banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Rus petrolü taşıyan gemi önce İsveç'e sonra Hollanda'ya giremedi

Rusya'nın Primorsk kentinde petrol yüklenen Marshall Adaları bayraklı Hindistan merkezli bir şirkt tarafından işletilen SUNNY LIGER isimli tankerin önce Göteborg Limanı'nda liman işçileri tarafından reddedildiği, ardından da Rotterdam liman işçileri birliği tarafından yanaşmasına izin verilmediği anlaşıldı.

DÜNYA 03.05.2022, 17:29 Halit Emre İbrahimoğlu
141
Rus petrolü taşıyan gemi önce İsveç'e sonra Hollanda'ya giremedi

Rusya'nın Primorsk kentinde petrol yüklenen Marshall Adaları bayraklı Hindistan merkezli bir şirket tarafından işletilen SUNNY LIGER isimli tankerin önce Göteborg Limanı'nda liman işçileri tarafından reddedildiği, ardından da Rotterdam Liman İşçileri Birliği tarafından yanaşmasına izin verilmediği anlaşıldı.

Amsterdam limanı işçilerinin, Rus petrolü yüklü geminin yükünü boşaltmayı reddetmesi nedeniyle IJmuiden Limanı'nın 40 kilometre açıklarına demirleyen petrol tankerinin bekleyişi sürüyor. Amsterdam limanı işçilerinin, Rus petrolü taşıyan "Sunny Liger" gemisine ayak basmak istemediği belirtildi.

Marşal Adaları bayrağı taşıyan Sunny Liger petrol tankerinin, 29 Nisan Cuma gecesinden bu yana Amsterdam IJmuiden Limanı'nın 40 kilometre açığında demirlemiş halde beklediği kaydedilen haberde, limanın işletmesinden sorumlu Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema'nın sözcüsünün "Liman işçilerinin eylemini destekliyoruz." ifadesine yer verildi.

Geminin limana yanaşmak için henüz resmi talepte bulunmadığı belirtilen haberde, yetkililerin yükü boşaltmak için uygun bir liman arayışında olduğu bilgisi paylaşıldı.

Sendikadan işçilere destek

Hollanda İşçi Sendikaları Konfederasyonu (FNV), liman işçilerine eylemlerine devam etmesi çağrısında bulunurken Sendika Başkanı Asmae Hajjari, sosyal medyadan "Bakanlığın yapması gerekeni FNV yapıyor" paylaşımında bulundu.

Hajjari, geminin yanaşmasını engellemenin yasal dayanağı bulunmasa da Ukrayna ile dayanışma için İsveç'teki liman işçileri gibi gemiye ayak basmak istemediklerini ifade etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, eyleme ilişkin sosyal medyadann yaptığı açıklamada, "Ukraynalı kadın ve çocukların kanıyla dolu Rus paralarından uzak durun" ifadesini kullandı.

Nikolenko, paylaşımında, Hollanda yetkililerine geminin Amsterdam'a yanaşmasını engellemeleri çağrısında bulunurken "İsveçli meslektaşlarınız gibi Ukrayna ile dayanışarak Sunny Liger'e ayak basmayın" ifadesine yer verdi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra, kendisine parlamentoda yöneltilen bir soruda "Rus gemilerinin, Hollanda limanına gelmesini hukuken engelleyemeyiz." açıklamasında bulunmuştu.

Kaynak: DENİZHABER.COM
Yorumlar (0)
10
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak 03:46
Güneş 05:35
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:26
Yatsı 22:07
Günün Karikatürü Tümü