banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Çanakkale Kepez Limanında, Nefes Kesen Tatbikat

 Kepez Limanı’nda ISPS ( Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenliği ) Kodu kapsamında LTGS ( Liman Tesisi Güvenlik Sorumlusu) Planlı Tatbikatı yapıldı. 

EĞİTİM 25.05.2018, 21:06 Nermin İstikbal
Çanakkale Kepez Limanında, Nefes Kesen Tatbikat

Çanakkale Kepez Limanı, Nefes Kesen Tatbikata Sahne Oldu! 

 Kepez Limanı’nda ISPS ( Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenliği ) Kodu kapsamında LTGS ( Liman Tesisi Güvenlik Sorumlusu) Planlı Tatbikatı yapıldı. 

Her yıl yapılan tatbikat, bu yıl 22.Mayıs.2018 Salı günü gerçekleştirildi. Çanakkale Deniz Hudut Kapısı Mülki İdare Amirliği, Çanakkale ve Kepez Belediyeleri İtfaiye Müdürlükleri, İl Emniyet Müdürlüğü, Deniz Liman Şube Müdürlüğü, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, Çanakkale Liman Başkanlığı, Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü gibi pek çok kurum da katıldı.  

Tatbikat senaryosu kapsamında, olası bir terör eylemine yönelik engelleme çalışmaları gerçekleştirildi. Senaryoya göre; Kepez Limanı’ nda bağlı bulunan “Kepez” isimli teknenin arızası için gelen teknik servis personelinden şüphelenen özel güvenlik görevlisinin, kameradan da takip etmeye devam etmesi ve şüphelileri amirine bildirmesiyle devam eden tatbikatta, teröristlerin aracın motor bölümünden çıkarttıkları paketin bomba olduğu anlaşılması üzerine güvenlik seviyesi 2’ ye çıkartılır. İkaz sireni çalarak, bombanın patlama ihtimaline karşılık tahliye başlatılır. 

Liman sahasında kontrol altına alınmak istenen teröristler, aracın gizli bölmelerinden çıkardıkları silahla özel güvenlik görevlisini rehin alırlar. Bu esnada Emniyet güçleri ( Mülki İdare Amiri, Çanakkale Liman Başkanı, Çanakkale Sahil Güvenlik Grup Komutanı, Çanakkale Gümrük Müdürü) limana intikal ederler. Mülki İdare Amiri, güvenlik komitesi oluşturarak, liman idari binasındaki makamını kumanda merkezi olarak tahsis eder. 

Teröristlerin sözcüsü, sürat teknesi talebinde bulunarak, aksi takdirde bombayı patlatacağını ve rehineyi öldüreceğini beyan eder. Bildirilen talepler, Liman Tesisi Güvenlik Sorumlusu Evren Beceren’in koordinesinde kriz masasında değerlendirilir ve kabul edildiği teröristlere bildirilir. 

Hızlı bot limana yanaşınca, teröristler bomba yüklü araçtan uzaklaşıp rehine ile birlikte bota yönelirler. Bu esnada bomba patlatılır, bir özel güvenlik görevlisi yaralanır. Bota koşan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için çıkan çatışmada iki terörist yaralı olarak ele geçirilir ve rehine de yaralı olarak kurtarılır. Hızlı bota ulaşan diğer terörist, açıkta durumu takip eden Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı’ nın hücum botu tarafından etkisiz hale getirilir.  

Yaralılar, hali hazırda bekleyen ambulanslarla hastaneye sevk edilir. Yine olay mahallinde olan Çanakkale ve Kepez Belediyelerine bağlı itfaiye ekiplerince yangına müdahale edilir. 

Kontrol altına alınan tatbikatta, ISPS Kod kapsamında Güvenlik Şartları Seviyesi tekrar normale düşürülerek tatbikat tamamlanır. 


 

Yorumlar (0)
14°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?