2009'da 15 İşçi Tersanelerde Öldü

Bu ölümlerden 11'i Tuzla'da gerçekleşti. Dört aydır tedavi gören Satılmış Duran'ın hayatını kaybetmesiyle, bu yıl kazalarda ölen tersane işçilerinin sayısı 15 oldu.

2009'da 15 İşçi Tersanelerde Öldü

2009'da 15 İşçi Tersanelerde Öldü

Dört aydır tedavi gören Satılmış Duran'ın hayatını kaybetmesiyle, bu yıl kazalarda ölen tersane işçilerinin sayısı 15 oldu. Bu ölümlerden 11'i Tuzla'da gerçekleşti. LİMTER-İŞ'in verilerine göre, 1992'den bu yana en az 131 tersane işçisi hayatını kaybetti.

Ağır yaralandığı kazadan sonra dört aydır tedavi gören Satılmış Duran, bu yıl ölen 15. tersane işçisi oldu. Tuzla'da 11, Gölcük, Kocaeli, Zonguldak Ereğli, Aliağa'da birer işçi öldü.

17 Aralık'ta GİSBİR hastanesinde yaşamını yitiren Duran, 27 yaşında, evli ve bir çocuk babasıydı. Duran, memleketi Samsun'un Alaçam ilçesinde toprağa verildi.

Duran 14 Ağutstos'ta, Tuzla Gemi Endüstrisi tersanesindeki Güven Raspa Boya adlı taşeron firmada elektrik çarpması sonucu ağır yaralanmıştı. Aynı olayda, işçi İrfan Uçkur hayatını kaybetmişti.

Liman Tersane Gemi Yapım ve Onarım İşçileri Sendikası (LİMTER-İŞ), tersane işçilerinin ölümüne ve yaralanmasına neden olan, iş güvenliği önlemlerini almayan tersane işverenlerinin "planlayarak öldürmek" suçlamasıyla yargılanmasını istiyor.

Sendikanın verilerine göre, 1992'den beri en az 131 tersane işçisi öldü. Bunlar "en az sayıdaki" ölümler. Zira sendika, basına yansımayan, bilinmeyen, geç öğrenilen ölümlerin olduğunu defalarca dile getirmişti.

Bir yılda 15 işçi

Bu yıl tersanelerde gerçekleşen diğer işçi ölümleri şöyle.

17 Aralık: Ağır yaralandığı kazadan dört ay sonra, Satılmış Duran tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Samsunlu, 27 yaşındaki duran evli ve bir çocuk babasıydı. 14 Ağustos'ta Tuzla Gemi Endüstrisi tersanesindeki Güven Raspa Boya adlı taşeron firmada elektrik çarpması sonucu yaralanmıştı.

6 Aralık: Tuzla'daki Gemtiş Tersanesi'nde tamir edilen geminin ambar kapakları arasına sıkışan kaynak ustası Ercan Sancar hayatını kaybetti. Evli ve iki çocuk babasıydı.

23 Kasım: Tuzla'da Çeliktrans Tersanesi'ne bağlı Geleş Gemi'de boyacı olarak çalışan 30 yaşındaki Mahmut Altınöz iş sırasında dengesini kaybederek yüksekten düştü; öldü.

30 Ağustos: Tuzla'da DESAN tersanesinde çalıştığı geminin ambarına düşüp yaralanan işçi Halil Daş, yedi gündür komada yattığı GİSBİR hastanesinde hayatını kaybetti.

28 Ağustos: Zonguldak Ereğli'deki Ustaoğlu tersanesinde çalışan 33 yaşındaki Hüseyin Aytaç, elektrik çarpması sonucu öldü.

14 Ağustos: Tuzla Gemi Endüstrisi tersanesindeki Güven Raspa Boya adlı taşeron firmada çalışan İrfan Uçkur elektrik çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Tokatlı, 33 yaşındaki iki çocuk babası Uçkur, 380 voltluk kaçak elektrik kablosuna çarptı.

8 Temmuz: Tuzla'daki Çelik Trans tersanesinde, "Noussa" adlı gemide meydana gelen patlama sonucunda, 45 yaşındaki işçi Bayram Küçük hayatını kaybetti.

10 Haziran: 8 Haziran'da, Hüseyin İbir'in ölümüne yol açan patlamada yaralanıp hastaneye kaldırılan 34 yaşındaki Süleyman Kırgül, hayatını kaybetti. Kırgül'ün üç çocuğu vardı.

8 Haziran: Boyacı Hüseyin İbir (29) Tuzla'daki Çelik Tekne Tersanesi'nde, üretim halindeki geminin balans tankında yapılan boya işleminin ardından biriken gazın patlaması sonucu öldü.

