banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

İTÜ İle ASELSAN Arasında Eğitim Gemisi Anlaşması İmzalandı

ASELSAN ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) arasında 13 Mart 2015 tarihinde 'Test ve Eğitim Gemisi Niyet Anlaşması' imzalandı. ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval ile İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik tarafından imzalanan Test ve Eğitim Gemisi Niyet Anlaşması ile her iki kurumun da ihtiyaç duyduğu modern bir geminin ortak bir proje ekibi tarafından birlikte projelendirilmesi, tasarlanıp ürettirilmesi ve birlikte kullanılması hedefleniyor.

EĞİTİM 23.06.2016, 10:18 23.06.2016, 10:26 Nermin İstikbal
520
İTÜ İle ASELSAN Arasında Eğitim Gemisi Anlaşması İmzalandı

 ASELSAN ve İTÜ, Eğitim Gemisi Geliştirecek

ASELSAN ve İstanbul Teknik Üniversitesi arasında test ve eğitim gemisinin geliştirilme ve işletilmesi konusunda mutabakat anlaşması imzalandı. ASELSAN ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) arasında test ve eğitim gemisinin geliştirilme ve işletilmesi konusunda mutabakat anlaşması imzalandı.

ASELSAN'dan yapılan açıklamaya göre, ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval ile İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik tarafından imzalanan Test ve Eğitim Gemisi Niyet Anlaşması ile her iki kurumun da ihtiyaç duyduğu modern bir geminin ortak bir ekip tarafından projelendirilmesi, tasarlanıp üretilmesi ve birlikte kullanılması hedefleniyor.

Gelecek yıl içinde inşasına başlanması hedeflenen gemi, özel analiz ve test laboratuvarlarını bünyesinde bulunduracak. Üniversite ile sanayi işbirliği için yeni bir rol model olacak Test ve Eğitim Gemisi, test imkanı sunmak yanında, modüler sistemlerin geliştirilmesine de olanak sağlayacak. ASELSAN tarafından İstanbul Kalkınma Ajansı'nın finansal desteği ile tedarik edilmesi öngörülen gemi, İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesinin katkıları ile ASELSAN tarafından işletilecek.

Gemi, ASELSAN ve İTÜ dışında ürün geliştirmek isteyen şirketler ile diğer üniversitelerin eğitim amaçlı kullanımına da açık olacak. Test ve Eğitim Gemisi, denizcilik fakültelerindeki öğrencilerin yeni nesil sistemleri, daha geliştirme aşamasında tanımasına ve kullanmasına imkan vererek Türk denizcilerinin modern imkanlar ile eğitim görmesini de sağlayacak.

Gemi, doğal afetlerde Lojistik Destek Platformu olarak yararlanılabilecek kapasite, olanak ve yeteneklere de sahip olacak.

Yorumlar (2)
Bülend Temur 6 yıl önce
Denziciliğimiz için önemli bir adım. Hayırlı olsun
murat birecik 6 yıl önce
nedir bu kamu kurumlarının, ''eğitim gemisi'' sevdası, yahu?
ülkemizde, yeterinden fazla var!..
28
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü