banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Çebi Denizcilik Filosuna 2 Yeni Gemi

Çebi Denizcilik ve Tic. AŞ YK Üyesi ve Genel Müdürü Engin Özçelik ekonomik krizde Çebi Grubu olarak kendi yönetim stratejileri doğrultusunda yatırımlara devam ettiklerini söyledi.

GEMİ İNŞA 01.05.2009, 09:37
Çebi Denizcilik Filosuna 2 Yeni Gemi


Elgiznur Çebi ve Çebihan gemileri Çebi Denizcilik filosuna katıldı

STX Jinhae2de  inşa Elgiznur Çebi ve Çebihan isimli 57,500 dwt'luk gemilerle filodaki gemi sayısının 4'e yükseldiğini açıklayan Çebi Denizcilik ve Tic. AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Engin Özçelik, her iki geminin Türk bayrağı çekilerek millileştirildiğini ve sefere çıktıklarını söyledi.
 
Çebi Denizcilik ve Tic. AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Engin Özçelik küresel ekonomik krizde Çebi Şirketler Grubu olarak kendi yönetim stratejileri doğrultusunda yatırımlarına devam ettiklerini belirterek "Güney Kore'deki STX Jinhae Tersanesi'nde inşa edilen iki adet adet 57.500 dwt supramax tip kuru dökmeyük gemisini sessiz sedasız teslim alarak, mart ve nisan ayları süresinde sefere koyduk" dedi.

Gemilerden birincisi olan Elgiznur Çebi'ye Mart ayında STX Jinhae'de tören yapıldığını açıklayan Engin Özçelik, Çebi Denizcilik ve Tic. AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nur Çebi ve eşi Berna Çebi'nin kızları Elgiznur'un adını verdikleri 57,500 dwt'luk MV Elgiznur Çebi kuru dökmeyük gemisinin töreninde Berna Çebi'nin ayni zamanda 13 Mart günü geminin isim anneliğini yaptığını söyledi. MV Elgiznur Çebi gemisine 16 Mart günü türk bayrağı çekilerek millileştirildi.

Birinci gemiyle ulaştıkları tanık oldukları mutlu bir devir teslim töreninin ardından 6 Nisan'da ikinci yeni eşi gemi olan Çebihan'ı yine STX Jinhae Tersanesi'nde törenle teslim aldıklarını belirten Engin Özçelik şöyle devam etti; " Bu törende de Çebi Denizcilik ve Tic.AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Çebi ve eşi Arzu Çebi yeraldılar. 57,500 dwt'luk Çebihan'ın isim anneliğini Arzu Çebi yaptı ve 8 Nisan günü Türk bayrağı çekilerek millileştirildi.
 
Çebi Denizcilik filosunda gemilerin hepsi Türk bayrağında

Elgiznur Çebi ve Çebihan kuru dökmeyük gemilerinin katılmasıyla Çebi Denizcilik filosundaki kuru dökmeyük gemisi sayısının 4'e yükseldiğini işaret eden Engin Özçelik şunları söyledi; "Filomuzdaki diğer iki kuru dökmeyük gemisinden 16,134 dwt'luk Senanur Çebi çok maksatlı 1999 Selah Tersanesi inşa bir gemidir. İlk adı Alfamar'dı 2002 ‘da bizim filomuza katılmıştır.

 Minanur Çebi isimli 18,830 dwt'luk ikinci gemimiz 25 Şubat 2005 Japonya-Yamanishi Corp. Tersanesi inşa bir kuru dökmeyük gemisi olmaktadır. STX Jinhae Tersanesi'nde inşa ettirerek teslim aldığımız MV Elgiznur Çebi ve Çebihan isimli kuru dökmeyük gemileri ilk iki gemimiz gibi NK Klasındadır ve UK Pandi Klube kayıtlıdırlar.

Gemilerin işletmesini ve kiralamasını kendilerini yaptıklarını açıklayan Engin Özçelik ise şu bilgileri verdi; "Genel işletmecilik politikamız gemilerimizi ille de kendi yüklerimize bağlamak gibi bir koşula dayanmıyor. Armatörlüğü daha özgün bir işletmecilik olarak görüyoruz.Eğer daha iyi koşullar varsa, gemilerimizi üçüncü şahıslara kiralıyoruz. Küresel krizle bağlantılı olarak bir yorum yapılması gerekirse, mevcut ilk iki gemimizi geçtiğimiz aylar boyunca çok daha rahat koşullarda işletmek imkanımız devam etti.

Zira bu gemilerimiz uzun seferli kiralanmışlardı. Böylece kriz ortamında mevcut kiralama koşullarından yararlandık. Buna karşın kiralama süresi sona erince, yeni kiralama koşulları haliyle çok daha düşük navlunlar olabildi. Yine de işletme zararına maruz kalmadan gemilerimizi çalıştırabildik."

Özellikle Güney Kore ve Japon tersanelerinin daha önce yapılmış olan yeni inşa sözleşmelerini iptal gibi bir talebe sıcak bakmadıklarını belirten Engin Özçelik, çok yüksek bir teknolojiye ve yatırıma sahip olan bu ülke tersaneleri yönetimlerinin, ancak çok kısa süreli gecikmelere olumlu cevap verebildiklerini hatırlatarak sözlerini şöyle tamamladı;

" Son iki gemimizin inşaatları küresel kriz başlarında zaten devam etmekteydi.Karşılıklı görüşmelerle teslim sürelerini anacak birer ay geri çektirdik . Ancak bu dev tersanelerin işletme maliyetlerini olumsuz etkileyecek iptal taleplerine haklı olarak çok olumsuz baktıkları kesindir.Sadece çok güçlü müşterilerine erteleme gibi bazı kısıtlı kolaylıklar sağlayabilmekteler. Bize gelince, birkaç sene boyunca hem bu gemilerimizle birlikte doğan borçlarımızın taksitlerini ödeyeceğiz ve hem de filomuzu büyütmek kararına sahibiz."
 
Trabzon-Sürmene'de gemi inşa ve onarım tersanesi kuruyoruz

Kaptan Şirketler Grubu'na ait sanayi ve ticaret işletmeleri, Marmara Ereğlisi'ndeki limanı ve demir çelik fabrikaları ve Enerji tesisleri yanında gemi inşa ve onarım tersanesi yatırımına da yönelmiş bulunuyor.

500 dönüm üzerinde kurulmuş olan Trabzon Yeniçam Tersanesi'ni Kaptan Şirketler Grubu   şirketlerinden Nur Gemicilik ve Tic. AŞ adına kiralama yoluyla aldıklarını belirten Engin Özçelik tersane yatırımı hakkında şunları söyledi; "Yatırım ve teşvik amaclı ilk kiralama sözleşmesini imzaladık Projelerini hazırlama safhasındayız. Trabzon Sürmene Yeniçam Tersanesi, halen mendireği ve rıhtım inşaatları tamamlanmış halde.

Aile kökleri Trabzon olan Yaşar Kaptan Çebi ve çocukları doğdukları bu yöreye hizmet vermek amacıyla beş yıl içersinde hayata geçirecekleri bir yatırımı başlattılar. Uluslararası işbirliğine son derece önem veriliyor.

Tersanenin kapasitesi Capesize'a kadar gemi inşa edebilecek yapıda. Haliyle proje daha da genişletilebilir. Ancak öncelik uluslararası bir ortaklık olarak görülüyor. O zaman talebe bağlı olarak yılda 25-30 handy/supramamax/capesize gemi inşa edilebilecek. Rıhtımda derinlik 14-15 mt'ye varmaktadır. Ayrıca 2 adet Panamax tip yüzerhavuz getirmeyi düşünüyoruz. Bu havuzları gemi onarımları için kullanmayı planlıyoruz. Sonuçta hedefimiz memleketimize hizmet vermektir. Bu amaçla ülkemiz ekonomisine ve dünya denizciliğine hizmet aşkıyla çıktığımız bu yolda Allah bizleri kimseye utandırmasın ve borçlarımızı ödeyebilme kolaylığı versin. "

