banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Singapur’un ilk LNG ikmal gemisi teslim edildi!

Singapur, ilk Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) yakıt ikmal gemisini teslim aldı.

DÜNYA 06.01.2021, 09:45 06.01.2021, 09:58 Halit Emre İbrahimoğlu
320
Singapur’un ilk LNG ikmal gemisi teslim edildi!

FueLNG Bellina olarak adlandırılan gemi, Singapur'u küresel bir LNG yakıt ikmal merkezi haline getirme çabasının bir parçası olarak Singapur Limanı'na uğrak yapan LNG ile çalışan gemilere yakıt ikmali yapacak. Geminin sözleşmeleri doğrultusunda ilk operasyonları Shell tarafından kiralanan tankerlere ve Hapag Lloyd’un konteyner gemilerinden birine gemiden gemiye LNG yakıt ikmali sağlamak olacak.

Keppel Marine ve Deepwater Technology tasarladı Keppel O&M inşa etti!

Keppel O&M’nin teknoloji kolu Keppel Marine ve Deepwater Technology (KMDTech) tarafından MTD 7500U LNG tasarımı kullanılarak tasarlanan geminin çeşitli türdeki gemilere yakıt ikmali sağlamak için mavna benzeri genişletilmiş düz bir yüzeye sahip olduğu belirtildi.

Manevra kabiliyetinin yanında Smart Notation ile donatıldı!

İki azimut kıç pervanesi ve bir baş pervanesi ile donatılmış yakıt ikmal gemisi aynı zamanda yüksek manevra kabiliyetine sahip. Manevra kabiliyetinin yakıt ikmali işlemleri sırasında römorkör kullanımını en aza indirmek üzere artırıldığı vurgulanıyor. Aynı zamanda, uzaktan gözlem ve gemi operasyonlarının gerçek zamanlı desteğini mümkün kılan dijital hizmetler sağlayan Smart Notation'a sahip ilk yakıt ikmal gemisi.

Geminin işletmecisi FuelLNG olacak!

Keppel O&M’nin Nantong tersanesinde inşa edilen FueLNG Bellina'nın, Keppel O&M tarafından teslim edilen ikinci LNG yakıt ikmal gemisi ve beşinci çift yakıtlı gemi olduğu bilinmekte. Keppel Offshore & Marine ve Shell Eastern Petroleum arasında bir ortak girişim olan FueLNG'nin geminin işletmecisi olacağı açıklandı.

LNG ikmal tesisi de yolda!

Keppel, Shell ve FueLNG ayrıca Singapur'daki LNG yakıt ikmal altyapısını ülkenin ilk özel LNG yakıt ikmal tesisi ile daha da genişletme planlarını duyurdu. 3.500m3 kapasiteye sahip tesis, liman araçları gibi daha küçük gemiler için faaliyet gösterirken aynı zamanda LNG yakıt ikmal gemilerine yakıt ikmali yapacak şekilde donatılacak. Tesisin 2021 sonunda faaliyete geçmesi bekleniyor.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü