banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Rus denizciler, ‘Marmalaita’ gemisinin ele geçirilmesi davasına tanıklık ettiler

Rusya’nın Almanya Büyükelçiliği basın ataşesi Oleg Ksenofontov, Kamerun kıyılarında Ağustos ayında deniz haydutları (korsan) tarafından kaçırılıp rehin alınan ve geçtiğimiz günlerde serbest bırakılan Rus denizcilerin ‘Marmalaita’ isimli Alman gemisinin ele geçirilmesi davasında tanıklık ettiklerini bildirdi.

DÜNYA 24.09.2019, 16:06
78
Rus denizciler, ‘Marmalaita’ gemisinin ele geçirilmesi davasına tanıklık ettiler

Rusya’nın Almanya Büyükelçiliği basın ataşesi Oleg Ksenofontov, Rus denizcilerin Interpol kontrolünde süren soruşturmada Rus kolluk kuvvetlerinin de yer aldığını belirtti.

Ksenofontov, “Soruşturma prosedürleri henüz tamamlanmadı. Soruşturma Interpol’ün kontrolünde devam ediyor. Bizim kolluk kuvvetlerimiz de katılıyor. Rus denizciler Frankfurt’ta otelde kalıyor, durumları normal. Sorguya çekilmiyorlar, mülakata alınıyorlar, zira geminin ele geçirilmesi olayı ile ilgili tanık olarak geçiyorlar” diye konuştu.

Fidyenin tutarı ile ilgili bilgilerin kısa sürede beklenmemesi gerektiğini kaydeden Ksenofontov, “Soruşturma ile ilgili bir takım somut şeyler ortaya çıkmadıkça fidye ilgili yorum yapılmayacak. Soruşturmanın ne kadar süreceği belli değil” ifadelerini kullandı.

Daha önce Rusya Dışişleri Bakanlığı, korsanlar tarafından kaçırılıp rehin alınan ve bu yakınlarda serbest bırakılan Rus denizcilerin Almanya’da olduğunu, gelecek hafta içinde Rusya’ya dönmelerinin beklendiğini ve sağlık durumlarının iyi olduğunu duyurmuştu.

Rus denizciler, korsanların 15 Ağustos’ta Kamerun’un liman kenti Douala kıyılarında Alman bir şirkete ait olan Marmalaita isimli yük gemisine saldırmaları neticesinde rehin alınmıştı.

Korsanların rehin aldıkları kişileri serbest bırakmak için fidye istemesi ardından müzakereler ağustos sonunda başlamıştı. Korsanlara ödenmiş olan fidye tutarı hakkında ise bir açıklama yapılmış değil.

DENİZHABER

Yorumlar (0)
18
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 23 Mayıs 2022
İmsak 03:42
Güneş 05:33
Öğle 13:06
İkindi 17:03
Akşam 20:29
Yatsı 22:12
Günün Karikatürü Tümü