Karadeniz Holding adına, Hat–San Tersanesi’nde yapılan devasa büyüklükteki enerji gemisi, Gana’ya gitmek için son hazırlıklarını yapıyor. 300 m uzunluk ve 50 m genişliğe sahip olan ve dünyanın en büyük enerji üreten gemisi olarak bilinen bu geminin Gana’da yaklaşık olarak 500 megavatt / saat enerji üretimi gerçekleştireceği tahmin ediliyor.

Pekar Grup’a ait olan Hat–San Tersanesi ile Karadeniz Holding arasında, geçtiğimiz yıllarda enerji üretimi yapacak bir gemi inşa etmek üzere anlaşma yapıldı. Yapılan bu anlaşmanın ardından bu yıl tamamlanan devasa büyüklükteki enerji gemisinin teslimatı ise önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek.

Hem Hat–San Tersanesi’nde hem de Altınona Tersana Girişimcileri A. Ş.’nde Yönetim Kurulu Üyesi olan Mustafa Talha Pepe konu hakkında bir takım açıklamalarda bulundu. Bahsi geçen enerji gemisi projesinin yaklaşık olarak 18 ay gibi bir sürede tamamlandığını açıklayan Pepe, geminin 300 metre uzunlunda ve 50 metre genişliğinde tasarlanarak üretildiğini belirtti.

Yüzer elektrik enerji gemisi olarak nitelendirilen bu geminin 500 megavatt / saat kadar enerji üretimi gerçekleştirmesini beklediklerini ifade eden Mustafa Talha Pepe, projede bir günde yaklaşık olarak bin kişinin faaliyet gösterdiğini de dile getirdi.

Ayrıca konuşmalarında inşa etmiş oldukları bu gemi ile altyapıda sıkıntı yaşayan bölgeler için kendi üzerlerine düşen görevi ellerinden geldiğince yapmaya çalıştıklarını söyleyen Pepe, geminin Gana gibi altyapısı zayıf olan ülkelere gidip buralar için enerji üretimi gerçekleştireceğini ve böyle bir projede yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.