banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Denizcilik Camiasına yeni bir Doktoralı akademisyen katıldı!

Denizcilik Camiasına yeni bir Doktoralı akademisyen katıldı. Bilindiği gibi denizcilik camiasında akademisyen sıkıntısı bulunmaktadır.

EĞİTİM 04.01.2021, 11:31 04.01.2021, 11:49 Halit Emre İbrahimoğlu
264
Denizcilik Camiasına yeni bir Doktoralı akademisyen katıldı!

Denizcilik Camiasına yeni bir Doktoralı akademisyen katıldı. Bilindiği gibi denizcilik camiasında akademisyen sıkıntısı bulunmaktadır.

Denizcilik mesleğinin ekonomik getirisinin denizde çok olması nedeniyle, denizciler genellikle akademisyenlikten uzak durmaktadırlar. Ancak geçmişteki bugünkü ve gelecekteki denizcileri de yetiştiren akademisyenlerdir. Denizdeki tecrübelerini akademisyenliğe taşıyan İTÜ Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği(Mülga Denizcilik Yüksek Okulu Güverte Bölümü)1986 mezunu Uzakyol Kaptanı Ramazan AÇIKGÖZ, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalında, Prof. Dr. Celal ATEŞ ve Doç.Dr. Fatih PERÇİN danışmanlığında yürütülen Türk Balıkçı Gemilerinde İş Emniyeti ve Çalışan Sağlığı(Health, Safety & Environment on Board Turkish Fishing Vessels) konulu doktora tez çalışmasını başarı ile tamamlayarak Doktora(PhD) ünvanını almıştır.

Dr. Müh. Ramazan AÇIKGÖZ tez çalışmasında, Balıkçıların çalışma ortamının deniz, göl, ya da akarsu olması, uzun çalışma saatleri, çevresel faktörler, operasyonlar sırasında yaşanan tehlikeler ve yetersiz emniyet önlemleri nedeni ile balıkçı gemileri ve balıkçılık mesleği ciddi kaza ve meslek hastalıkları risklerini de beraberinde getirmekte olduğundan, NACE kod sistemine göre “Balıkçılık mesleği” ülkemizde tehlikeli sınıfta yer almasına rağmen, balıkçılığın çok tehlikeli bir meslek olduğunu tespit etmiştir.

Dr. Ramazan Açıkgöz Çalışmasında Türkiye’nin önemli balıkçılık merkezi olan İstanbul Bölgesi’nde, trol ve gırgır teknelerinde çalışanların sağlık ve güvenlik durumlarının ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Batı Karadeniz’in bir bölümünü içerecek şekilde, Kefken, Bağırganlı, Şile, Poyrazköy, Beykoz, Rumeli Feneri, Büyükdere, Selimpaşa ve Silivri balıkçı limanlarında araştırma yürütülmüştür. Çalışma ankete dayalı olarak hazırlanmış olup toplamda 41 trol ve büyük ölçekli gırgır teknesinde, 397 çalışan üzerinde yürütülmüştür. Seçilen bu balıkçı limanları büyük ölçekli gırgır ve trol teknelerinin bulunduğu alanlardır. İstanbul Bölgesi, Karadeniz ve Marmara Denizi Balıkçı teknelerinin bulunduğu merkez konumundadır. Bu durum İstanbul Balıkçılığını Türkiye’nin önemli bir balıkçılık merkezi yapmaktadır. Çalışma öncesi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Etik Kurul Kararı uyarınca insan araştırması olması nedeniyle gerekli izinler alınmıştır. Çalışma sonucunda balıkçılara özel basit bir risk analiz matrisi ve “SEÇYÖS” adı ile sağlık, emniyet ve çevrenin korunması merkezli bütünsel bir yönetim ve planlama önerilmiştir.

Dr. Ramazan AÇIKGÖZ’ün Türk denizcilik akademik camiasına misyonuyla yeni bir vizyon getireceği düşüncesiyle hayırlı olmasını dilerim.


 

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü