banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

Meriç nehrine deniz suyu karışmaması için set yapıldı

Edirne Hamzadere Sulama Birliği, debisi düşen Meriç Nehrine deniz suyunun karışmaması için set yaparak önlem aldı. Edirne Hamzadere Sulama Birliği, Meriç Nehrine tuzlu suyun karışarak çiftçilerin zarar görmesine önlemek için Meriç Nehrinin...

EDİRNE 31.05.2017, 14:43
Meriç nehrine deniz suyu karışmaması için set yapıldı

Edirne Hamzadere Sulama Birliği, debisi düşen Meriç Nehrine deniz suyunun karışmaması için set yaparak önlem aldı. Edirne Hamzadere Sulama Birliği, Meriç Nehrine tuzlu suyun karışarak çiftçilerin zarar görmesine önlemek için Meriç Nehrinin döküldüğü Ege Denizi’nin boğaz kısmına set ördü.

Kış aylarında taşkınlara neden olan Meriç Nehri kuraklıkla mücadele ediyor. Hamzadere Sulama Birliği, çiftçilerin tarlasını sulamasıyla birlikte Meriç Nehrinin su debisinin daha da azalarak nehir suyuna deniz suyunun karışmasını önlemek için harekete geçti. Birlik, Meriç Nehri’nin Ege Denizi’ne döküldüğü yere yakın İpsala Ovası Paşalı mevkiinde yapılan 100 metrelik setle çiftçilerin ürünlerine sahip çıkıyor.

DSİ 11’nci Bölge Müdürü Adil Sabancı konuyla ilgili, “Meriç nehrindeki debi 50 metreküpün altına düştüğü zaman tuzlu su Ege Denizi’nden Meriç Nehrine doğruna hücum ediyor. Meriç Nehrine tuzlu su geldiği için tarım yapan çiftçiler sulama yaparken tarlalarına tuzlu su çekmiş oluyor. Tuz oranı nehirde bir miktar var ama deniz suyunda tuz daha çok yoğun olduğu için tarların çoraklaşmasına, ürünlerin kurumasına neden oluyor. Çiftçimiz nehirden tuzlu su çekmemeleri ve ürünleri zarar görmemesi için önlem alıyoruz. Hamzadere Sulama Birliğimiz kendi imkanlarıyla set yapıyor nehrin boğazına. Şu anda tuzlu suyun nehre hücum etmesi söz konusu değil ama debi sulamalardan dolayı daha da düşer korkusuyla sedde çalışması yapıldı. Önlem alındı diyebiliriz” dedi.
Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102