Bodrum Tersanelerinde İşçilerin Yarısı Kovuldu

"Bodrum'daki yat imalatı sektörü inanılmaz kötü durumda. İş ten çıkarılan işçiler ve kapanan tersaneler var. Sektör lüks tüketim malı ürettiği iç in öncelikli darbeyi yedi."

Bodrum Tersanelerinde İşçilerin Yarısı Kovuldu

Tersanelerde çalışan bin işçiden 500'ü tüm dünyayı olumsuz etkileyen ekonomik kriz nedeniyle işinden oldu

Gemi Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi Fuat Turan, Bodrum Yarımadası'ndaki 50'ye yakın tersanenin de global krizden etkilendiğini belirterek, "Bu tersanelerde çalışan yaklaşık bin işçiden 500'ü tüm dünyayı olumsuz etkileyen ekonomik kriz nedeniyle işinden oldu." dedi.

Turan, yaptığı açıklamada, Bodrum'un ahşap yat imalatı konusunda dünyada isim yaptığını ifade ederek, "Tüm dünyayı etkileyen ekonomik kriz bu sektörde önceleri biraz yavaş hissedildi. Ancak son dönemde kapanan tersaneleri ve işten çıkarılan işçileri gördükçe ekonomik krizin daha etkili olduğunu fark ettik. Şimdi kredi ile ayakta kalmaya çalışan tersanelerimiz var. Tersaneyi kapatmamak adına sadece bir kaç işçi çalıştırarak kendilerini geçindirmeye çalışıyorlar" diye konuştu.

Yat imalatının Bodrum ekonomisine önemli katkısı olduğunu belirten Turan, şöyle konuştu:

"Bodrum Yarımadası'nda 50'ye yakın tersane var. Bu tersanelerde çalışan yaklaşık bin işçiden 500'ü tüm dünyayı olumsuz etkileyen ekonomik kriz nedeniyle işinden oldu. Küresel kriz nedeniyle 4 tersane kapandı. Yurt dışı yatırımları olanlar vardı onlar durdu. Sadece bir iki işçiyle bakım onarım yaparak kendini geçindirmeye çalışan tersanelerimiz var. İşletmelerini kapatmamak adına bu yola başvurdular. Bazıları işçileri ile anlaştı biraz işçi maaşların ı düşürdüler. Yarı imalatımız yurt dışı bağlantılıydı bunlar da bu ay kesildi. Ekonomik kriz nedeniyle tekne yapanlar azaldı. Önceden tersanelerde yılda 40'a yakın tekne yapılırdı. Bunun yanında bakım onarım işleri yapılırdı. Tekne yaptıran kalmadı. Siparişler durdu."

Yat sektöründe yaklaşık 250 çeşit malzeme kullanıldığını anlatan Turan, tüm dünyayı olumsuz etkileyen ekonomik krizin tedarikçileri de olumsuz etkilendiğini dile getirdi. Tersanelerin yat imalatı için 20-30 firmadan alış veriş yaptığını vurgulayan Turan,"Biz durunca bu firmalar da durdu. Sektör tamamen olumsuz etkilendi. Yılda en az 40 tekne atıyorduk denize. Bunların 20'si ihraç olurdu. Fiyatı 2-3 milyon Avro arasında değişiyordu. Bu kaynak kesildi. Nereden baksanız, tekne imalatından gelen yaklaşık 50 milyon Avro artık gelmiyor" dedi.

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Başkanı Mahmut Kocadon ise tüm dünyayı olumsuz etkileyen ekonomik krizin yat imalatına yaptığı olumsuz etkiyi ortadan kaldırmak için BODTO bünyesinde çalışma başlattıklarını belirterek şunları söyledi:

"Bodrum'daki yat imalatı sektörü inanılmaz kötü durumda. İş ten çıkarılan işçiler ve kapanan tersaneler var. Sektör lüks tüketim malı ürettiği iç in öncelikli darbeyi yedi. Bu sıkıntıları aşmak için Ankara'dan ve İzmir'den gelen yetkililerle toplantı yaptık. Sektör temsilcileri ile görüştük. 2001 yılında da ekonomik kriz vardı. Ancak kriz o zaman sadece Türkiye'deydi. Sektör temsilcileri gidip yurt dışındaki fuarlara katıldılar ve oralarda müşteri buldular. Şimdi kriz tüm dünyayı sardığı için müşteri bulmakta zorlanıyorlar. Tabi sıkıntının bir bölümü de yat imalatçılarının kendi aralarında yaptıkları rekabetten kaynaklanıyor. Birbirleriyle rekabet edecekler diye neredeyse para kazanmadan tekne yapmaya başladılar. Benim imalatçılara tavsiyem bu krizde yurt dışından çok, yurt içinde müşteri bulmaya çalışsınlar." 

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali veli
ali veli - 10 yıl Önce

Acaba başlıktaki "KOVULDU" kelimesi yerine başka kelime kullanmanız daha uygun olmaz mıydı?

kemal  kalem
kemal kalem - 10 yıl Önce

sanki bugüne kadar hiç kar etmemişler, para kazanmamışlar. biraz da sizi zengin eden işçileri idare etseler olmaz. kriz var iş yok anladık ama bu işçilere hiç mi yazık değil. kovacağınıza biraz idere edin . işçi bunları unutmaz . mühendisler de bunları unutmaz..kriz bi geçsin bu işçi ve mühendis neler yapacak herkez görecek..

metin satıcı
metin satıcı - 10 yıl Önce

bunları okudukça kahrolmamak elde değil.Türk loydu para kazansın diye yolcu teknelerine klas şartı getirenlere ne demeli.Türkiyede bunun gibi birçok işyerleri kapanıyor.araştırın bakalım kaç yer kaldı çalışan.yazık çok yazık

fatih bozkurt
fatih bozkurt - 10 yıl Önce

arkadaşım kovulmak kelimesi çok kırıcı oluyor ama!!!!!neticede başarısız şirket yönetimleri kötü devlet politikaları ve son olan yine gariban çilekeş işçiye oluyor zarar fatura hep işçiye kesilir lafı süslemenin anlamı yok BAŞKA AÇILKAMASIDA YOK 500 (BEŞYÜZ) İŞÇİ KOVULDU!!!!!!!

ADNAN  BOZAK
ADNAN BOZAK - 9 yıl Önce

ADAM GİBİ USTALIK YAPINN BORU VE KAYNAKCILAR DOGUDAN GELENLEri ALIRSANIZ HİC SAnat bilmiyeni kaynaktada patlarsınız gemidede yattada masınızda düsürler

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176