banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

En Büyük Tersanenin Temeli Atılıyor

Beşiktaş Denizcilik Grubunun, Adana-Yumurtalık Serbest Bölgesinde kurmayı planladığı Akdeniz'in en büyük tersanesi için çalışmalarda son aşamaya gelindiği bildirildi.

GEMİ İNŞA 23.12.2008, 11:20
1898
En Büyük Tersanenin Temeli Atılıyor

Akdeniz'in en büyük tersanesinin temeli atılıyor
 
Eski BJK yöneticisi İhsan Kalkavan'ın sahibi olduğu Beşiktaş Denizcilik Grubunun, Adana-Yumurtalık Serbest Bölgesinde kurmayı planladığı Akdeniz'in en büyük tersanesi için çalışmalarda son aşamaya gelindiği bildirildi.

Beşiktaş Denizcilik Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Kalkavan, Yumurtalık Serbest Bölgesindeki tersane yatırımlarında temel atmak için son aşamaya geldiklerini söyledi.

Yaklaşık 8 ay önce gerekli izinleri alıp bölgede 300 bin metre kare alanı kiraladıklarını belirten Kalkavan, kira sözleşmesini imzalamalarının ardından ÇED raporu almak için ilgili yerlere başvuru yaptıklarını anımsattı.

Kalkavan, ÇED raporunu ocak ayının ilk haftasında alacaklarını belirterek, “Daha sonra dolgu yapmak için ilgili yerlere başvurup şubat veya mart ayı içerisinde de çalışmalara başlayacağız. Bir yıl sürecek dolgu çalışmaları sonrası havuz inşaatlarını yapacağız” dedi.

Kalkavan, 100 bin metre karesi karada, 300 bin metre karesi ise denizde olacak tersanenin Akdeniz'in en büyük bakım ve onarım tersanesi olacağını bildirdi.

Birinin uzunluğu 400, eni 70 metre, diğeri ise uzunluğu 350, eni 70 metre olan iki havuz yapacaklarını anlatan Kalkavan, tersanenin ana görevinin yöreye gelecek 300-400 metre uzunluğundaki süper tanker gemilerin bakım ve onarımını yapmak olduğunu kaydetti.

“Tersane, uçak gemisinin de havuzlanabileceği yapıda olacak” diyen Kalkavan, ayrıca yılda 400 bin DWT'lik 100 geminin bakım ve onarımını yapmayı hedeflediklerini vurguladı.

Kalkavan, 3 yıl içinde tamamlamayı planladıkları tersanenin yaklaşık 100 milyon dolara mal olacağını ve kendi öz kaynaklarıyla yapacaklarını ifade etti.

Yatırımın yöreye canlılık getireceğini bildiren Kalkavan, tersanede yaklaşık 3 bin kişiyi istihdam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
23
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü