banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki Petrol Savaşları taşıma maliyetlerini artırdı  

OPEC ve OPEC dışı ülkelerin (OPEC+) toplantısında ek üretim kesintisi kararının çıkmaması, küresel piyasada arz fazlasında artış riski oluştururken, Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dünya genelinde ham petrol talebini olumsuz etkiliyor.

DÜNYA 12.03.2020, 12:19
121
Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki Petrol Savaşları taşıma maliyetlerini artırdı  

Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki Petrol Savaşları taşıma maliyetlerini artırdı
 
OPEC ve OPEC dışı ülkelerin (OPEC+) toplantısında ek üretim kesintisi kararının çıkmaması, küresel piyasada arz fazlasında artış riski oluştururken, Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dünya genelinde ham petrol talebini olumsuz etkiliyor. Gemi brokerlerine göre, en az 2 milyon varil petrol alabilen gemiyi kiralamanın ortalama maliyeti 85.000 dolara çıktı.

Ortadoğu ile Çin arasındaki rota için tanker kiralamak ise çok daha pahalı. Saudi Aramco'nun nakliye kolu Bahri'de maliyetler 105.000 dolara kadar ulaşıyor.

Bahri, kendi gemilerine sahip ve nadiren daha fazla gemi için spot pazara girebiliyor. Şu anda maksimum üretim kapasitesinin üzerine ihracat yapmak isteyen Suudi Arabistan'ın kendi taşımacılığını karşılamak için daha fazla gemiye ihtiyaç duyabileceği bekleniyor.

Rusya, Cuma günü önerilen OPEC üretim kesintilerini desteklemeyi reddettikten sonra Sauid Aramco, ham petrolü müşterilerine ulaştırma amacıyla fiyatlarda indirim sunan planını açıklayarak petrol savaşı başlatmıştı.

Saudi Aramco, maksimum üretim kapasitesini Nisan ayında rekor düzeye yükseltecek. 12 milyon varil olarak kapasite 300.000 varil daha artacak.

Rusya ise ise petrol arzını günde 500.000 varil arttıracak.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya'nın liderliğindeki örgüt üyesi olmayan ülkeler üç yıldır OPEC+ adı altında birlikte hareket ederek üretimlerini gönüllü olarak kısmışlardı.

Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü