banner191

banner148

banner179

banner176

Gelibolu'da 30. gemi "Azov Coast"

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde bulunan Gelibolu Tersanesi'nde yapılan 30'uncu gemi, düzenlenen törenle denize indirildi.

GEMİ İNŞA 13.05.2007, 11:35
Gelibolu'da 30. gemi

Gelibolu'da 80. gemi "Azov Coast"

■ GELİBOLU (AA) - Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde bulunan Gelibolu Tersanesi'nde yapılan 30'uncu gemi, düzenlenen törenle denize indirildi.

Gelibolu'ya bağlı Sütlüce köyü mevkinde bulunan Aksoy ailesine ait Gelibolu Tersanesi'nde 450 kişilik personel ile yaklaşık 6 ayda, Aksoy Denizcilik ve Azeri işadamı Raim Alekperov tarafından ortaklaşa inşa edilen, “Azov Coast” isimli kargo gemisi, düzenlenen törenle denize indirildi.

Çanakkale Valisi Orhan Kırlı törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de 62 tersane olduğunu ve Türk denizciliğinin büyük ilerleme içinde bulunduğunu belirtti. Kırlı, şunları söyledi:  “Piri Reis'lerin, burada yetişen büyük kaptanların, geleneğini sürdürüyoruz. Bildiğiniz gibi Gelibolu asırlarca Bahri Sefit eyaletinin, Ege denizinin ve bütün adaların merkezi olmuştur. Gelibolu Türk denizciliğinin simgesidir ve burada bir tersanenin olması yakışıyor. Bu tersanede gemiler yapılıyor. Her şeyden önce bu büyük eserin meydana getirilmesinde, emeği geçen herkese takdirlerimi sunuyorum. Türk denizciliği büyük bir ilerleme içerisindedir. Özellikle tersane yapım alanında önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Türkiye'de bugün 62 tersane vardır. Bu 62 tersaneden birisi de Aksoy firmasına ait bu büyük tersanedir. Hakikaten ilimiz, ilçemiz ve bölgemiz için iftihar vesilesidir” dedi.

Aksoy Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aksoy ise “Birazdan ait olduğu engin denizlere kavuşacak olan bu geminin, birincisini Şubat 2006, ikincisini Ekim 2006 yılında denize indirmiştik. Bugün dört gemilik bir serinin üçüncüsünü indiriyoruz. Şubat 2006 yılından bu yana, 15 aylık bir sürede üçüncü gemiyi denize indirebilmiş olmaktan dolayı gururlu ve onurluyuz. Bu geminin haricinde bu yıl, en az 5 gemi daha denize indirmeyi planlıyoruz” dedi. Konuşmaların ardından, 8 bin 100 groston ağırlığında ve 142 metre uzunluğa sahip olan   “Azov Coast” isimli kargo gemisi, düzenlenen törenle denize indirildi.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Fotoğraflar www.aksoyship.com adresinden alıntıdır.

Yorumlar (7)
adnan erdal 12 yıl önce
gelibolu tersanesi Türkiyenin avrupa yakasındaki tek tersanesidir.

burada kısıtlı imkanlarla herhengibir teşvik unsuru olmadan özveriyle üretim yapan Aksoy ailesini kutluyorum. başarılar diliyorum

adnan erdal
Erman 12 yıl önce
Bu geminin kac paraya mal oldugunu merak ediyorum. Cok guzel bir insa.
huseyın özmen 12 yıl önce
cok guzel bı gemı olmus resmen sahaser gelıboludakı tersaneye yakısacak bı eser
mustafa tokmak 12 yıl önce
Gelibolu şartlarında yapılabilecek en iyi zaman ve işçilik
hakan hatana 12 yıl önce
Gelibolu tersanesinde inşa edilen Azov Coast”adlı geminin denize indirme törenini yapmanın haklı onurunu yaşıyoruz.

Hakan Hatana

www.galleontour.com
zeynep ÖZMEN 12 yıl önce
selam ben zonguldaklı zeynep özmen.çalışmanıza baktım ve çok beğendim.inşallah bende sizin gibi güzel bir tasarımcı olurum.
hakan yıldırım 11 yıl önce
avow serileri maliyeti 40 molyon ytl
22°
sisli
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?