banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri başladı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde düzenlenen ‘2. Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri’ coşkulu bir törenle başladı.2. Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri, 7 asırlık geçmişe sahip Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesinde...

Ekonomi 02.06.2017, 17:30
61
Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri başladı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde düzenlenen ‘2. Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri’ coşkulu bir törenle başladı.

2. Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri, 7 asırlık geçmişe sahip Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesinde 31 Ağustos’a kadar sürecek. Her 100 liralık alışverişte müşteriler, 10 adet otomobil, 10 adet dizüstü bilgisayar ve 10 adet cep telefonu kazanma şansı yakalayacak.

Hayata geçirdiği projeleriyle rol model çalışmalara imza atan BTSO öncülüğünde Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi Belediyesi ve Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği tarafından düzenlenen alışveriş günleri açılış töreni ve kortej yürüyüşü ile başladı.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin 7 asırlık geçmişi ve yaklaşık 850 bin metrekarelik büyüklüğüyle dünyanın açık alandaki en güzel ve en özel alışveriş merkezleri arasında yer aldığını söyledi. İnsanların artık kapalı mekanlar yerine tarihiyle, kültürüyle bütünleşen alanları tercih ettiğini ifade eden Başkan Burkay, “Dünyada alışveriş kültürü hızla değişiyor. Bu değişimi iyi okumamız ve kurgumuzu oluşturmamız gerekiyor. Günü kurtaran değil, yeniliklere göre geleceğini bugünden kurgulayan Bursa hepimizin ortak hedefi” dedi.

40 milyonluk hedef

BTSO’nun da filizlenip büyüdüğü bu bölgeyi yeniden cazibe merkezi kimliğine kavuşturmak istediklerini ifade eden İbrahim Burkay, gerek fuar organizasyonları gerek de Ticari Safari Projesi ile Bursa’ya gelen yabancı alım heyetlerinin bölgenin ticaretine de katkı sağladığını vurguladı. Başkan Burkay, şöyle konuştu:

“Bölgemiz, tarihi kimliğine yeniden kavuşuyor. Odamızda bulunan İç Fidan Han ve Kubbeli Hal’i tarihi dokusuna uygun olarak estetik bir mimari ile yenileme çalışmalarımız devam ediyor. Kurumsal Gelişim Programı ile yaklaşık bin firmamız, eğitim ve gelişim programlarımızdan faydalandı. 31 Ağustos tarihine kadar sürecek alışveriş günleri de esnafımızın ticaret hacmine katkı sağlayacak. Alışveriş günleri kapsamında 3 ay boyunca bölgemizde yaklaşık 40 milyon liralık ciro hedefliyoruz. Bu programımız hem çarşımıza hem de kent ekonomisine moral verecek. Payitaht Çarşı Alışveriş Günlerimizin başta çarşı esnafımız olmak üzere tüm Bursa’mıza hayırlı olmasını diliyor, herkesi alışveriş için çarşımıza bekliyoruz.”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın özellikli ve kimlikli bir kent olduğunu ifade etti. Alışveriş günlerinin çarşı ekonomisine ayrı bir canlılık kazandırdığını belirten Altepe, “Bursa tarih mirası bir kentimiz. Bu organizasyon çarşımıza daha fazla bereket getirecek. Alışveriş günleri esnafımızın yüzünü güldürecek. Etkinlikte dağıtılacak farklı hediyelerle alışverişe teşvik edilecek. Çarşı ayağa kalkarsa Bursa ayağa kalkar. Çarşımız, dünyaya örnek bir restorasyondan geçti. Herkes Bursa çarşılarımızı örnek alıyor. Artık restorasyonlarımızla çarşımız 4 mevsim boyunca yoğun ilgi görüyor. BTSO çarşımıza yönelik önemli eğitimler veriyor. Alışveriş günleri ve çarşımıza her alanda sunduğu katkılarından dolayı BTSO’ya teşekkür ediyorum” diye konuştu.

"Çarşı ekonomimizin kılcal damarıdır"

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin Bursa ekonomisinin kalbinin attığı bir bölge olduğunu ifade ederek, “Bu çarşılarda el değmedik yer bırakmadık. Şu anda İç Fidan Han’da gerçekleştirdiğimiz çalışmalar onay için kurulda bekliyor. Burayı yakında ayağa kaldıracağız. Koza Han ve Uzun Çarşı’daki çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Biz esnafımızın ayağa kalkmasını istiyoruz. Çünkü ekonomimizin kılcal damarları esnafımızdır. Onların gelişmesiyle Bursa ekonomimiz daha da büyüyecektir” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin en büyük hediye kampanyalarından birisi olan Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri’ne bu yıl yaklaşık bin 250 firma akredite oldu. Bölge esnafının yoğun talebi üzerine alışveriş günleri bu yıl 2 Haziran-31 Ağustos tarihleri arasında düzenleniyor. Geçtiğimiz sene 200 bin hediye çeki dağıtıldı ve 20 milyon liralık ciro oluştu.

Yorumlar (0)
banner255
8
parçalı az bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü