banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

BIMCO’ya ilk kez Türk ve bir kadın başkan

Dünya denizciliğinin de en büyük ve en etkili şirketlerinin üçte ikisini temsil eden BIMCO’nun Olağan Genel Kurulu, 6 Haziran’da Roma’da gerçekleştirildi. Genel Kurul’da yeni başkan olarak Anatassios Papagianopoulus, gelecek dönem başkanı...

Ekonomi 07.06.2017, 12:08
287
BIMCO’ya ilk kez Türk ve bir kadın başkan

Dünya denizciliğinin de en büyük ve en etkili şirketlerinin üçte ikisini temsil eden BIMCO’nun Olağan Genel Kurulu, 6 Haziran’da Roma’da gerçekleştirildi. Genel Kurul’da yeni başkan olarak Anatassios Papagianopoulus, gelecek dönem başkanı olarak da Şadan Kaptanoğlu seçildi.

Dünya ticaretinin yüzde 90’ını temsil eden denizcilik sektörünün en üst çatı kuruluşu olan ve 112 yıldır dünya armatörlerin önemli kuruluşu BIMCO (The Baltic and International Maritime Council - Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi), olağan genel kurulu, 6 Haziran’da Roma’da gerçekleştirildi. Genel Kurul’da yeni başkan olarak Anatassios Papagianopoulus, gelecek dönem başkanı olarak da Şadan Kaptanoğlu seçildi. Kaptanoğlu, 2019 yılının Haziran ayında BIMCO’nun yönetim kurulu başkanı olacak.

BIMCO’nun gelecek dönem başkanı seçilen Şadan Kaptanoğlu,aldığı yeni sorumlulukla ilgili "BIMCO, dünyada ve ülkemizde denizcilik camiası için çok önemli, lider bir kuruluştur. Şu andan itibaren BIMCO’da gelecek başkan, sonra yönetim kurulu başkanı, son olarak da geçmiş dönem başkanı olarak 6 sene boyunca dünya armatörlerini temsil ediyor olacağım. Yüz yıllık bu dev organizasyonun ilk kadın ve ilk Türk başkanı olmanın gururu ve heyecanını yaşıyorum" dedi.

Kadınların iş hayatında yaşadığı zorluklar herkesçe bilindiğini belirten Kaptanoğlu, "Ben de iş hayatında her zaman erkeklerden daha çok çalışmak zorunda kaldım. Buna rağmen hem ülkemde hem de denizcilik camiasında tüm paydaşlarımdan büyük destek gördüm. Çok şanslı bir insanım. Yapacak çok işimiz, dünya denizlerinde Türk gemileriyle taşıyacak çok yükümüz var. Bugün ekonomik alanda birçok konuda dünyaya ün salmış başarımızı, denizciliğimizin gelişmesi için yapacağımız reformlarla gerek hükümetimizin yapıcı politikalarının desteğiyle gerek özel sektör, kamu, üniversitelerimiz ve STK’larımızın el ele çalışmalarıyla daha da ileriye taşıma hedefinde olacağız. Dünya denizciliğinin en önemli çatı kuruluşu olan BIMCO’da benden önce hizmet eden tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim, bu inançlar ışığında devraldığım bu bayrağı Türk ve dünya denizcilerine hizmet etmek için onurla taşıyacağım" şeklinde konuştu.

Kaptanoğlu, "Daha evvel BIMCO’nun başkan yardımcılığını yapmış olan değerli büyüğüm Eşref Cerrahoğlu’na ve tüm Türk ve uluslararası denizcilere yürekten teşekkür ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuruluşundan bugünlere hatta daha evvelinden günümüze, büyük bir sorumluluk ve aşkla taşıyan soylu atalarımızdan devraldığımız denizciliğimizi, daha da büyüyeceğine inandığım Türk ticaret filomuzla, genç gemilerimizle, donanımlı limanlarımızla, milli harikalar yaratan tersanelerimizle; sektörümüzü yaşatan her bir ferdimizin; hukukçusundan, doktoruna, üniversitelerimizin değerli hocalarından, genç öğrenci kardeşlerimize, balıkçısı, tedarikçisi, kaynakçısı tüm hizmet sağlayıcılarına kadar emek verip, gelişmesine katkı sağlayan her bir ferdimizle birlikte daha çok önemli makamlarda gururla temsil etmeye devam edeceğim" ifadelerini kullandı.

Geçmiş dönemlerde BIMCO gelecek dönem başkanı Şadan Kaptanoğlu’nun da teşekkürlerini ilettiği Türk denizciliğinin duayenlerinden Eşref Cerrahoğlu BIMCO Başkan Yardımcılığı’nı yürütmüş, Metin Kalkavan da Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştı.

Yorumlar (0)
banner255
8
parçalı az bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü