banner191

banner148

banner179

banner176

Erkenci kirazı çiftçinin yüzünü güldürdü

Bursa’nın İnegöl ilçesinde erkenci kirazı hasadına başlandı. Verim düşük olmasına rağmen fiyatın yüksek olması çiftçiyi sevindirdi.Geçen yıl 3 liraya alıcı bulan kiraz, bu yıl tarlada 5-6 lira arasında satılıyor. Bu sene kirazda...

Ekonomi 22.05.2017, 12:08
Erkenci kirazı çiftçinin yüzünü güldürdü

Bursa’nın İnegöl ilçesinde erkenci kirazı hasadına başlandı. Verim düşük olmasına rağmen fiyatın yüksek olması çiftçiyi sevindirdi.

Geçen yıl 3 liraya alıcı bulan kiraz, bu yıl tarlada 5-6 lira arasında satılıyor. Bu sene kirazda kırağı sebebiyle verimin düşük olduğunu belirten İsaören Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Erhan Ulu, “Kiraz hasadına başladık. Bu sene biraz verimde düşüş var. Köyümüzde bin dönüm civarında kiraz bahçemiz var. Geçen yıl 700-800 ton civarında kiraz elde etmiştik. Bu yıl yaklaşık 300-350 ton arası mahsul bekliyoruz. Geçen seneye nazaran yüzde 50’lik düşüş var. Nisan ayında soğuklar kirazı etkiledi. Piyasa güzel olursa, yine umduğumuzu yakalarız. Şu anda fiyatlar günlük değişiyor. Dün kirazımız toptan 6 liradan satıldı. Şu anda İstanbul, İzmir, Antalya, Kayseri, Eskişehir ve Ankara’ya kiraz gidiyor” dedi.

Fiyatların çiftçiyi memnun ettiğini ifade eden Erhan Ulu, “Geçen yıllarda fiyat düşüktü, verim yüksekti. Bu yıl fiyatlar güzel, ama fazla verim yok. 100 lira yevmiye veriyoruz. Yemeği, yol masrafı ile birlikte 120 lirayı buluyor. Bugün bir yevmiyeci günde ancak 50 kilo kiraz toplar. Bu bakımdan maliyet yüksek oluyor. 15-20 gün sonra Napolyon kirazı hasadı başladığında nasipse yine ihracata yöneleceğiz. 150-200 ton civarında da Napolyon kirazı bekliyoruz. Bu tonajı yakalarsak ihracat yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)
20°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?