banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın gemisi denize indi!

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın gemisi denize inmek için gün sayıyor. Aziz Yıldırım gemiyi işletecek mi, satacak mı, yoksa kiralayacak mı?

GEMİ İNŞA 03.03.2015, 08:22
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın gemisi denize indi!

Aziz Yıldırım'ın gemisi denize indi!

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın gemisi denize inmek için gün sayıyor. Aziz Yıldırım gemiyi işletecek mi, satacak mı, yoksa kiralayacak mı?

Global krizden en çok etkilenen sektörlerden biri denizcilik... Navlunların dibe vurduğu 2008 yılından sonra hem armatörler hem de gemi inşa sanayicileri tam olarak kendilerini toparlayamadı. Sektörde bir yükseliş var ama sektörün 2002-2008 yılları arasındaki parlak günlere dönmesi biraz daha zaman alacak gibi görünüyor.

Yaşanan derin kriz döneminde özellikle gemi inşa sanayi ciddi oranda etkilenmişti. Yeni gemi siparişleri peş peşe ertelenirken, kızakta kalan gemiler de oldu. Bu gemilerden birini geçtiğimiz hafta Yalova'daki tersane bölgesine yaptığımız gezi sırasında gördük.

Gemi, Özdemir Ataseven tarafından kurulan Yalova'nın ilk tersanesi Özata Shipyard'ın kızaklarından birinde dört yıldır inşa ediliyor. Son iki buçuk yıldır karbon kompozitten İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri için yolcu gemileri yapan Özata, 2002-2011 yılları arasında her türden 30 dvvt'lik gemiler yapmıştı.

Bu gemiler arasında kimyasal tankerler de vardı. Özata'nın global krizden sonra siparişini aldığı 7 bin dvvt'lik 16 knots hıza sahio kimyasal tankerin yapımı tam dört yıl sürdü. Öğrendiğimize göre, bu durum genel ekonomik sıkıntılardan çok tankerin sahibi olan şirketlerin özel durumuyla ilgiliymiş.

Siparişin sahibi, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a ait olan Gülhan Denizcilik ile Dearsan Tersanesi...

Bilindiği üzere Aziz Yıldırım şike davası nedeniyle hapse girmiş ve Silivri Cezaevi'nde yaklaşık bir yıl yatmıştı. Bu dönemde işleri sekteye uğrayan Yıldırım'ın bu gemisi de kızakta kalmıştı. Ancak Yıldırım hapisten çıktıktan sonra yavaş da olsa tankerin yapımı tamamlanmış. 

Rahime Baş Uçar'ın öğrendiğine göre, bir ay içinde motoru takılıp denize indirilecekmiş. 18 milyon euro'ya mal olan kimyasal tankerin adı, Ada Leyla... Aziz Yıldırım'ın gemiye büyük kızı Hande'den olan torunu Ada ile ikinci kızı Gülşah'tan olan torunu Leyla'nın adını birlikte vermiş.

Bakalım Aziz Başkan gemiyi işletecek mi, satacak mı, yoksa kiralayacak mı?

Bu arada, Aziz Yıldırım'ın milli savaş gemisi Milgem ihalesinin taliplilerinden olan Dearsan Gemi İnşaat şirketinin büyük hisselerini 2013'te satın aldığını meraklıları bilirler. Öğrendiğimize göre, yılbaşında Yıldırım Ailesi'nden iki isim şirket yönetimine ilk kez girdi.

Geçen yılın son günlerinde yapılan genel kurul sonrasında Gülşah Yıldırım Gordi, şirketin yönetim kurulu başkanı olurken, Hande Yıldırım Gamgam ise şirketin yönetim kurulu başkan yardımcılığını üstlendi.

(PARA)

Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü