banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Bakan Arslan: “Bizim gri listeye düşme lüksümüz yok"

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Bizim gri listeye düşme lüksümüz yok. Sektörün paydaşları hazır burada iken, bunun gereğini yapmak zorundayız, yapacağız, birilerinin canı yansa da.” dedi

EĞİTİM 07.10.2016, 00:03 07.10.2016, 02:37 Nermin İstikbal
1713
Bakan Arslan: “Bizim gri listeye düşme lüksümüz yok"

Piri Reis Üniversitesi akademik yıl açılışı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Denizcilik Müsteşar Yardımcısı Dr.Özkan Poyraz, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Hızırreis Deniz, Deniz Ticareti Genel Müdürü Cemalettin Şevli, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan,İstanbul Liman Başkanı Muhammet Erdoğan, sivil toplum örgütü başlkanları öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımı ile bugün yapıldı.

 Akademik yıl açılışında konuşma yapan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan: “Bizim gri listeye düşme lüksümüz yok. Sektörün paydaşları hazır burada iken, bunun gereğini yapmak zorundayız, yapacağız, birilerinin canı yansa da…” 

Bakan Arslan, Piri Reis Üniversitesinin 2016-2017 Akademik Yılı Resmi Açılış Töreninde, yarınların başarılı kurulabilmesi için geçmişin iyi bilinmesi gerektiğini kaydetti.

15 Temmuz'un kendine gelme işlemi olduğunu aktaran Arslan, “Keşke yaşamasaydık. Ama keşkeler fayda etmediğine göre, o kangrenin daha da büyüyüp gelecekte başımıza belalar açmaması adına o akşam önemliydi.” dedi.

Arslan, o akşama dair önemsediği en önemli şeylerden birisinin siyasi görüş, etnik yapı ve mezhep farkı gözetmeden millet olma şuuru ile halkın sokağa çıkması olduğunu belirterek, milletin o gün dünyaya ders verdiğini dile getirdi.

Bu noktada kadınların yerinin yadsınamaz olduğunu vurgulayan Arslan, o gün kadınların tankların önüne kendini siper ettiğini hatırlattı.


 "Gri listeye girdik gireceğiz"

Bakan Arslan, denizcilik sektöründe son 14 yılda önemli mesafeler kat edildiğini söyledi.

2023 hedeflerine dikkati çeken Arslan, bir iş programı yaparak o kapsamda adım adım yürümenin en sağlıklı yöntem olduğundan bahsetti.
Arslan, denizcilik anlamında son dönemde önemli mesafeler kat edildiğini, bunlardan en önemlisinin de kara listeden beyaz listeye geçiş olduğunu dile getirdi.
Bunun olmazsa olmazının armatörlerin gemilerini en sağlıklı şekilde işletilebilir tutması olduğunu anlatan Arslan, ancak şu anda bir tehlike çanının çaldığına dikkati çekerek, “Gri listeye girdik gireceğiz.” dedi.
Arslan, 13-14 yılda elde edilen bir kazanımın birilerinin keyfi için heba etme şanslarının olmadığını ifade etti.

“Bizim gri listeye düşme lüksümüz yok. Sektörün paydaşları hazır burada iken, bunun gereğini yapmak zorundayız, yapacağız, birilerinin canı yansa da…” ifadelerini kullanan Arslan, burada el birliği yaparak yanlışa düşmeme çağrısında bulundu.

 "Kriz dünyada en başta denizcilik sektörünü etkiledi"

Bakan Arslan, krizin dünyada en başta denizcilik sektörünü etkilediğini söyledi.Türkiye'de kayıtlı gemi adamı sayısının 177 bine çıktığı bilgisini veren Arslan, “Çin'den sonra dünyada en çok gemi adamı yetiştiren ülke durumundayız. Bu gurur duyulacak önemli bir şey.” diye konuştu.

Arslan, Türkiye'nin yeniden yüzünü denize dönmüş durumda olduğunu dile getirdi.Meslektaşlarını görmenin kendisini mutlu ettiğini bildiren Arslan, bugün meslektaşlarının bir çoğunun sektörde söz sahibi olduğunu ifade etti.Konuşmasından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'a günün anısına Piri Reis Haritasını sembolize eden el yapımı bir tablo hediye edildi.
Daha sonra Piri Reis Üniversitesi Simülatör Merkezinin açılış kurdelesi kesildi. Simülatör merkezinin açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra akademik yıl açılış töreni sona erdi.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve beraberindekiler daha sonra açılışı yapılan simülatör merkezini ziyaret ettiler.

 

Yorumlar (1)
5 yıl önce
Kalkanlar 1 bulun lütfen
13
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
banner102
Günün Karikatürü Tümü