banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Otonom gemi ile okyanusları keşfedecekler

DÜNYA 26.10.2019, 01:02 Nermin İstikbal
Otonom gemi ile okyanusları keşfedecekler

Otonom gemi ile okyanusları keşfedecekler

Ortaçağ ve sonrasında denizlerde ve okyanuslarda keşfedilmemiş yer kalmadı sanıyor olsak da devasa okyanuslarda hala tam anlamıyla çözülememiş sırlar var.

Otonom gemi sistemleri geliştiren İngiliz şirketi The Mayflower Autonomous Ship, yeni geliştirdikleri tamamen otonom gemiyi 2020 yılında okyanusları keşfetmeye gönderiyor.

Yeni otonom gemi, Plymouth şehrinden denize açılacak ve hakkında fazla bilgi olmayan sularda dolaşacak. Bu sırada merkeze çeşitli sensörlerle veriler gönderecek.

 rPlymouth adar, sonar, derinlik, su altı görüntüleri gibi verileri toplayacak şirket böylece dünya okyanuslarının 3 boyutlu haritasını çıkaracak.

Gemi, sadece dijital sensörlerle veri göndermeyecek, eğer gerekliyse şirket merkezine pahalı uydu bağlantısı üzerinden alarm ve sms de gönderebilecek. Hatta denizde kaybolmuş birileriyle karşılaşırsa, telefon görüşmesi yapmak da mümkün olacak.

Üstü güneş panelleriyle kaplı olan gemi, modern rüzgar yelkenleri sayesinde rüzgar gücüyle de hareket edebilecek.

Bu yeni teknoloji aynı zamanda artık denizlerde otonom gemi döneminin de başlayacağını işaret ediyor. Kaptanlık mesleği de yavaş yavaş tarihe karışıyor.

Yorumlar (0)
-1
hafif kar yağışlı
banner102