banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

İsrail doğalgazı, birkaç hafta içinde Mısır ve Ürdün’e akacak

İsrail doğalgazı, birkaç hafta içinde Mısır ve Ürdün’e akacak.

Editorden 05.12.2019, 08:49
111
İsrail doğalgazı, birkaç hafta içinde Mısır ve Ürdün’e akacak

İsrail doğalgazı, birkaç hafta içinde Mısır ve Ürdün’e akacak

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İsrail’in Akdeniz’deki doğalgaz sahalarından biri olan Leviathan’dan birkaç hafta içinde Mısır ve Ürdün’e doğalgaz ihraç edilmeye başlanacağını açıkladı.

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, "Mısır ve Ürdün'e gaz ihracatı yakında başlayacak." dedi. Steintz, Avrupa’ya da doğal gaz ihraç edeceklerini belirterek, “Bazı çevrecilerin itirazlarına rağmen İsrail'in Avrupa'ya gaz vermesini engelleyecek hiçbir şey yok." ifadelerini kullandı.

İsrail’in Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail’in doğal gaz sahası Leviathan’ın işletme ortağı ABD’li Noble Energy’nin Başkan Yardımcısı Binyamin Zomer’in de "Yıl sonundan önce yerel pazara gaz tedarik etmeye başlayacağız ve önümüzdeki haftalarda da Mısır ve Ürdün’e ihracat yapmaya başlayacağız.” dediği aktarıldı.

Steinitz, daha önce yaptığı açıklamada, “Leviathan gaz sahasının gelişmesi önümüzdeki yıllarda İsrail ekonomisini değiştirecek, devlete ve vatandaşlarına milyarlarca dolar gelir getirecek ve daha da önemlisi İsrail'in kirli kömür kullanmayı bırakmasına vesile olacak." demişti.

İsrail’in Akdeniz’deki en büyük doğalgaz sahası olan Leviathan ve Tamar’da toplamda yaklaşık 800 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulunduğu tahmin ediliyor.

Leviathan ve Tamar doğalgaz sahalarının işletmesini elinde bulunduran İsrail’in Delek Şirketi ile Mısır’ın Dolphinus Şirketi'nin 2018 yılında yaptığı anlaşmaya göre, İsrail, 10 yıl boyunca 15 milyar dolar değerindeki 64 milyar metreküp gazı Mısır’a ihraç edecek.

DENİZHABER

Yorumlar (0)
10
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü