banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Bangladeş, gemi inşada yeni adres oldu

Bangladeş Gemi İnşasında yerleşik iki şirket olan Ananda ve Western Marine'in gelecek iki yıl için sipariş defterleri kısmen dolu.

GEMİ İNŞA 05.08.2011, 02:12
2290
Bangladeş, gemi inşada yeni adres oldu

 Bangladeş Gemi İnşasında yerleşik iki şirket olan Ananda ve Western Marine'in gelecek iki yıl için sipariş defterleri kısmen dolu. Sipariş verecek olanlar şimdi iş uygun fiyatlarla ve zamanında yapabilecek potansiyel yeni gemi inşacılar arıyor.

Bangladeş'teki klas kuruluşlarından Germanischer Lloyd'un eski  Başkanı C.F. Zaman'a göre, Bangladeşli gemi inşacılar yabancı armatörlerden bugüne kadar böyle büyük bir ilgiyi hiç görmemişlerdi. 

Zaman; ''Her hafta ülkeye yeni bir şirketin temsilcileri geliiyor. Yüzlerce milyon dolar tutarındaki siparişleri verecek yer arıyorlar'' diyor. Halen bir çok şirkete danışmanlık yapan Zaman; Western Marine ve Ananda tersanelerinin beklenenden daha iyi performans göstermelerinin, dünyanın gemi inşada yeni adresi olma yolunda Bangladeş'in profilini yükselttiğini söylüyor. 

Son aylarda, her iki tersane Batı Avrupa'lı armatörlere 8 büyük gemi teslim etmiş. Zaman, tersanelerin siparişleri tam zamanında teslim ettiğini söyleyerek, fiyatın da rekabetçi bir fiyat olduğunu ifade ediyor.

Bangladeş gemi inşasında yeni boy göstermeye başlayan tersanelerden birisi de Meghnaghat merkezli Khan Brothers. Tersanenin başındaki isim olan Tofayel Kabir Khan; 'Son zamanlarda 4 yabancı denizcilik şirketinden bana ziyarete geldiler. Burada tarak gemisi inşa ettirmek istiyorlar'' dedi. Khan, fiyat pazarlıklarının ve teslimat tarihi görüşmelerinin  halen devam ettiğini ve kısa zaman içinde sözleşme imzalamayı umduklarını belirtti.

ABD merkezli deniz dibi tarama şirketi Ellicott Dredges, bir başka yerel tersane ile 7 tarak gemisi siparişi vermek üzere görüşmelerini sürdürüyor. bu siparişin tutarı ise 7,5 Milyat Taka civarında. (Taka: Bangladeş para birimi. 7,5 milyon taka yaklaşık 100 Milyon USD dir)

Bu siparişi almak üzere olan ve isminin belirtilmemesi şartıyla konuşan  firmanın sahibi, ''Bangladeş hükümeti büyük nehir tarama işleri yaptırdı, ABD şirketi bu yüzden dredger inşa ettirmek üzere ülkemizi potansiyel sahibi olarak görüyor'' şeklinde görüş bildiriyor.

Ellicott Dredges, dünyadaki en eski deniz dibi tarama şirketlerinden bir tanesi. 80 ülkede faaliyet gösteriyor ve 1886 yılından bu yana 1500 ün üzerinde tarak gemisi satmış. Şirket, 125 yıldır hükümetlere, belediyelere, müteahhitlere, liman otoritelerine ve marina işletenlere deniz dibi tarama donanımları satıyor.

Yorumlar (3)
11 yıl önce
BIRAKIN ALLAH ASKINA BIZDE TERSANECI MI VAR, ESKI MESLEGINI SURDUREN BIRKAC KISI VE YAGMADAN NASIPLENMEYE CALISAN ARMATORLER HEPSI OLMUS TERSANECI, GERCI ONLARDA SATIYORLAR TERSANELERINI ARTIK.
Serdar Sukru YUKSEL 11 yıl önce
Herseye oldugu gibi,bunadahizla baslamistik.Bir anda tahsisli tuzla tersaneleri milyon dolarlarla eldegistirdi:SONUC;Acemi kasap ....kacar Masat
11 yıl önce
Bangladesh gemi sanayi merkezi falan olmadı, geçmişte Türkiye nin olmadığı gibi, Chittagong limanında bakım onarım yedek parça yapan bir iki gruba 30 - 40 gemilik bir sipariş verildi. (Çin e komşu olması malzemeyi ucuza alabilimesi ve işçiliklerinin ucuza gelmesi nedeni ile)Benzer Avrupalılar benzer yatırımları Türk tersanelerine de yaptılar. Türkiye hiç bir zaman gemi inşaa merkezi olmadı. Bu gemi inşaacılar ve bu kafalarla da hiç bir şey olamayacak.Çünkü Bangladesh te iki - üç tane gemi başmühendisinin tedarikçilikten geçiş yaptıkları tersanecilik ile Türkiye de deniz kıyısında arsası bulunan veya milli emlaktan birkaç seneliğine kiralayan arsa sahiplerinin ( dikkat edin tersaneci, gemi inşaiyeci demiyorum) arasında fark yoktur.

Bangladesh coğrafi konumu nedeni ile bir takım avantajlar elde etmiştir. Ayrıca yatırım yapan grubun finansı nerden elde ettiğine bakmak gerekiyor.
24
az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 18 Mayıs 2022
İmsak 03:49
Güneş 05:37
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:24
Yatsı 22:04
Günün Karikatürü Tümü