10 Nisan: Kaynakçı Aydın Can (39) Kocaeli'ndeki Marmara Tersanesi'nde, yüksekten düşme sonucu öldü.

10 Mart: Mustafa Sıva (23) Aliağa'da Malta bandıralı gemide çalışırken zehirlenerek öldü.

5 Mart: Montajcı Şinasi Öztürk, Gölcük Türker Tersanesi'nde üzerine 1,5 ton ağırlığındaki sacın düşmesi sonucu öldü.

18 Şubat: Tuzla'da Elta Denizcilik çalışanı Cemil Akgül (29) elektrik çarpması sonucu öldü.

8 Şubat: Tuzla'da Dentaş taşeron şirketinde çalışan Selim Sevgili (30) üzerine ambar kapağı düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

20 Ocak: Sedef tersanesinde gaz sıkışması sonucu gerçekleşen patlamada 25 yaşındaki Hikmet Kaya hayatını kaybetti.

2008'de 21 tersane işçisi öldü

Geçen yıl gerçekleşen tersane ölümleri şöyle.

13 Aralık 2008: Tuzla'daki Anadolu Deniz İnşa Kızakları (ADİK) Tersanesi'nde gemide çalışan Erdal İnceyol, patlama sonucu öldü.

19 Aralık 2008: Tuzla'daki Anadolu Deniz İnşa Kızakları (ADİK) Tersanesi'ndeki patlamada yaralanan Hızır Akbulut, kazadan bir gün sonra yaşamını yitirdi.

20 Aralık 2008: Gölcük'te 31 yaşındaki Aydın Kaplan, tersanede yüksekten düştükten ve 20 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybetti.

12 Eylül 2008: Yalova'nın Altınova ilçesine bağlı Herkes köyünde bulunan Kurban tersanesinde çalışan 16 yaşındaki işçi Muharrem Ceylan elektrik akımına kapılarak öldü.

28 Ağustos 2008: Kocaeli'nin Körfez ilçesinde bulunan Marmara tersanesinde güverteden düşen tersane işçisi İsmail Kırlangıç hayatını kaybetti.

11 Ağustos 2008: Gisan tersanesinde yaşanan filika kazasında Emrah Varol, Ramazan Aygün ve Ramazan Çetinkaya hayatını kaybetti.

29 Temmuz 2008: Tuzla'da GEMSAN tersanesindeki Atlas Gemi taşeron firmasında çalışan İbrahim Çelik, kompresör dairesinde bakım yaparken patlama meydana geldi. Başına cisim çarpan Çelik ağır yaralandı; hastaneye götürülürken yolda hayatını kaybetti.

3 Temmuz 2008: Kemal Turan. 47 yaşındaki montajcı Turan, GİSAŞ tersanesinde ambar kapaklarından düşerek öldü.

8 Haziran 2008: İhsan Turan. 35 yaşındaki Turan geminin ambar kapağının üzerine düşmesi sonucu yaşamını yitirdi.

17 Mayıs 2008: Murat Çalışkan. 31 yaşındaki Kahramanmaraş'lı Çalışkan geminin güvertesinden ambara düşerek hayatını kaybetti.

17 Mayıs 2008: Deniz Kaşıkeman. Sac montajı yaparken, 2.5 ton ağırlığında olduğu tahmin edilen sac kütlesinin, üzerine düşmesi sonucu ezildi. 26 yaşındaydı.

8 Mayıs 2008: İzzet Gider. Makine dairesinde gaz sıkışması sonucu meydana gelen patlamada hayatlarını yitirdiler.

21 Nisan 2008: Hakan Oğuz. Yalova'da Yaşar San tersanesinde kafa üstü düşerek ağır hayatını kaybeden Diyarbakırlı Oğuz 18 yaşındaydı.

30 Mart 2008: Ali İhsan Çam. Boyacı olarak çalıştığı Sedef Tersanesi'nde yüksekten düşme sonucu öldü. 31 yaşındaydı.

27 Mart 2008: Yüksel Özdemir. Tuzla Gemi Tersanesi'nde raspacı olarak çalışırken 13 Mart'ta yüksekten düştü ve ağır yaralandı. 45 yaşındaydı.

17 Şubat 2008: Hasan Köse. Selahattin Arslan Tersanesi'nde oksijen tüpü patlamasıyla vücudunun yüzde 80'i yandı. 24 yaşındaydı.

16 Şubat 2008: Mikail Kavak. DESAN tersanesinde Gemkur taşeron işletmesinde kaynakçı olarak çalışıyordu. Elektrik çarpması sonucu öldü. 26 yaşındaydı.

12 Şubat 2008: Osman Göç. GEMTİŞ tersanesinde kaynakçı olarak çalışırken kaynak dumanından zehirlendi. Mesai saatinden sonra akşam evine giden Göç fenalaşarak hastaneye götürüldü. Göç'ü doktorlar bir şeyin yok diye evine gönderdi; ancak gece yarısı fenalaşarak acilen hastaneye götürülen Göç, duman zehirlenmesine bağlı olarak kalp durması sonucu hayatını kaybetti. 26 yaşındaydı.

