banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

İstihdam teşviklerinde süre uzatıldı

Dün yayınlanan kararla Kısa Çalışma Ödeneğine yeni başvuru imkanı sağlanırken, bugün de normalleşme desteğinin süresi 30 Haziran 2021’ye, artı 1 olarak bilinen ilave istihdam teşviki 2022 sonuna kadın-genç istihdam teşvikinde de süre 2022 sonuna uzatıldı

Ekonomi 02.12.2020, 08:04 Nermin İstikbal
İstihdam teşviklerinde süre uzatıldı

İstihdam teşviklerinde süre uzatıldı

COVID-19’un ekonomik hayata olan etkilerinin azaltılması amacıyla yapılan çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda istihdama yönelik ilk adım, kısa çalışma ödeneğinde yeni başvuru alınmasına imkan sağlayan kararla dün atılmıştı.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan 3 ayrı Cumhurbaşkanlığı Kararında ise halen yürürlükte olan 3 ayrı istihdam teşviklerinde süreler uzatıldı.

Kısa çalışmadan normal çalışma sürecine geçen işyerlerinde uygulanan normalleşme desteğinden yararlanma süresi 3 aydan 6 aya çıkarılırken, bu kapsamda verilecek desteklerin süresi de 30 Haziran 2021’e kadar uzatıldı.

İşverenlerin artı bir olarak bildikleri, önceki yılın ortalama sigortalı sayısına eklenen istihdam için verilen ilave istihdam teşvik süresi 31 Aralık 2022 sonuna kadar uzatıldı.


Aynı şekilde kadın, genç, meslekli yeterlilik belgesi olanlara verilen istihdam teşvikleri de yine 31 Aralık 2022 sonuna kadar uzatıldı.

Bakan Selçuk: İstihdam Kalkanı kapsamındaki kararlar hayırlı olsun

Konuya ilişkin açıklama yapan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,
Pendeminin işgücüne ve istihdama etkisini azaltma yönünde çalışmaların sürdüğünü belirterek, bu kapsamda yayınlanan yapılandırma kanununun ardından Cumhurbaşkanlığı kararıyla istihdam teşvik ve desteklerinin sürelerinin uzatıldığını söyledi.

Önceki yılın ortalama sigortalı sayısına ilave istihdam edilenler için sağlanan prim desteği uygulamasının süreceğini belirten Selçuk, kadın-genç-mesleki yeterlik belgesi olanlara yönelik desteklerin de süresinin uzatıldığını aktardı ve “İstihdam Kalkanı ile istihdamın korunması ve artırılması noktasında alınan bu tedbirlerin çalışanlarımıza, iş arayan vatandaşlarımıza ve işverenlerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yorumlar (0)
1
açık
banner102