniz) su altı destek, ikmal ve tamir gemisi, Gelibolu Tersanesi'nde, denize inmeye hazırlanıyor.

Gemi, ortak çalışma ile, dünya piyasaları da araştırılarak yakın gelecekte ne tip gemilere ihtiyaç duyulacağı konusunda ortaya konulan görüş ve öneriler de değerlendirilerek geliştirilmiş bir projedir...
 
Geminin tam ortasında 5 x 5 metre ebatlarında, İngilizce "moonpool" tabir edilen bir delik bulunmaktadır. Bu deliğin amacı, su altı araştırmalarında kullanılan ROV (Remote Operated Vehicle) yani uzaktan kumandalı mini denizaltılara ve açık deniz platform ve su altı yapılara dalış yaparak tamir bakım işlerini yapan dalgıçlara da hizmet verebilmek içindir.

Gemide söz konusu personelin de barınabilmesi için 60 kişilik bir yaşam mahallinin ve 50 ton kapasiteli bir kreyn de bulunmaktadır..

Geminin fotoğraflarını DenizHaber okuyucularına sunuyoruz.

 

Yorumlar (7)
balikci 11 yıl önce
Sayin editör,, haber ve resimler harika olmus,, böyle resimli haberleri zevkle izliyoruz, tebrik ederiz, ayrica, bu özel geminin teknik detaylarinida (eni-boyu,, makinalarini, yardimcilarinin gücünü (HP) filan) yazsaydiniuz daha bir güzel olurdu derim, genede harika olmus resimler, vs,-vs, tesekkürle, ve BASARILAR dilegimle !!!!
Prof.Dr. Aydın ŞALCI 11 yıl önce
Bu eseri ortaya çıkaran Tersaneyi ve onun mühendislerini, öğren-

cilerimizi yürekten kutluyorum. Umarım bu güzel dizayn Ülkemizde ve bizim mühendislerimiz tarafından yapılmıştır.

Saygılarımla.
avni tozar 11 yıl önce
ülkemize ekonomiye büyük kazanc saglıyorsunuz iş aş personele güven saglam teknik bravo güzel gemiler yapıyorsunuz
hüsamettin canbilen 11 yıl önce
sayın Aydın Şalcı hocamın söylediği gibi Tamamen Türk dizayn ve üretimi olan bu geminin başarısını tebrik etmemek imkansız.

İnşaallah denize inme törenine katılırız.Kılavuz Kaptan

Çanakkale

H canbilen

emrullah şahin 11 yıl önce
kılavuz kaptan hocam,biraz yavaş.tamamı türk olan bir tekne henüz yapılmadı,inşallah ileride.
CEM anlama 11 yıl önce
gelibolu tersanesi ülkemizin en degerli tersanesi olmakla beraber mühendisleri ve calışan personeliyle daha cok güzel gemi inşa işlerine imza atacaklardır yürekten tebrikler... CEM ANLAMA HİSAR HİDROLİK HİDROLİK HORTUM VE RAKOR SAN.
Emeği Gecen Biri 11 yıl önce
14
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü