banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

Çin ve Filipinler, doğalgaz ve petrolde işbirliği yapacak

Çin ve Filipinler, doğalgaz ve petrol arama çalışmalarını hızlandırmak için ortak bir çalışma grubu kuracak. Çin Cumhurbaşkanı Xi, “Stratejik ve uzun vadeli bir perspektifle hareket etme zamanındayız” dedi.

Editorden 02.09.2019, 08:30
Çin ve Filipinler, doğalgaz ve petrolde işbirliği yapacak

Çin ve Filipinler, petrol ve doğalgaz iş birliğine dair hükümetler arası ortak bir yönlendirme komitesi kuracaklarını açıkladı.

Açıklama Filipin Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte’in Çin ziyareti kapsamında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile görüşmesinin ardından yapıldı. İki liderin görüşmesinin ardından yapılan açıklamada Çin ve Filipinler, iki ülkenin petrol ve gaz işbirliği konusunda ilgili şirketleri arasında bir çalışma grubu kuracak. Bu sayede petrol ve doğal gazın ortak olarak keşfedilmesi ve sürecin hızlandırılması hedefleniyor.

Duterte ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalar yapan Xi Jinping, “Stratejik ve uzun vadeli bir perspektifle hareket etme zamanındayız. Cumhurbaşkanı Duterte de ikili ilişkilerin sağlıklı gelişmesine öncülük etmek için birlikte çalışmaya istekli olduğunu belirtti. Bu sadece iki ülkeye ve halklarına fayda sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda bölgesel barış ve istikrara pozitif enerji katacaktır” dedi.

Xi, “Şu anda, uluslararası ve bölgesel durumlar derin ve karmaşık değişimlerden geçiyor. Ancak barış, kalkınma, iş birliği ve karşılıklı yarar hâlâ zamanın karşı konulmaz bir eğilimi” değerlendirmesini yaptı. Başkan Xi, Çin’in Filipinler’den kaliteli meyve ve tarım ürünleri almaya istekli olduğunu da belirterek tarım ve balıkçılık teknolojisini öğretmek için Filipinler’e uzman göndereceklerini de söyledi.

DENİZHABER

Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102