banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

’İş Piyasasında Kadın Erkek Eşitsizliği ve Ayrımcılık’ paneli

Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, kadınların pek çok iş alanında erkeklerden daha düşük maaşa çalıştırıldığını belirterek, bu haksızlığın yasa marifetiyle çözülmesi...

Ekonomi 22.05.2017, 17:39
65
’İş Piyasasında Kadın Erkek Eşitsizliği ve Ayrımcılık’ paneli

Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, kadınların pek çok iş alanında erkeklerden daha düşük maaşa çalıştırıldığını belirterek, bu haksızlığın yasa marifetiyle çözülmesi gerektiğini söyledi. Çetindoğan, “İş hayatında eşit işe farklı ücreti kadın olarak içime sindiremiyorum” ifadelerini kullandı.

Adana Büyükşehir Belediyesi ve Kent Konseyi işbirliğiyle kentteki bir otelde “İş Piyasasında Kadın Erkek Eşitsizliği ve Ayrımcılık” başlıklı panel düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Adana Kent Konseyi Başkanı Ömer Güner Sazak, katılımı nedeniyle panelist Demet Sabancı Çetindoğan’a teşekkür etti.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk döneminde kadınların eğitimine büyük oranda önem verilirken, daha sonra bu önemin kesintiye uğradığını kaydetti.

Açılış konuşmalarının ardından panelistlerden Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. İsmail Güneş de kadınların iş gücüne katılımı hakkında sunum yaptı. Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranının 1990 yılında yüzde 35’ken 2016 yılında yüzde 24’e düştüğünü savunan Güneş, 2023 hedefinin tekrar yüzde 35’e çıkmak olarak planlandığını vurguladı.

Demsa Group Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve TİKAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan da kadın ve erkeğin eşitliği ve aynılığına karşı çıktığına dikkat çekerek, bunun biyolojik ve onkolojik bir tartışma olmadığını anlattı. Çetindoğan, iş hayatındaki kadınların problemlerini şöyle dile getirdi:

“İş hayatında eşit işe farklı ücreti kadın olarak içime sindiremiyorum. Bunu kabul eden hemcinslerime de şaşırıyorum. Nasıl olur da birisi eşit iş yapan bir kadına, bir erkekten daha az ücret teklif eder? Ve nasıl olur da bir kadın bunu kabullenir? Ne yazık ki personel eğitim düzeyinin arttığı alanlarda bile bu durum geçerli. Kimse ekonomik ve teknik açıklamasını yapamaz. Bu direk insan hakları kavramı. Yasa marifetiyle bu haksızlık çözülmelidir. Tüm meslek örgütleri bu konuda uyarılmalı ve eğitilmelidir. Özellikle markalar kendi değerleri açısından piyasaya örnek olmalı ve bu eşitsizlikleri silip atmalılar.”

Çetindoğan, kadınların iş hayatında taciz ve istismar gibi sorunlarla da sıkça karşılaştığını sözlerine ekleyerek, cezaların artırılmasını talep etti.

Yorumlar (0)
banner255
4
az bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü