Gazze'de inşa edilen bir gemi Filistin mallarını uluslararası müşterilerine taşımak için önümüzdeki yıl yelken açacak ve içeriden dışarıya İsrail'in ablukasına meydan okuyacak. Gazze Gemisi projesi hakkında bilgi veren Kanadalı eski milletvekili Jim Manly, Filistin yerleşim bölgesindeki mevcut kaynakları kullanarak bir tekne inşa edildiğini ve Filistin mallarının bu gemi ile dünyaya taşınacağını açıkladı. Manly, ablukaya meydan okuyan bir başka gemi olan İsveç bandıralı Estelle gemisinin de yola çıktığını açıkladı. İsrail’in uyguladığı ablukayı kırmak için Gazze’ye yardım götürecek Estelle isimli İsveç bandıralı gemi İtalya’nın Napoli kentinden demir aldı. Mürettebatla birlikte 17 kişinin bulunduğu gemide Kanada, İsrail, Norveç, İsveç ve ABD vatandaşı aktivistler var.
 
İnsani yardım malzemesi taşıyan, 53 metre boyundaki tek motorlu geminin iki hafta içinde Gazze’ye ulaşması bekleniyor.
 
İsrail komandoları Mayıs 2010 yılında Türk bayraklı Mavi Marmara yardım gemisine düzenledikleri baskında dokuz Türk vatandaşını öldürmüştü.
 
Bu yıl Kasım ayında, iki yardım gemisi ablukayı kırmaya çalışırken İsrail donanması tarafından engellendi. Bu girişimlerin başarısız olması üzerine Gazze'de bir gemi inşa etme fikrinin doğduğu belirtildi. Gazze'de inşa edilen gemide ücretli Filistin emeğinin kullanıldığı, tamamlandığında zeytin, yağ ve yerel el sanatlarının gemi ile dünya pazarına taşınmasının planlandığı ifade edildi.