banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

DEÜ Denizcilik Fakültesi Kariyer Günleri Etkinlikleri Sona Erdi

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi 2017 Bahar Kariyer Günleri Gemi Brokerleri Derneği, SCOT Gemi İşletmeciliği A.Ş ve Pelikan Denizcilik ve Ticaret Ltd.Şti’nin Katılımı ile tamamlandı 

EĞİTİM 14.04.2017, 12:24 Nermin İstikbal
DEÜ Denizcilik Fakültesi Kariyer Günleri Etkinlikleri Sona Erdi

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Denizcilik Kulübü’nün Düzenlediği 2017 Bahar Kariyer Günlerinin son oturumu 13 Nisan Perşembe günü Denizcilik Fakültesi Çakabey Deniz Feneri Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 

13.04.2017 Perşembe günü düzenlenen ve başkanlığını Denizcilik Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İsmail Bilge ÇETİN’in yürüttüğü oturuma;   Gemi Brokerleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi ONUR ve Yönetim Kurulu Üyesi DEÜ Denizcilik Fakültesi Mezunu Ömer ÖRTEL; SCOT Gemi İşletmeciliği A.Ş. Kiralama Müdürü DEÜ Denizcilik Fakültesi Mezunu Kerem ALOK ve Pelikan Denizcilik ve Ticaret Ltd.Şti adına Gemi Alım Satım (S&P) Brokeri DEÜ Denizcilik Fakültesi Mezunu İsa TEMEL katıldı. 

Doç. Dr. İsmail Bilge ÇETİN, konuşmacılardan Brokerlik mesleği, gemi kiralama ve brokerlik faaliyetleri konularında öğrencilere bilgi paylaşımında bulunmalarını isteyerek oturumu başlattı ve sözü ilk olarak Şinasi ONUR’a bıraktı. Gemi Brokerleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ONUR sunumunda, brokerliğin uluslararası bir sektörde 7/24 çalışılan, gönül verilmesi gereken bir meslek olduğunu vurguladı. Öğrencilerin İngilizcelerini üst seviyeye çıkarmadan bu mesleğe kesinlikle atılmamaları gerektiğini ifade etti. Tüm mesleklerde olduğu gibi bu mesleğin de başlangıcının çıraklık olduğunu, öğrencilerin başlangıçta yapacakları bazı işlerden sıkılmamaları ve iyi gözlem yapmaları gerektiğini belirtti. Daha sonra başkanlığını yaptığı Gemi Brokerleri Derneği’nin faaliyetlerinden bahsetti. Arabuluculuk ve ikna kabiliyetinin ön planda olduğu brokerliğin farklı türlerini açıklayarak sözü Gemi Brokerleri Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ömer ÖRTEL’e bıraktı. 

ÖRTEL ise kuru dökme yük piyasasında broker olmanın avantajlarını belirterek öğrencilere ticaretin ve denizciliğin her zaman mesaisi yoğun bir meslek olduğunu, kendisine bir günde gelen 2500 adet e-posta ile örneklendirerek açıkladı. Sektörde rakip sayısının arttığını, fakat öğrencilerin imkanlarının da o ölçüde arttığını belirterek, bu yoğunlukta insan ilişkilerini geliştirerek ve karamsarlığa kapılmadan hareket edilmesi gerektiğini belirtti. Sektörde denizcilik eğitimi almış insanlar olarak “ne kadar çok olursak, o kadar güçlü oluruz” şeklinde eğitime ve birlikteliğe vurgu yaptı.  

SCOT Gemi İşletmeciliği A.Ş. Kiralama Müdürü Kerem ALOK, öncelikle çalıştığı şirketini, gemileri ve kendini tanıttı. Tanker brokerliği işletmelerinin en önemli işinin geminin ambarını değil zamanını satmak olduğunu belirterek, müşterinin yükü için hızın önemli olduğunu ifade etti. Bu mesleği seçecek olan öğrencilerin öncelikle kendi kariyerlerinde çok fazla zaman harcamaları, ustaları izlemeleri, çevre edinmeleri ve deneyim edindikten sonra gerçekten tanker brokeri olabileceklerini belirtti. Sektörün iletişim yoğun olduğunu, uluslararası kurallarda, İngilizce yazışma ve konuşmalarda en ufak hatanın brokerlik kariyerinde sıkıntı yaşatacağını belirterek mesleğin önemli noktalarına vurgu yaptı.  

Pelikan Denizcilik ve Ticaret Ltd.Şti adına Gemi Alım Satım (S&P) Brokerliği yapan DEÜ Denizcilik Fakültesi Mezunu İsa TEMEL ise kendi mesleğinin diğer yük brokerleri gibi çok yoğun olmadığını, aksine durağan bir iş yapısı olduğunu belirtti. Diğer brokerler günde ayda en az iki-üç gemi/ yük bağlantısı yaparken kendisinin yılda 2-3 gemi satmasının bu iş için normal olduğunu belirtti. Fakat gemi alım satım brokerliğinde satılacak geminin altı ay gibi bir süre takibinin gerekliliğini, armatöre verilen bilgilerin fazlasıyla önemli ve dikkatlice hazırlanmış olması gerektiğini belirterek işin zorluklarını açıkladı. Dünya coğrafyasına hakim olmayanın brokerlik mesleğinde başarılı olamayacağını belirterek öğrencilerin öncelikle gemi ve yüklerin bulundukları yerleri takip etmeleri ve bunu ilgili ve meraklı bir şekilde devam ettirmeleri gerektiğini vurguladı. Bu meslekte eğer gerçekten emek harcarsanız, karşılığını da mutlaka belli bir zaman sonra alırsınız diyerek sözlerini tamamladı.  

Tüm konuşmacılar öğrencilerin staj arayışlarında destek olacaklarını belirttiler ve oturumun son kısmında öğrencilerin sorularını cevaplandırdılar. Oturumun sona ermesinin ardından organizasyonda görev alan Denizcilik Kulübü üyeleri kulüp adına teşekkür belgelerini oturum başkanı ve konuşmacılara sundular.  

Yorumlar (0)
22°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?