banner191

banner148

banner179

banner176

Balıkçılar sezon hazırlıklarını tamamladı

Eylül ayında “Vira Bismillah” diyerek denize açılmak için bekleyen balıkçılar, Kurban Bayramı ile aynı döneme gelen yeni av sezonunun açılışını çifte bayram olarak kutlamaya hazırlanıyor.Ege Denizi’ndeki balıkçıların ilk gözlemleri...

Ekonomi 24.08.2017, 10:58
Balıkçılar sezon hazırlıklarını tamamladı

Eylül ayında “Vira Bismillah” diyerek denize açılmak için bekleyen balıkçılar, Kurban Bayramı ile aynı döneme gelen yeni av sezonunun açılışını çifte bayram olarak kutlamaya hazırlanıyor.

Ege Denizi’ndeki balıkçıların ilk gözlemleri yeni sezonun geçen sezona göre daha bereketli geçeceği umut ediliyor. Ege’de denizin 4 ay boyunca nadasa bırakılmasının ardından balıkçılar uskumru, sardalya ve hamsi başta olmak üzere bu sezon denizde balık varlığının geçen sezona göre daha iyi göründüğünü Eylül ayında çifte bayram yapmayı umduklarını söyledi.

Av yasağının bitişi ile ilgili tarihin henüz açıklanmadığını ancak balıkçıların sezon hazırlıklarını tamamladığını ifade eden Aydınlı balıkçılardan Sezgin Sözügeçer, hem daha sağlıklı hem de daha hesaplı olan balığın sevilerek tüketildiğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2015 yılında 672 bin ton olarak gerçekleşen su ürünleri üretiminin, geçen yıl yüzde 12.4 oranında azalarak 588 bin tona geriledi belirtilirken denizlerde verimin artması için bilinçsiz avcılığın önüne geçilmesi gerektiği belirtildi.

Kuşadası ve Didim’de balıkçılar bir yandan ağların onarımını yaparken diğer yandan da teknelerin bakımlarını yapıyor. Ekip çalışması halinde sezon hazırlıklarını yapan balıkçılar Ege’nin bereketli sularında av sezonun açılması ile birlikte nasiplerini arayacaklar.
Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
19°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?