banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

İÜ DUİM 2019 Güz Dönemi Kariyer Günleri

Denizcilik Kariyer Günleri etkinliği 18-19-20 Kasım 2019 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Denizcilik Kulübü tarafından İşletme Fakültesi Oditoryumu’nda düzenlendi.

EĞİTİM 27.11.2019, 22:02 Fulya Tekin İstikbal
967
İÜ DUİM 2019 Güz Dönemi Kariyer Günleri

Denizcilik Kariyer Günleri etkinliği 18-19-20 Kasım 2019 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Denizcilik Kulübü tarafından İşletme Fakültesi Oditoryumu’nda düzenlendi.
Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökhan Kara’nın açılış konuşması ile başlayan 2019 Güz Denizcilik Kariyer Günleri, denizcilik ile ilgili kişileri ve kuruluşları, üniversiteleri bir araya getirmekte; denizcilik, lojistik, gemi brokerliği, gemi adamlığı, uluslararası ve ulusal taşımacılık alanlarında, seçkin firmaların yöneticileri ve uzmanların katılımı ile gerçekleştirildi.
İlk gün program CEVA Özel Projeler Direktörü (İMEA Bölgesi) , aynı zamanda mezunumuz ve DUİMDER Başkanı Hakan Karaca’nın sunumu ile başladı. Global sektörde dünyanın ilk 10’unda yer alan CEVA tüm taşımacılık türlerinde projeler yürütmekte olduğunu belirten Karaca, sözlerine dijitalleşme çağında olduğumuza değinerek dünyanın en güzel sektörlerinden birinde olduğumuzu ifade etti.
İkinci oturuma Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı Kaptan  Muhammer Arslantürk’ün “Kılavuz Kaptanlık Nedir” adlı sunumu ile başladı. Kılavuz kaptanlık nedir, nasıl olunur, nasıl çalışırlar sorularına yanıt veren  Arslantürk; kaptanlık deneyimlerden bahsederek öğrencileri gerek gemi yaşantısı ve gerek kara sektörü hakkında aydınlattı.
Üçüncü oturuma YASA Denizcilik Tanker Personel Müdürü  Mehmet Faruk CELAYİR ve Tanker Personel Müdürü Fatih Ertem’in katılımları ile gerçekleşti. Şirket ile ilgili sunumlarını yaptıktan sonra interaktif şekilde ilerleyerek öğrencilerin sorularına yanıt verildi.
Dördüncü oturumda yine bölüm mezunumuz HM Uluslararası Proje Taşımacılığı Genel Direktörü Hürol ASLAN’nın sunumu ile başladı. Bölümümüz mezunun öğrencilere aktarmış olduğu proje taşımacılığı alanındaki bilgiler eşliğinde soru-cevap yapılarak ilk gün oturumu son buldu.

2. gün 
İkinci günün ilk oturumu Aqua Chartering Şirket Sahibi  Melike Aysu Gürgan ve Jr. Broker  Fuat Var’ın katılımı ile gerçekleşti.  GÜRGAN kendi öğrencilik yıllarından örnekler vererek, üniversite eğitim ve öğretim süresince öğrencilerin kendilerini geliştirmesi gerektiğinden , Sivil Toplum Örgütleri’nde aktif rol almanın öneminden bahsetti.
İkinci oturum Gemi Brokerleri Derneği Başkanı  Semih Dinçel’in katılımı ile gerçekleşti. Oturum;  Dinçel’in tecrübelerinden bahsederek öğrencilere yol göstermesi, ardından  interaktif soru-cevap şeklinde devam ederek son bulmuştur.
Üçüncü oturum Medship Operasyon Sorumlusu  Eyüp Şeker’in katılımları ile gerçekleşmiştir. Öğrencilerin staj bulma konusundaki sıkıntıları ile yakından ilgilenen  Şeker bu tür organizasyonların öğrenciler için çok önemli olduğundan bahsetmiştir.
Dördüncü oturum ise Turkon Holding Kaşif Denizcilik’ten Operasyon Müdürü  Barış Öztürk ve İnsan Kaynakları Uzmanı  Büşra Aktaş’ın katılımları ile gerçekleşdi. Hem güverte hem işletme opsiyonundaki öğrencileri deniz ve kara departmanı ile alakalı bilgilendirerek Turkon Holding’i tanıtan sunum-videosu ile sonlandırmışlardır.
Ayrıca ilk iki oturuma misafir olarak Silivri Liman Başkanı  Raşit Çitim iştirak etmiştir.

3.GÜN
20 Kasım Denizcilik Kariyer Günlerimizin ilk oturumu Hicri Ercili Tankercilik’ten Güverte Enspektörü Kaptan  Savaş Aydın ve Personel Müdürü  Hasan Kızıltan  ile başladı. Tankerciliğin denizcilik sektöründe büyük yere sahip olduğunu söyleyen konuklar, güverte okuyan öğrencilerin kariyer planlamalarını nasıl daha iyi bir şekilde yapabileceklerinin üzerinde özellikle durdu. İşin zorluklarını aşmanın planlı ve özverili bir çalışma ile aşılacağına değinen  Kızıltan ve  Aydın gemide her zaman önceliğin “safety” olduğuna parmak bastı.
İkinci oturum Gate Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan  Raşit Altınok’un katılımı ile gerçekleşti. Güverte stajyerlerinin staj bulma konusunda yaşadığı zorluklara bizzat yardım edip, desteklerini esirgemeyeceğini belirten  ALTINOK; stajyerin gemideki yaşayacağı süreci en verimli şekilde nasıl değerlendireceği konusuna da açıklık getirdi.
Üçüncü oturum Transoceon’dan Satış Müdürü  Sefa Gökduman ve Operasyon Şefi  Memduh Sevim’in  katılımı ile gerçekleşti. Bir freight forwarderın  nasıl çalıştığı, hangi alanlarda hizmet verdiği  açıklandı ve Türk Denizciliği’nin Global Pazardaki yerine değinildi. Kara yolu, demir yolu gibi ulaşım sistemlerine değinerek multimodal taşımacılıktan bahsedildi. Bunlara ek olarak öğrencilerle interaktif soru-cevap şeklinde ilerleyerek öğrencilerin sorularına yanıtlar verildi.
Dördüncü oturuma Akçansa Port Liman Müdürü  Emre Akıncı iştirak etti. Elleçlenen yükler ile ilgili bilgiler verip sunumunu yapan  Akıncı; öğrencilerin staj başvurularını Akçansa Port tarafından okulda kurulan stanttan İnsan Kaynakları departmanı nezaretinde bizzat alındığını bildirdi. Her türlü yük için liman hizmeti sunan Akçansa Port; taşımacılık, lojistik ve tedarik zincirleri çözümü için önemli bir iş platformu olduğundan bahsetti. 
Beşinci oturum Solon Port  Genel Müdürü  Oktay Okşak ve Limanlar Proje Mühendisi  Anılcan Doğan’ın katılımı ile gerçekleşti.Sunumu ile Solon Port’un hizmetlerinden bahseden Okşak; hizmet ve ürün noktasındaki eksiklikleri tespit ettikten sonra mevcut standart çözüm yolları ile yetinmediğini, yenilikçi çözüm yolları ürettiğine değindi. Doğan daha iyi yazılımlar üretmeye çalıştıklarını belirterek bu alanda ilerlemek isteyen öğrencilerimize destek olacaklarını belirttiler. 
Denizcilik Kariyer Günleri’ne katılan her katılımcı için TEMA VAKFI bünyesinde 1 adet fidan bağışlanmış ve sertifikası katılımcılara takdim edilmiştir. 

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
11
az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü