banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Çinliler Nevşehir patatesi yiyecek

Nevşehir’de bulunan Çinli gıda ithalatçıları, patates alımı konusunda işadamları ile görüşmeler yaptı.Pekin Gıda, Tarım ve Pazarlama Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zhang Yu Xi ve beraberindeki heyet, Nevşehir Ticaret Borsası’nı...

Ekonomi 12.05.2016, 14:58
28
Çinliler Nevşehir patatesi yiyecek
Nevşehir’de bulunan Çinli gıda ithalatçıları, patates alımı konusunda işadamları ile görüşmeler yaptı.

Pekin Gıda, Tarım ve Pazarlama Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zhang Yu Xi ve beraberindeki heyet, Nevşehir Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. Heyet, Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, Meclis Başkanı Mehmet Havalı ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü. Ziyarette Çin Halk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki gıda ve tarım ürünleri dış ticaretinin geliştirilmesi konusu ele alındı.

Çin Halk Cumhuriyeti heyetini ağırlayan Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş ve yönetim kurulu üyeleri, konuklarına Nevşehir'de üretilen siyah kuru üzüm, kabak çekirdeği ve köftür ikram etti. Heyete patates, kuru üzüm, un, kabak çekirdeği başta olmak üzere Nevşehir'in tarımsal sektörü ile ilgili tanıtıcı sunum ve bilgiler verildi. Nevşehir'in başlıca ithal ürünleri arasında patates, kabak çekirdeği, kuru üzüm, kuru fasulye, meyve ve sebzeler ile unlu mamuller olduğu ve Çin Halk Cumhuriyeti için Türk ürünlerinin önem arz ettiği vurgulandı.

Pekin Gıda, Tarım ve Pazarlama Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zhang Yu Xi, 8 kişilik bir heyetle geçen yıl gerçekleştirilen Antalya'daki G-20 Zirvesi'nin ardından Türkiye ile tarım alanında da üst düzeyde iş birliği yapılmasının planlandığını kaydetti. Pekin'in 30 farklı dünya ülkesinden tarım ürünü ithal etmesine karşın bu ülkeler içerisinde bugüne kadar Türkiye'nin bulunmadığına vurgu yapan Yu Xi, tarım ürünleri konusunda bundan sonraki süreçte ciddi bir artışın yaşanmasını umut ettiklerini söyledi. Türkiye’ye ilk defa geldiklerini belirten Zhang Yu Xi, “Türkiye, güzel ülkelerden birisi. Biz burada daha önce görmediğimiz güzellikte birçok şey gördük. Özellikle Kapadokya bölgesindeki doğal soğuk hava depoları ve kayadan oyma odaları olan oteller bizi çok etkiledi. Yaptığımız geziler sonucu Türkiye'den Çin’e kiraz, patates, fındık, antep fıstığı, limon gibi bir çok ürün ithal etmek isteyen heyet içerisinde ihracatçılarımız vardır.” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Nevşehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Salaş ise, “Dünyanın en büyük nüfusuna sahip ve dördüncü büyük ekonomisi konumunda bulunan Çin Halk Cumhuriyeti ticaret heyetini, Nevşehir Ticaret Borsası olarak yakından izlemekteyiz. Son zamanlarda Çin’in ihracat ve ithalatında önemli artışlar olmuştur. Gelişen tüketici bilinci nedeni ithal ürünler pazarda tercih edilmeye başlaması Türk ihraç ürünlerinin de bu pazarda şansı olduğunu düşündürmektedir. Bununla birlikte yakın temaslarımız ilerleyen zamanlarda da devam edecektir. Oldukça faydalı olduğunu düşündüğüm toplantımızın ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Toplantı daha sonra Pekin Gıda ve Tarım Pazarlama Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zhang Yu Xi ve beraberindeki heyet ve Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş ve Yönetim Kurulu üyelerinin karşılıklı fikir alışverişi ile devam etti. Çin Halk Cumhuriyeti gıda ve tarım ürünleri pazarlama derneği yönetim kurulu başkanı ve beraberindeki heyetle iki ülke arasında ihtiyaç duydukları ürünlerin üretimi ve ticareti ile ilgili soru- cevaplı bir görüşme yapıldı. Toplantıda, iki ülke arasında doğrudan ticaret yapılması ve geliştirilmesi taraflarca uygun görüldü.

Toplantı sonrasında Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, günün anısına Pekin Gıda ve Tarım Pazarlama Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zhang Yu Xi'ye Kapadokya yöresine özel çini bir tabak hediye etti.
Cihan
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü