Beşiktaş, tersane yatırımını iptal etti

Beşiktaş Denizcilik Grubunun, Adana-Yumurtalık Serbest Bölgesinde gerçekleştirmeyi planladığı bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü tersane yatırımını iptal ettiği bildirildi.

Beşiktaş, tersane yatırımını iptal etti

İhsan Kalkavan, tersane yatırımını iptal etti

Eski BJK yöneticisi İhsan Kalkavan'ın sahibi olduğu Beşiktaş Denizcilik Grubunun, Adana-Yumurtalık Serbest Bölgesinde gerçekleştirmeyi planladığı bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü tersane yatırımını iptal ettiği bildirildi.

Yumurtalık Serbest Bölge Müdürü Muharrem Pusat, 2008 yılının başlarında tersane kurmak için çalışmalara başlayan grubun kendilerinden 320 bin metre kare alan kiraladığını söyledi.

Bu süre içerisinde yaptıkları çalışmalar kapsamında ÇED raporunu da alan grubun krizi gerekçe göstererek yatırımını iptal ettiğini kendilerine bildirdiğini ifade eden Pusat, şöyle konuştu:

"Kriz nedeniyle, bölgede yatırım kararı alan Palyat Denizcilik yetkilileri de faaliyet sözleşmelerini iptal ettiklerini bildirdi. Bölgede daha önce de Med Marine ve Hisarlı denizcilik tersane yatırımlarından vazgeçmişlerdi. Bugüne kadar yatırımlarını iptal eden 4 firma ÇED toplam 2 milyon dolarlık harcama yapmıştı."

Pusat, bölgede halen Akbaşoğlu Denizcilik Grubu'na bağlı Akdeniz Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret AŞ'nin faaliyette olduğunu ifade ederek, Tersan Tersanecilik ile Ugod Uğursan'ın yatırım yapmak için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Yumurtalık Serbest Bölgesinde 320 bin metre kare alan kiralayan BJK Denizcilik buraya Akdeniz'in en büyük bakım ve onarım tersanesini kuracaktı.

Birinin uzunluğu 400, eni 70 metre, diğeri ise uzunluğu 350 eni 70 metre olan iki havuz inşaa edilecekti.

Uçak gemisinin de havuzlanabileceği tersanede, yılda 400 bin DWT'lik 100 geminin bakım ve onarımının yapılması, ayrıca 2 geminin de inşaa olunması hedefleniyordu.

100 milyon dolar harcamayla kurulacağı ve 3 yıl içerisinde tamamlanacağı duyurulan tersanede, yaklaşık 3 bin kişi istihdam edilecekti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
KAYNAKÇI
KAYNAKÇI - 9 yıl Önce

EĞER DOĞRUYSA DENİZCİLİK SEKTÖRÜ İÇİN ÇOK KÖTÜ BİR HABER BU...ÇÜNKÜ;DOKUZUNCU KALKINMA PLANI(2007 – 2013: "Gemilerin Türk tersanelerinde yüksek yerli katkı oranı ile üretilmesi ortamının yaratılması ve Türk deniz ticaret filosunun, özellikle koster filosunun, yenilenmesi hedefleri doğrultusunda, Türkiye Tersaneler Master Planının sonuçları göz önüne alınarak yeni tersane alanları tesis edilecektir."

DENİLİYORDU.

KAYNAK: www.dpt.gov.tr/DocObjects/Download/1968/plan9.pdfDOKUZUNCU KALKINMA PLANI STRATEJİSİ (2007-2013) HAKKINDA KARAR: "Askeri ve ticari gemilerin Türk tersanelerinde tasarımı, yüksek yerli katkı oranıyla üretilmesi ve Türk Deniz Ticaret Filosunun yenilenmesi amacıyla, başta Ceyhan yöresi olmak üzere, Türkiye Tersaneler Mastır Planının sonuçları da göz

önüne alınarak yeni tersaneler kurulacaktır."

DENİLİYORDU.

KAYNAK: http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26167_0.html"Muhtemel yeni tersane yatırım alanları ve yerleri aşağıda incelenmiş olup, ayrıntılı analiz ve sonuçlarının ihaleye çıkarılmış Türkiye Tersaneler Master Planı (TURKTERMAP) projesi ile şekillenmesi beklenmektedir."

DENİLİYORDU.

KAYNAK: www.dpt.gov.tr/DocObjects/Download/3266/oik697.pdfYAZIK OLMUŞ...

İhsan Bora
İhsan Bora - 9 yıl Önce

demekki adanada yatırım yapmayı feasible olarak görmediler.

