banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Harun Şişmanyazıcı yazdı:"Deniz taşımacılığında kriz geride mi kaldı?"

"Son zamanlarda deniz taşımacılığı piyasasında bir yükselme başladığı krizin geride kaldığı ve piyasanın yükselme trendine girdiği söylenmektedir. Bu söylem çok ciddi ekonomi kanallarında ve ekonomi analistlerince de  TOBB beyanatına istinaden tekrar edilmeye  başlanmıştır. "

Ekonomi 11.08.2017, 18:57 Nermin İstikbal
364
Harun Şişmanyazıcı yazdı:"Deniz taşımacılığında kriz geride mi kaldı?"

Son zamanlarda deniz taşımacılığı piyasasında bir yükselme başladığı krizin geride kaldığı ve piyasanın yükselme trendine girdiği söylenmektedir. Bu söylem çok ciddi ekonomi kanallarında ve ekonomi analistlerince de  TOBB beyanatına istinaden tekrar edilmeye  başlanmıştır. 

Bu değerlendirme  hem doğru hemde yanlıştır. Mesele olaya nereden baktığınıza bağlıdır. Diğer önemli olan husus ise krizden yada iyileşmeden kastedilenin ne olduğudur.  

Bilindiği üzere deniz taşımacılığı piyasası bir çok segmentden oluşmaktadır. Tanker tasımacılığı piyasası , dökme kuru yük piyasası,  gaz piyasası, konteyner ve liner piyasası  vb .Bu segmentlerde gemi büyüklüklerine göre kendi içinde sınıflamaya tabi olmaktadır. Örneğin kuru dökme yük piyasasında CAPESIZE ,PANAMAX, SUPRAMAX piyasları yada Tanker taşımacılığında VLCC, SUEZMAX, AFRAMAX piyasaları gibi. 

Yazının devamı için 

Yorumlar (0)
30
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü