banner191

banner148

banner179

banner176

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi "dünyanın en iyi 200’ü" listesine girdi

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ), ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesindeki University Ranking By Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarınca yapılan dünya genelindeki üniversitelerin bilim alanları başarısını gösteren...

EĞİTİM 21.05.2017, 14:07
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi "dünyanın en iyi 200’ü" listesine girdi

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ), ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesindeki University Ranking By Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarınca yapılan dünya genelindeki üniversitelerin bilim alanları başarısını gösteren listeye girmeyi başardı. 2010 yılında kurulan İKÇÜ, “Dünyanın en iyi 200’ü" listesine birçok köklü üniversiteyi geride bırakarak 157. sıradan yerleşti.

“İzmir’in en genç devlet üniversitesi” sloganıyla yola çıkan İKÇÜ, ODTÜ URAP Araştırma Laboratuvarınca yapılan “Dünyanın en iyi 200’ü" listesine birçok köklü üniversiteyi geride bırakarak 157. sıradan yerleşti. Üniversiteler alan sıralamasında "Dünyanın en iyi 200’ü" listesine 12 Türk üniversitesinin diş hekimliği alanı ile girmesi dikkat çekici bir başarı olarak değerlendirildi. Buna göre Hacettepe Üniversitesi, bu alanda 103’üncü sıra ile en iyi dereceyi yapan Türk üniversitesi oldu. Diş hekimliği alanında İstanbul Üniversitesi 105, Ege Üniversitesi 128, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi 157, Erciyes Üniversitesi 159, Gazi Üniversitesi 170, Ankara Üniversitesi 180, Atatürk Üniversitesi 182, Selçuk Üniversitesi 192, Marmara Üniversitesi 193, Ondokuz Mayıs Üniversitesi 194 ve Başkent Üniversitesi ise 200’üncü sıradan listeye girdi. İki Türk üniversitesi, dünyanın ilk 100 üniversitesi arasına girme başarısını gösterdi. Listede mimarlık alanında İTÜ dünya 97’ncisi, ODTÜ de dünya 100’üncüsü olarak tüm alanlar içinde en iyi dereceyi elde eden Türk üniversiteleri oldu.

URAP Laboratuvarı, üniversitelerin güçlü ve geliştirmeye açık yönlerini belirlemelerine yardımcı olmak amacıyla her yıl dünya genelindeki 20 bin üniversiteye ilişkin dünya genel sıralaması ve bilim alanı sıralaması yapıyor. Bu yıl URAP Laboratuvarınca hazırlanan 2016-2017 dünya alan sıralamasında 41 bilim alanına göre değerlendirme yapıldı. URAP alan sıralamasının temel amacı; Türk ve dünya üniversitelerinin akademik performansları hakkında kamuoyunu bilgilendirmek. URAP alan sıralamasında makale ve atıf konusunda güvenilir kaynaklardan biri olan InCites verileri kullanılıyor, anket ve benzeri yöntemlerle elde edilen veriler değerlendirmeye alınmıyor.

Türk üniversiteleri yükselişte

Türk üniversiteleri, geçen yıl URAP’ın yaptığı 41 alan sıralamasının 18’inde yer alırken, bu yıl açıklanan 41 alanın 25’inde yer alma başarısını gösterdi. Bu yıl Türk üniversitelerinden ODTÜ 41 alanın 17’sinde dünya alan sıralamalarında yer alırken, İTÜ 14 alanda, Gazi Üniversitesi 13 alanda, Hacettepe Üniversitesi 12 alanda, İstanbul ve Ankara üniversiteleri 10 alanda, Ege Üniversitesi 9 alanda, Bilkent Üniversitesi 8 alanda, Erciyes Üniversitesi 7 alanda, Dokuz Eylül, Atatürk ve Marmara üniversiteleri 6 alanda sıralamaya girdi.
Yorumlar (0)
22°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?