banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Azeri İşadamından 200 Milyon Dolarlık Sipariş

Azerbaycan'la ilişkilerin gerildiği son dönemde Azeri Mansimov ailesinin Palmali Şirketler Grubu, Beşiktaş Group ile 200 milyon dolarlık anlaşma imzaladı.

GEMİ İNŞA 23.10.2009, 15:24
Azeri İşadamından 200 Milyon Dolarlık Sipariş

Azeri işadamından 200 milyon dolarlık sipariş
 
Ermenistan arasındaki yakınlaşma nedeniyle Azerbaycan'la ilişkilerin gerildiği son dönemde Azeri Mansimov ailesinin Palmali Şirketler Grubu, Türk gemi yapım şirketiyle 200 milyon dolarlık anlaşma imzaladı. Palmali, gemi yapım sektörünün öncü isimlerinden Beşiktaş Group'a bu bedel karşılığında 2013 yılına kadar 10 adet gemi siparişi verdi.

Ak Parti hükümetinin Ermenistan açılımı çerçevesinde Türkiye - Ermenistan arasında İsviçre'nin Zürih kentinde 10 Ekim günü imzalanan "diplomatik ilişkilerin kurulmasına dair protokol", Bursa'daki Türkiye - Ermenistan milli maçı sırasında Azeri bayraklarının toplanması gibi olaylar nedeniyle Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerinde son dönemde kırılmalar yaşanmıştı.   

Tam da bu kırılmaların yaşandığı dönemde Palmali Holding bünyesindeki Palmali Denizcilik Grubu, Besiktas Şirketler Grubu bünyesindeki Beşiktaş Gemi İnşaa A.Ş. ile 7100 ton taşıma kapasiteli 10 adet nehir ve deniz tipi buz sınıfı tanker inşaa ettirmek üzere kontrat imzaladı.

Palmali Group'un Akatlar'daki holding binasında gerçekleştirilen imza törenine Palmali CEO'su Marif Mansimov, Beşiktaş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Kalkavan, Palmali Yönetim Kurulu Üyesi Alaattin Aykaç, Palmali Denizcilik Grubu Başkan Yardımcısı Yuri Isupov, Beşiktaş Gemi İnşaa Grubu Başkanı Murat Bener ve Beşiktaş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Giorgio Denaro katıldı. Toplam 200 milyon dolar tutarındaki anlaşma çerçevesinde tankerler, 2010 Aralık ve 2013 Eylül tarihleri arasında Palmali'ye teslim edilecek.

"GEMİ SANAYİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"  

Anlaşmayla ilgili bir açıklama yapan Beşiktaş Group CEO'su Yavuz Kalkavan, "İmzalanan bu anlaşma global krizin etkisiyle son derece zor günler geçiren gemi inşaa sanayimiz için çok büyük önem taşımaktadır. Yalova'da Altınova bölgesinde kurulu Beşiktaş Tersanesi'nde bu gemilerin inşaasında görev yapacak 1000 kişiye istihdam sağlanmaktadır" dedi. Beşiktaş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Kalkavan da "Biz iki şirket bir aileyiz. Söz konusu anlaşma aile arasındaki bir gelişmedir" diye konuştu.

Palmali Şirketler Grubu CEO'su Marif Mansimov da Rusya ve Türk cumhuriyetlerinde deniz taşımacılığı yürüten Palmali Denizcilik Grubu'nun sahip olduğu ve işlettiği 130 gemi ile dünyanın en büyük ve önemli taşımacılık şirketlerinden biri olduğunu belirterek, "Taşımacılık yaptığı bölgelerde hızla büyümekte olan Palmali Denizcilik Grubu önümüzdeki dönemde ihtiyacı olan diğer yeni gemileri de Türkiye'de, Beşiktaş Tersanesi'nde inşaa ettirme düşüncesindedir. Mübariz Mansimov başkanlığındaki Palmali Holding ile İhsan Kalkavan başkanlığındaki Beşiktaş Şirketler Grubu 1998 senesinden beri taşımacılık sektöründe iş birliği yapmaktadır" diye konuştu.
 

 

 

Yorumlar (14)
10 yıl önce
PALMALİ LUTUFTA BULUNDU.
10 yıl önce
azeri=türk daha ötesi yok
işçi 10 yıl önce
bizim iş adamlarımızda gider çine sipariş verir
yavuz kalkavan 10 yıl önce
palmali lutufta bulundu yorumu , nasil bir hainlikdir ? binlerce insanin gece gunduz verdigi ayakta kalma mucadelesine

nasil bir saygisizliktir ? palmali koreye gitse , cine gitse , rusyaya gitse mutlumu olacakti bu yorumu yapan kisi , besiktas tersanesi faliyetlerine son verse bin kisi ve is verdigimiz yan sanayi issiz kalsa , babalar evine issiz gitse yavrular ac kalsa mutlumu olacakti bu yorumu yapan hain.

benim adresim belli , hadi sende cik ortaya hain taniyalim seni.
10 yıl önce
dogru söze ne denir
Celil Bakar 10 yıl önce
Dünyanın krizde olduğu bu günlerde bazı armatörlerimiz tersanesinden işçisini çkartp gemisini çinde yaptırırken iş kardeşimiz Azerbaycan dan geliyor.. Kendini bilmez arkadaşn biride lütfetmiş diyor..
tersane işiçi 10 yıl önce
bizler akıllanmayız çünkü işçiye gereken deger verilmiyor bende tersane de işçiydim toplantılara katılırdık yönetim hep yabancı hayranlıgı var kaynak teknikeri toplantı yaptı hep yabancıları anlatıyor yabancılar diyor birdakika diyor işden başını kaldırmıyor diyor işe başlamadn 60 günmü ne izin yapıyorlarmış bir seneyi doldurmadan nedeni ise 8 saatin 6 satini fuul çalışyorlarmış bizde çalışyoruz hiç yılmadan ama hakkımız alamıyoruz sigorda asgariyeden yatıyor maaşlar tam yatmıyor buna ragmen fuul çalışıyoruz çinliler 1 günde gemiyi yapıp denize indirmişler onu anlatıyor taplantıta çinlilerin yaptıgın ürünleri kullanıyoruz ne yazık ki herkes kendi kalitesini yansıtır ben yaptıgım işde kendim begenmedigim işi patrona sunmam patronda müşteriye sunmaması gerekir bunun için türkiyeye 1000 tane sıfır gemi siparişi verilsin yine de herkse cebini doldurmaya bakar.işçiyiö düşünmez elektrot firması geldi şöyle kaynak yapılacak böyle yapılacak sen kaçgere geminin makina dairesine girdin topukta kaynak yaptın takmış güneş gözlüklerini kafa ütülüyor anlatma degil uyulama lazım bize uygulama da bizde var işveren yanımızda dursun akan terimiz versin senede 5 gemi atalım 1 gecede degil çinliler gibi senede
10 yıl önce
ya varsa sende bi güzellik yapsana o zamam....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?