Fırtınadan Kaçarken Karaya Oturdu

Aydın'ın Kuşadası İlçesi açıklarında fırtınaya yakalanan Kamboçya bandıralı ‘Khalid Junior’ adlı kuru yük gemisi, sığındığı Milli Park yakınlarındaki koyda karaya oturdu.

Rusya'dan yüklediği sacı Suriye'ye götüren 117 metre uzunluğunda, 8 bin 294 groston yük kapasiteli ‘Khalid Junior’ adlı kuru yük gemisi dün sabah saatlerinde Kuşadası açıklarında fırtınaya yakalandı. Gemi, Türk bandıralı Akasya ve Sultanoğlu gemilerinin sığındığı Milli Park yakınlarındaki bir koya girerek, demirledi. Türk bandıralı iki gemi, fırtınanın etkisini azaltmasının ardından yollarına devam etti. Ancak, karaya oturan ‘Khalid Junior’ ise demir alamadı. Geminin kaptanının, yardım istemediği, kendi imkanlarıyla kurtulmaya çalıştığı bildirildi. Ancak şu ana kadar kurtulamayan gemiyle ilgili son kararı Kuşadası'na gelecek olan gemi acentesi ile sigorta yetkililerinin vereceği öğrenildi.

Kaymakam Mustafa Esen, geminin kaptanının yardım istemediğine dikkati çekerek, “Uluslararası denizcilik yasalarına göre kendi olanaklarıyla kurtulması için gemiye 48 saat süre tanındı. Eğer, bu süre içerisinde kendi olanaklarıyla kurtulup, gitmezse yasalara göre ceza yazmamız gerekecek” dedi.