Deniz seviyesinden bin 800 metre yükseklikteki Erzurum'da, 2017 yılında hizmete alınan Palandöken Olimpik Yüzme Havuzu'nda açılan kurs kapsamında bu yıl 30 bin genç ve çocuğa yüzme öğretilmesi hedefleniyor.

Avrupa'nın şehir merkezindeki tek yüksek irtifalı tam olimpik yüzme kapasiteli Erzurum'daki Palandöken Olimpik Yüzme Havuzu, 7 yıldır aktif bir şekilde Türkiye'nin yanı sıra dünyanın ve Avrupa'nın birçok ülkesinden gelen yüzücülere hizmet vermeye devam ediyor.

Profesyonel sporcuların kamp yaptığı havuzda Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından başlatılan "Yüzme Bilmeyen Kalmasın" projesi kapsamında bu zamana kadar kentteki birlerce çocuk ve genç yüzme sporuyla tanıştı.

Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı Palandöken'deki yüzme havuzuna gelenler, deneyimli eğitmenler eşliğinde haftanın 6 günü belli saatler aralığında yüzme eğitimi alıyor.

Yüzme öğrenerek iyi birer yüzücü olma heyecanıyla kulaç atan çocuklar, hem spor yapıyor hem de suda keyifli zaman geçiriyor.

Deniz Seviyesinden Bin 800 Metre Yükseklikteki Erzurum'da Geleceğin Yüzücüleri Yetişiyor

Geçen sene 26 bin çocuğun yüzme öğrendiği merkezde bu sene artan seans sayısıyla 30 bin çocuğun bu hizmetten faydalanması hedefleniyor.

Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürü Levent Çakmur,  yaptığı açıklamada, havuzda hafta içi 250, hafta sonu 350 çocuk ve vatandaşa hizmet verdiklerini söyledi.

Dünyanın en eski yelken yarışı America’s Cup heyecanı devam ediyor Dünyanın en eski yelken yarışı America’s Cup heyecanı devam ediyor

Bakanlığın başlattığı proje sayesinde binlerce insanın yüzme öğrendiğini belirten Çakmur, "Bakanlığımızın projesi müthiş bir karşılık buldu. Geçen yıl 26 bin çocuğumuza burada yüzme öğrettik. Bu yıl da Bakanlığımızın bunu biraz daha geliştirme yönünde talimatlarıyla 8 seans olan çalışmayı 16 seansa çıkardık." dedi.

Çocuklara farklı yüzme stillerini öğrettiklerini ifade eden Çakmur, şöyle devam etti:

"Belli bir kriterimiz var. Buraya gelenler sadece yüzmeyi değil stil yönünden de serbest, kelebek ve sırtüstü yüzmeyi öğreniyor. 5 dakika havuzda kalabilmeyi öğreniyor. 16 seansın sonunda artık seçmelere girebilecek kadar sporcu seviyesinde yüzme bilmeyen kalmasının karşılığının vermeye başladık. Sadece bu proje değil yurtlardaki öğrencilerimiz ve STK'ların kurslarını da biz bu havuzda karşılamaya çalışıyoruz."

Talep fazlalığını karşılamaya çalıştıklarını anlatan Çakmur, "Şu anda belediyelerimizin havuzlarından talep fazlalığından dolayı orada bizim can kurtaran ve antrenörlerimiz nezaretinde ikinci ve üçüncü havuzumuzda hizmet vermeye başladık. Geçen yıldan bu tarafa yaklaşık 30 bine yakın çocuğumuz yüzme öğrenmiş oldu. Sadece yüzmeyi değil kulüplerimize ve yüzme milli takımlarımıza da altyapı oluşturduğunu gözlemliyoruz." ifadelerini kullandı.

Editör: Nermin İstikbal