banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Balıkesir'de Üretip Amerika İle Yarışıyor

37 yıldır tekne imalatı yapan 57 yaşındaki Özcan Acar, 7 metrelik sürat teknelerini Amerika'daki benzerinden ucuza üretiyor.

GEMİ İNŞA 03.08.2014, 09:55
Balıkesir'de Üretip Amerika İle Yarışıyor

Bu Tekneler 3'te 1 Fiyatına

BALIKESİR'in Burhaniye İlçesi'nde, 37 yıldır tekne imalatı yapan 57 yaşındaki Özcan Acar, 7 metrelik sürat teknelerini Amerika'daki benzerinden ucuza üretiyor.

Acar, "İş adamlarına ve yerli insanlarımıza denizimizde daha fazla zaman kazandırmak için hızlı tekneler üretmeye başladık. Bu teknelerimiz 50 beygir motorla 25 mil hıza ulaşabiliyor. Oldukça da hesaplı. Amerika'daki satış fiyatının yaklaşık 3'te 1 fiyatına imalat yapmaktayız" dedi.

Deniz tutkusu yüzünden Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'ndeki eğitimini bile terk eden, evli ve 2 çocuk babası Özcan Acar, 7 metrelik tekneleri Amerika'daki benzerleriyle satış fiyatının 3'te 1 fiyatına üretim yapıyor. Özcan Acar, "Biz bu işe gönül verdik. İmalat yapıyoruz. 3 binin üzerinde imalatımız var. Yaklaşık 2 yıldır Burhaniye gibi güzel yöremizde faaliyete başladık. Deniz, iyot, oksijenin bol olduğu bu yöremizde çalışıyoruz. Denizi sevdirmek için çalışıyoruz. Denizi sevdirmek için her şeyi yapıyoruz. Gün geçtikçe talep artıyor. Onlara hizmet vermek zevkli ve keyifli. Burhaniye'miz bu iş için çok uygun. Bakir bir yer. Burhaniye de bu işlerin yapılabildiğini göstermek istedik. Bunda da başarılıyız" dedi.

TEKNE FİYATI 40- 45 BİN LİRA ARASINDA
Amerika'da üretimi yapılan bir sürat teknesinin ilçede daha ucuza mal etmeyi başardıklarını söyleyen Acar, "İş adamlarına ve yerli insanlarımıza denizimizde daha fazla zaman kazandırmak için hızlı tekneler üretmeye başladık. Bu teknelerimiz 50 beygir motorla 25 mil hıza ulaşabiliyor. 3 kişi yatma kapasitesi, mutfağı, tuvaleti, insani gereksinimi her şeyi var. Oldukça hesaplı. Amerika'daki satış fiyatının yaklaşık 3'te 1 fiyatına imalat yapmaktayız. Bu tekneleri 40-45 bin lira arasında satıyoruz. İtibar görüyor. Tahmin ediyorum. Bu tür teknelerin yapımına hız vereceğiz. Halkımız da bu konuda çok bilinçleniyor. Çok destek alıyoruz. Bir de yerel yönetimlerden idari konularda daha çok destek alabilsek. Kredi alabilsek. Çok daha güzey şeyler yapacağız. Tamamen kendi bünyemizde bunu yapıyoruz. Türkiye şartlarında ürettiğimiz bu kalite Avrupa'da da hayranlık uyandırıyor.

Bu atölyelerde, bu şartlarda, bu malzemelerle nasıl yapıyorsunuz, diyorlar. Ve onlar bizle çalışmayı istiyorlar. İşimizin bir bölümü de her türlü tekneyi tamir ve modifiye etmek, teknik bilgiyi vermek. İstenilen her talebe cevap vermek. Bizim uzman kadrolarımız var. Taşeron olarak gidip tekneleri denizde de tamir ediyoruz. İş yerimiz denize 4 kilometre ama bir sorun olmuyor. Biz hizmet için buradayız gelin diyoruz" dedi.

Yorumlar (1)
Medeni 6 yıl önce
Cironuzun % 'de kaçını arge çalışmalarına aktarıyorsunuz? Kaç patent başvurunuz var. Kusura bakmayın biz bu haberlerle düşman güldürüyoruz. Sizin dünya markası olmanızı istemezmiyim hiç hem 3'te 1 fiyatına satmakla övünüyorsunuz buna çok üzüldüm sizin emeğiniz değersizmi. Avrupanın Amerikanın Onların fiyatını arttıran nitelikli müsterilerinin talepleri doğrultusunda geliştirdikleri teknoloji tasarım unsurları ve bunların sürdürmesi için ihtiyaç duyduğu kaynaktır. Sizi yerel gazete bulunduğunuz muhitte tanıtmayı amaçlamış ve ulusal yayın hiç düzenlemeden incelemeden bunu yayınlamış. Üzgünüm ama bizim tüketici toplumumuz deniz kültüründen çok uzak tekne sahibi olmayı prestij unsuru olarak görmekte bu yüzden kucağına yat dergilerini alıp tekne atölyelerinin yolunu tutar bunun aynısından bana yap der. Bu yüzden sanayici teknolojide tasarımda ilerleme ihtiyacı hissetmez çünkü onları bü düşünceye iten nitelikli tüketiciyi hiç bir zaman bulamazlar. Biz kendi malımızla medeni toplumların onlarım markalarının senelerce taşeronluğunu yaptık onlar bizi basamak olarak acımasızca kullandılar bizde ucuz iş gücümüzle övündük hata yaptık ne zaman kurtuluruz? Teknoloji üreterek. Tasarım akımları oluşturarak. Topluma deniz kültürünü aşılayarak. Bu eleştirilerimin yapıcı olması amacıyla yapıyorum kimseyi hedef almıyorum saygılar.

28°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?