banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Atasoy Filosuna Yeni Gemi

ATASOY Gemicilik filosuna yeni bir gemi daha ekliyor. 4.200 dwt'lik kuruyük gemisi balonların üzerinde denize indirilecek. Törene Ulaştırma Bakanı Habib Soluk da katılacak. Atasoy

GEMİ İNŞA 01.04.2011, 11:23
4276
Atasoy Filosuna Yeni Gemi

Atasoy filosuna yeni gemi

ATASOY Gemicilik filosuna yeni bir gemi daha ekliyor. 4.200 dwt'lik kuruyük gemisi balonların üzerinde denize indirilecek. Törene Ulaştırma Bakanı Habib Soluk da katılacak. Atasoy Grup Ltd krize rağmen 2010 yılında 6500 DWT’lik gemi inşasını tamamlayarak yeni projeler için çalışmaya devam ediyor.

ATASOY GEMİCİLİK 2 Nisan Cumartesi günü  Türkiye’de yeni yeni kullanılmaya başlayan balon yöntemiyle M/V Serra Atasoy adlı gemiyi Yalova’dan denize indirecek.

Serra Atasoy; dizayn firması tarafından , düşük draftlı limanlara , nehirlere seyir edebilecek özelliklerle tasarlandı. Emsal tonajlarına göre yaklaşık 1000 mton daha fazla ile draft sorunlu limanlara rahatlıkla gidebiliyor. Ambarı tamamen box olup, 2 moveable bulkheads ile 3 farklı yük taşıma özelliğine sahip olduğu gibi ayrıca düşük tonajlı yükleri de emniyeti taşıyabiliyor. Ice class olan gemi , konteynır, ağır yükler ve tüm IMO yüklerini taşıyabilecek.

Atasoy Gemicilik daha önce de inşa edip indirdiği gemilerini de yine balon yöntemi ile denize indirmişti Kullanılacak balon yönteminin nasıl çalıştığı ve neden tercih edildiğiyle ilgili olarak Atasoy Gemicilik’ten yapılan açıklamada;

“Türkiye’ye getirilen sistemde, geminin inşası bittikten sonra da geminin altına sistematik şekilde yerleştirilen balonlar şişirilip, geminin denize indirilmesi sağlanıyor. Bu sistemle gemiler bir ay önce denize indirilebiliyor.

Standart sistemde 3 tır dolusu ağaca ihtiyaç duyulmakta, ağaçlar parçalandığı için tek kullanımlık , kaydırılması için en az 2 ton özel yağ kullanılması gerekiyor ve bu yağın yüzde 25'i de denize karışmaktadır. Bu yönüyle balon sistemi, bir gram bile ağaç israf edilmediği ve denizi kirletmediği için çevreci bir yöntem özelliğine de sahiptir.

Ekonomik krizin GEMİ İNŞA’yı  çok daha derinden etkileyen bu dönemde  sektörümüz ayağa kalkamaya çalışmaktadır. ATASOY GEMİCİLİĞİN, KOCATEPE TERSANESİNDE inşa ettirdiği “SERRA ATASOY” isimli kuruyük  gemisi , Ulaştırma Bakanı Sayın Mehmet  Habib SOLUK’un da katılacağı törenle denize indirilecektir” diye konuştu.

MV SERRA ATASOY

4200 DWT-BV-Dutch Design –Turk Flag-General Cargo-Containers

Loa 89,90-Beam 13,60-Draft 5,35-AirDraft 13/9 mtr

1 hold/1 hatch 61,60 x 11,40 x 7,90

2 mbulkheads/9 pos – SW Hold 15mton/m2 -156 TEU

serra-atasoy.gif

Yorumlar (13)
serkan ateş 10 yıl önce
İşte gemi böyle olamalı;bu gemilerle rekabet edebilirsiniz ama 30 yaşındaki 2. veya 3. el gemilerle ancak tabir yerindeyse sıkılıp suyu çıkmış gemilerle,armatörlerin 1 sefer daha 1 sene daha gider zihniyeti ile ne yapabilirsiniz? Onun için yeni gemi yapmış olan armatörler bankalarca makul şekilde desteklenmeli ve kolaylık gösterilmeliki filomuzu yenilyelim.Hala 70 yapımı japon gemileri var türkiyede ve bu gemilere port state control'den türkiyede geçiyor yada geçirtiyorlar nasıl geçirttiklerini herkez iyi biliyor!Bu gemileri nasıl türk psc leri sefere çıkarır.Ben bir 70-80 yapımı türk gemisine girsem pruva direğinden pupa direği arasında 500 madde rahat bulurum.O gemiyide sefere çıkarmam.Bir şirketin 2.el veya 3. el 7-8 gemisi var 30 senedir çalıştırıyor bir tane yeni gemi yapmıyor özellikle bu gemiler kontroller dahada arttırılmalı,yoksa hura filosuna dönüşebiliriz.Bir türk gemisine girdim 1 sene belki oluyor,makina dairesine indim lanerlerden dışarı su kaçırıyor ,saçtan oluk yapıp dışarı vermişler suyu artık diğer şeyleri söylemiyorum siz düşünün! ve o gemiyi o zaman ayın gurur madalyası alacakları oylamasında gördüm şaşırdım bu arada gemi 30 yaşından fazla.Atasoy denizciliği tebrik ediyorum.Hani ayın gurur madalyası varya port state kontrollerinden yalandan geçip beyaz listeye girene değil, yeni gemi yapabilenlere verilmeli çünkü onlar hak ediyor
10 yıl önce
3000-5000 dwt armatörlere Karadeniz de özellikle Kertch limanından kömür kiracılarına dikkat hiç bir prensibi olmayan

hiç bir sözlerinde durmayan sıvı adamlar. Herhangi bir şekil de miktar ve laycan i değiştirip karşınıza tekrar çıkabilirler.Özellike Ukrayna ARENA MARINE den gelen kargo sirkülelerine dikkat edin.

Türkiye de de bunu yapanlar var. Genellikle piyasanın çok düştüğü zamanlarda meydana çıkıp kedinin fare ile oynadığı gibi oynuyorlar.

Gunay Balaban 10 yıl önce
Hayirli uğurlu olsun.

Bu geminin yapıminda isometrik boru donanımını ve diger makine dairesindeki bulunan cogu malzemenin tedarikinde bulundugumuz icin bizde gururluyuz.Tesekkurler Atasoy ailesi....MPİ GEMİCİLİK & SANAYİ DİS TİCARET.
BORA KAPTAN 10 yıl önce
HAYIRLI OLSUN PRUVASI NETA OLSUN.
sumer denızcılık 10 yıl önce
ATASOY AILESININ BU GUZEL ESERI ILE DAHA GUZEL ESERLERE TEMENNISIYLE, ALLAH UTANDIRMASIN,ALLAH YOLU ACIK ETSIN.
Tevhit Ahmet ÖRSCÜ 10 yıl önce
Tebrikler, en az on aileye daha iş/aş imkanı ortaya çıkıyor ayrıca Türk bayraklı olmasıda gurur verici. Devamını temenni ederim.

Taçlan TATBUL { Makinist } 10 yıl önce
Atasoy grup denizcilik firmasına hayırlı olması dileğiyle saygılarımla..
KAMARIN KUMANYA 10 yıl önce
ATASOY GRUP FIRMASINI BU ZOR ZAMANDA INSANLARA IS OLANAGI SUNDUGU ICIN TEBRIK EDIYORUM.

ALLAH IM HAYIRLI BOL KAZANCLAR NASIP EDER INSAALLAH
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü