banner191

banner148

banner179

banner176

Ağustos Ayı İhracatımız Yüzde 14,1 Arttı

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Türkiye’nin Ağustos ayı ihracat artışı yüzde 11,9 artarken, Kayseri’nin Ağustos ayı ihracat rakamlarının TİM verilerine bir önceki aya göre yüzde 14,1 oranında...

Ekonomi 08.09.2017, 14:50
Ağustos Ayı İhracatımız Yüzde 14,1 Arttı

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Türkiye’nin Ağustos ayı ihracat artışı yüzde 11,9 artarken, Kayseri’nin Ağustos ayı ihracat rakamlarının TİM verilerine bir önceki aya göre yüzde 14,1 oranında artış göstererek, 144,1 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Kayseri’nin ihracat rakamlarının artmaya devam ettiğini belirten KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Kayserimizin Ağustos ayı ihracatı TİM verilerine göre bir önceki aya oranla yüzde 14,1’lik artışla 144,1 milyon dolar olmuştur. Bu verilere ihraç kayıtlı satışlarımız ve Kayseri Serbest Bölge’den yapılan ihracatları da eklediğimizde, Ağustos ayı ihracatımız toplamda 187,2 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamın ülkemiz ihracatının yüzde 11,9 artışının üzerinde olması bizleri sevindirmiştir. Türkiye ortalamasının üzerinde ihracat artışı sağlayan tüm ihracatçılarımızı kutluyorum” dedi.

Başkan Büyüksimitci, Kayseri’nin ilk 8 aylık ihracatında ilk üç sırayı Irak, Almanya ve ABD’nin aldığını, ihraç edilen ürünlerde ise, ilk üç sırada mobilya, tekstil, demir ve demir dışı metallerin geldiğini söyledi.

İhracattaki artışın Türkiye’nin büyüme rakamlarına da yansıyacağını ifade eden Başkan Büyüksimitci, dış ticaretin ekonomik büyümenin temel faktörlerinden birisi olduğunu belirterek, ikinci çeyrekte de en az yüzde 5’lik bir büyüme beklediklerini açıkladı.

Şehrimizin, bölgemizin ve ülkemizin gelişip kalkınmasına katkıda bulunan tüm sanayici ve işadamlarına teşekkür eden Başkan Büyüksimitci, “Ben kendini yenileyip yeni atılım ve yatırım yapmak isteyen sanayicilerimizin önünde büyük fırsatlar olduğu inancındayım. 2023 yılı hedeflerine ulaşmak için bu fırsatları iyi değerlendirip gerek ihracatımızı, gerekse sanayi ciromuzu daha da artırmak durumundayız. Önümüzdeki dönem daha teknoloji yoğun çalışarak devletimizin de verdiği desteklerle açığımızı kapatıp ülkemizi hak ettiği yere getireceğiz” diye konuştu.
Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
17°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?