banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

İTÜ MTAL öğrencileri ile 'Enerji Harmanı' projesi!

İTÜ Enerji Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Burak Barutçu İTÜ MTAL’yi ziyaret etti.

EĞİTİM 15.07.2021, 18:14 15.07.2021, 18:14 Halit Emre İbrahimoğlu
131
İTÜ MTAL öğrencileri ile 'Enerji Harmanı' projesi!

İTÜ Enerji Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Burak Barutçu İTÜ MTAL’yi ziyaret etti. Barutçu’nun öğrenciler ile yaptığı toplantıda güneş, rüzgar ve dalga enerjileri konularında enerji verimliliğini artırmak için taze beyinlere ihtiyacın olduğu dile getirildi.

Küresel ölçekte her gün artan enerji ihtiyacı ve mevcut enerji kaynaklarının yol açtığı çevre tahribatı insanlığın yenilenebilir enerji alanında daha fazla çalışma yapmasını zorunlu kılmaktadır. Son derece dinamik bir gençliğe sahip ülkemizde küresel sorunlara çözüm üretilmesinin erken yaşlarda başlatılması insanlık namına son derece anlam içeriyor. 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde kurulan İTÜ MTAL’ye ülkenin her köşesinden gelen öğrenciler küresel sorunlara çözüm üretmek için seferber oluyorlar.  Bu çerçevede İTÜ MTAL'ı ziyaret eden İTÜ Enerji Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Burak Barutçu elde ettiği bilgi birikimi ve tecrübeyi genç arılar ile seve seve paylaşacağını ve birlikte çok güzel çalışmalara imza atılacağını bildirdi.

Barutçu’nun öğrenciler ile yaptığı toplantıda güneş, rüzgar ve dalga enerjileri konularında enerji verimliliğini artırmak için taze beyinlere ihtiyacın olduğu dile getirildi. İTÜ MTAL öğrencilerinin etkin rol alacağı bir ENERJİ HARMANI tesis edilmesi için ortak projeler geliştirilmesi üzerinde duruldu. Bu enerji harmanı tesisinde güneş enerjisi verimliliğinde sabit, astronomik takip, ışın yoğunluğu takip sistemleri başta olmak üzere enerji verimliliğini artırabilecek uygulamalar yapılacak. Yapılan tüm araştırmalar bilişim ve elektrik-elektrik teknolojileri kullanılarak farklı görseller ve veri istatistikleri ile sanal dünyada paylaşılabilecek.  

Otonomlaşan hayatımızın her alanında yer alan elektrik-elektronik bu mükemmeliyet projesinde öğrenciler için iyi bir uygulama laboratuvarı olacak. Toplantıda Enerji Harmanı tesisinin kurulması ile AR-GE faaliyetleri yanında diğer okullardan gelecek öğrencilerin de enerji konusunda önemli kazanımlar elde edebilecekleri vurgulandı.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
26
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü