6 Aralık'ta Avrupa Komisyonu, 6 Aralık'taAvrupa Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri Listesini güncelledi. Güncellenen liste, Türkiye'de bulunan iki tersanenin ve ABD'de bulunan bir tersanenin 5 yıl aradan sonra listeye dahil edilmesini yeniliyor.

Komisyon ayrıca Finlandiya'da bulunan bir tescilli tersanenin ve Norveç'te bulunan beş tescilli tersanenin dahil edilme süresinin sona erme tarihini de uzattı. Yeni liste ayrıca, artık gemi geri dönüşüm işinde olmadıkları için sırasıyla Danimarka, Hollanda ve Norveç'te bulunan üç tesisi de çıkarıyor.

Son yağışlarla Çıldır Gölü’nde su seviyesi arttı Son yağışlarla Çıldır Gölü’nde su seviyesi arttı

Avrupa Listesi'nde şu anda 35 tersanesi Avrupa'da (AB, Norveç ve İngiltere), 9 tersanesi Türkiye'de ve 1 tersanesi ABD'de olmak üzere 45 gemi geri dönüşüm tesisi bulunmaktadır. Avrupa Listesindeki birçok tersane, büyük gemilerin geri dönüştürülmesine imkan tanımakta...

Komisyon, AB Gemi Geri Dönüşüm Yönetmeliğinin uygulanması kapsamında, Avrupa Listesinde yer alan tersanelerin AB mevzuatında belirtilen şartlara uygunluğunun izlenmesi konusunda çalışmaktadır. Bu bağlamda Komisyon, Ekim ayında ilk kez Türk tersanelerinde habersiz denetimler gerçekleştirdi.

Avrupalı armatörler tonaj olarak dünya filosunun yaklaşık %30'una sahiptir. Bu gemilerin birçoğu AB dışında, özellikle de Güney Asya'da, çoğunlukla işçi sağlığına ve çevreye zararlı koşullar altında sökülüyor.

31 Aralık 2018'den bu yana, AB Gemi Geri Dönüşüm Yönetmeliği, bir AB Üye Devleti bayrağı altında seyreden tüm  gemilerinin, Avrupa gemi geri dönüşüm tesisleri Listesi'nde yer alan onaylı bir gemi geri dönüşüm tesisini kullanmasını zorunlu kılmaktadır.

LİSTE  (EU)  TIKLAYINIZ 

Editör: Nermin İstikbal