- 9 yıl Önce

BELİRTİLEN BOLGEYİ 2004 DE YANİ HİCBİR YERLİ YATIRIMCININ DUSUNMEDİGİ DONEMDE ZİYARET ETME FIRSATI BULMUSTUM.O DONEMDE

GOLTENS ADINDA ULUSLAR ARASI BİR SİRKETİN 100 MİLYON £ YATIRIM

YAPARAK TERSANE İNSAASI YAPACAGI GOLGE YETKİLİLERİNCE KONUSULMUS

DU.BU SIRADA AYNI FİRMANIN FİZİBİLİTE CALISMALARI İCİNDE 1 MİL

YON £ HARCADIGI DA VURGULANMISDI.BİZ O DONEMDE KUCUK BİR YATIRIMCI GOZUYLE BİLE ÖLÜ BİR YATIRIM OLACAGINA KARAR VERMİS VE

PROJEMİZDEN VAZ GECMİSDİK.ZATEN COKDA SURMEDİ ADI GECEN YABANCI FİRMA OLUMSUZLUK RAPORUNU VEREREK BOLGEDEN CEKİLDİ.SANIRIM 1 YIL

SONRA AKBASOGLU NUN BUYUK BİR YATIRIM YAPACAGINI DUYDUK İHTİMAL

VERMEDİK.HATTA KALKAVAN GURUBUNUN YATIRIMINA KAHKAHAYLA GULMUS

DUM.

SİMDİ SORMAK İSTERİM;KALKAVAN GURUBU YATIRIMININ NE KADARINI

KENDİ OZ SERMAYESİ NEKADARINI DA DEVLETİN KREDİSİYLE İNSAA ETME

Yİ PLANLAMISDIR? ZİRA GUNEY SAHİLLERİMİZİN GERCEKTEN BİR TERSA

NE BOLGESİNE İHTİYAC DUYDUGU KESİNDİR OZELLİKLE BAKU CEYHAN HAT

TINA YAKIN BİR BOLGEDE OLMALIDIR.FAKAT SERBEST BOLGEDEKİ YATI

RIMCILARIN HANGİ AMACLA VE KİME GUVENEREK BUKADAR YUKSEK MALİ

YETLİ BOLGEYİ SECMELERİ BENDE SUPHE UYANDIRMAKTADIR.

murat birecik
murat birecik - 9 yıl Önce

bayılıyorum şu ''oligarşik bürokrasi'' ye...yorumcu kardeşimiz 'kaynakçı' nın referansları için de, kendisine ayrıca teşekkür ederim.dpt (koskoca müsteşarlık, sözüm ona) ne diyor biliyor musunuz?3.4 İthalat Projeksiyonu

Elde yeterli veri olmaması nedenile ithalat projeksiyonu yapılamamıştır.dpt müsteşarlığını, tüm kadrosuyla birlikte istifaya davet ediyorum.bu arada; sayın binali yıldırım, tersaneler master planını, öyle bir saklamış ki, hiç kimse bulamıyor!!!haydi herkes, 2010 erken seçimlerine pozisyon alsın!murat birecik

- 9 yıl Önce

türkiyede ki bu bürokrasi oldugu sürece türkiye biryere varamaz özel sektör böyle çan çekişir durur

Ozan Turgut
Ozan Turgut - 9 yıl ÖnceYanlış bilgi sahibi olup haksız suçlamalarda bulunmayınız.

1- İlk yatırım için gelen grubun bütçesi 100 mil.usd nin kat be kat fazlasıdır.Kendileri projeden finans sorununu çözemedikleri için vazgeçmişlerdir ve hatta mevcut iktidarın en önde isimlerine kadar konuyu götürmüşlerdir.Olumsuz rapor bir yana dursun 2007 yılının ortalarında tekrar projeyi hayata sokabilmek için harekete geçilmiş ve başarısız olunmuştır.Olumsuz herhangi bir rapor yoktur.

2-Akbaşoğlu Grubu 1 sene sonra değil 2007 yılının 2.yarısı bölgeye intikal etmiştir.

3-Yumurtalık Serbest Bölgesindeki tersane yatırımları için ''1 '' yazı ile ''bir'' Türk Lirası devlet kredisi kullanılmamıştır ve veya güvence altına alınmamıştır.Yüksek maliyeti olduğunu iddia ettiğiniz bölgenin hangi unsurları yüksek anlayamadım lakin bu da doğru değildir.Bu insanlar anadan babadan doğma denizci onlar gidip yatırım yapmayacak da kim yapacak ? Bu münasebet ile içinizde doğan şüphe neyin şüphesidir ?

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176