Yorumlar (13)
Bahattin T. YANIK 9 yıl önce
Doğrunun ve hakkaniyetli dağılım yapan ve personelinin aldığı parada gözü olmayan Çebi Denizcilik gibi gerçek denizcilik firmalarının her zaman başarılarının yanındayız.Allah yollarını açık etsin.Allah yollarını açık etsin.U.Y.Kpt.Bahattin T.YANIK
ercan öztürk 11 yıl önce


gemilerde sucuklu yumurta pazarmı pazartesimi çıksın kavgaları yaparken 2 gemi daha hayırlı işler
coşkun kazdal 9 yıl önce
ÖNCELİKLE HAYRLI OLSUN YENI GEMILERINIZ İNŞALLAH HEP GÜZEL İŞLER YAPARSINZ DAİMA EKMEK VEREN BİR ŞİRKET OLURSUNZ TERSANENIZDE ŞİMDİDEN YINE HAYRLI OLSUN KAZASIZ BELASZ YENI GEMIELR YAPMANZII YUCE MEVLAMDAN DILERIM ALLAH UATANDRMASIN YAKIN AKARABAN ŞİRKETINZDE AHCI GELDI GÜZEL VEDE IYI GEMILER DEDI NASIP OLURSA BENDE CALŞMAK İSTERIM ŞİRKETINZIE BIR ARKADAŞİMZ SUCUKLU YUMURTADAN BAHSETTI BURDA ŞİMDİ ONU SOYLEMEK OLMAZ KI O KAVGAYI YAPANLAR KENDINI BILMEZLERDR EVINDE KURU EKMEK OLUR GEMIDE ASLAN KESILIR AYIBIDR YAPTIĞI COK CIRKIN HAREKETTİR NEYSE ONU AHCILAR AYARLAR YAPARLAR BILEMZ GEREKIRSE SUCUKLU YUMURTA HAFTA BAŞI OLDUĞUNDAN PAZARTESİ CIKAR HER ŞİRKETTEDE AYNIDİRR BNDE KAMAROTUM IYI BILIYORIM SAYGILAR
ömer tıglı 8 yıl önce
selamlar,kazasız belasız hayırlı ısler diliyorum u gemıcı kagıdım var daha önce tankerde calıstım suan bostayım arkadaslarımın tavsıyesı uzerıne sızınle calısmak ısterım 05064370989
hayrişahin 7 yıl önce
hayırlı olmasını dilerim herzaman göreve hazırım cep.0531 701 10 14
şadan ÇİMŞİR 11 yıl önce
BU yaptığıniz yatirimlarla acılan iş sahaları mayırlı olsun cenabi allah utandirmasin hepiniz allaha emanet olun saygılarımla
menderes yılmaz 0542 606 44 55 9 yıl önce
son indirdiğiniz geminizi öğreneli 3 ay oldu ama gemide olduğum için hayrlı olsun diyemedim gemilerinize ALLAH SELAMET VERSİN HAYIRLI UĞURLU OLSUN.ben son indirdiğiniz gemide ahçı başı olarak çalışan cemil bey veyine sizde daha önce sizde çalışan faryk reis ileberaber transit denizcilikte çalıştık sizinle çalışnak isterim kısmet olursa.hayırlı işler başarılar diler saygılar sunarım.
hacı huseyin has 05354910236 9 yıl önce
fırmanızın metiniarkadasım m ısıtandan duydum cok sevındım bende sizinlae calısmak ıstıyorum usta gemiciolarak yada reis olarak bır sene once benı cagırmıstınız gelemedım ama bu sene inşallah calısırız su an bostayım sevgıler saygılar basarılar telefonum 05354910236 her sey nasıp kısmet

Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?