12 Şubat 2008: Cevat Toy. Dearsan Tersanesi'nde tav işçisi olarak çalışıyordu. İskeleden düşme sonucu öldü. 41 yaşındaydı.

5 Şubat 2008: Metin Turan. Şahin Çelik Tersanesi'nde raspacı olarak çalışıyordu. İskeleden denize düşerek öldü. 19 yaşındaydı.

14 Ocak 2008: Onur Bayoğlu. Elektrikçi olarak çalıştığı Sedef Tersanesi'nde ambara düşerek öldü. 19 yaşındaydı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
yazık yazık
yazık yazık - 9 yıl Önce

Bu nasıl bir dava gerekçesidir anlayamadım, ölenler için herkes çok üzülüyor, hepimiz insanız yolda yürürken, arabada giderken her an her yerde başımıza birşey gelebilir ve ölebliriz, hangi tersane sahibini böyle birşeyle suçlayabilirsiniz, gidin bakın tersanelere neleri şart koşuyorlar ama biz türkler hep kuralları çiğnenmek üzere koyulmuş sanıyoruz. Tersanede tersane bir tutturdunuz gidiyorsunuz, hadi bakalım tersanelerde şimdi can çekişiyor tersaneler batınca (ölünce) o kadar insan nereden evine ekmek parası götürecek çok merak ediyorum. Bir çaresini bilen varsa gelsin tersanelere, tersanelerde ölürsünüz çıkın çok güzel bir iş imkanı sağlıyorum hadi gelin desin. Varmı böyle bir babayiğit. Lütfen artık şu tersaneleri karalamaktan vazgeçin niyetiniz ne? Tabi hiçbir fabrikada iş kazasından insanlar ölmüyor, hiç bir otobüs kaza yapmıyor insanlar ölmüyor, pkk askerimizi öldürmüyor. TEK SUÇLU İNSANLARA İŞ İMKANI SAĞLAYAN TERSANELERDE. Yazık yazık söyleyecek söz bulamıyorum. Marifet eylem yapmak değil güzel önerileriniz varsa sunmaktır.

AHMET ÇOBAN
AHMET ÇOBAN - 9 yıl Önce

BİR KAZA 19 CAN GİTTİ MADENDE DÜŞÜNÜYORUMDA ALLAH MUHAFAZA BÖYLE BİR KAZA GEMİ İNŞAA SEKTÖRÜNDE OLSAYDI ACABA NE OLURDU

BAKIN MADENİN SAHİBİ SORUMLU BİLE TUTULMADI ORDA ÖLEN İNSANLARIN SSK PRİMLERİ LARI TAM ÖDENİYORMUYDU YOKSA EKSİKMİ GÖSTERİLİYORDU YADA SSK GİRİŞLERİ VARMIYDI ARKADAŞLAR BİNLERCE İŞÇİNİN EVİNE EKMEK GÖTÜRDÜĞÜ BU GEMİ İNŞAA SEKTÖRÜNE SAHİP ÇIKALIM LÜTFEN..

Erdinç Baytın
Erdinç Baytın - 9 yıl Önce

Tersane yöneticilerinin,ustabaşıların tek hatası;Güvenlik sağduyusu olmayan,bana birşey olmaz mantığıyla giden sığırlara iş vermesidir...

Tersanelerde neler gördük,adam çıkmış direğin tepesine kaynak yapıyor,ne bir emniyet kemeri,ne bir harness,hiç bişey yok...bazen kafalarında baret yok...Ustabaşına söylüyorsun,''Tamam Efendi Kaptan,ben konuşurum onla..''deniyor,değişen birşey yok...

Eğer firma hertürlü güvenlik ekipmanını sağlıyorda işçi kullanmıyorsa anında diğer işçilerin gözü önünde işten atılması lazımki ibret-i alem olsun...yok firma işçisine güvenlik ekipmanını sağlamıyorsa,burda armatörlere iş düşüyor...''Kardeşim,ne oluyor..ben senin tersanene gemimi sokmuşum,benden hayvan gibi para kazanacaksın,benim gemim üstünde ne bir kaza nede ölüm istiyorum...'' demeleri lazım...

Ha bir durum daha var, o da Armatör ve Tersanenin danışıklı dövüş yaparak insan hayatını hiçe sayması...Üç kuruş tasarruf edicez diye güvenliği önemsememek...o zamanda mahkemelrimiz bu tipleri 'Planlı adam öldürmeye teşebbüsten' yargılasın...Bak bakalım işler düzeliyormu düzelmiyormu...

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176