banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Kore, dünyanın en büyüğü olacak rüzgar çiftliğine hidrojen santrali ekledi!

Kore, dünyanın en büyüğü olması planlanan açık deniz rüzgar çiftliği planlarına yeşil hidrojen üretilecek bir tesis ekleneceğini açıkladı.

DÜNYA 10.05.2021, 09:17 10.05.2021, 10:00 Halit Emre İbrahimoğlu
165
Kore, dünyanın en büyüğü olacak rüzgar çiftliğine hidrojen santrali ekledi!

Güney Kore, Donghae 1 olarak bilinen ve Doğu Çin Denizi'nde gerçekleştirilecek proje kapsamında, Ulsan açıklarında mevcut doğal gaz sahasının yakınında 200 MW'lık bir yüzer rüzgar çiftliği inşa edecek.

Güney Kore, dünyanın en büyüğü olması beklenen bu devasa ölçekli yüzer açık deniz rüzgar çiftliği planlarında engelleri tek tek kaldırırken, Koreli şirketlerden oluşan bir konsorsiyum da projeye yeşil hidrojen üretmek için bir tesis ekleme planlarını açıkladı.

Fizibilite çalışmaları tamamladı!

Kore Ulusal Petrol Şirketi (KNOC) ve Kore merkezli enerji şirketi Korea East-West Power (EWP), Donghae 1 yüzer açık deniz rüzgar enerjisi projesinin Kore Kalkınma Enstitüsü (KDI) tarafından yürütülen ön fizibilite çalışmasının tamamlandığını duyurdu. Şirketler bunun, inşasına 2022'de başlanıp 2024'te elektrik üretmeye başlanacağı beklenen projenin son adımı olduğunu belirttiler.

Dünyanın en büyük rüzgar çiftliği olacak!

Koreli şirketler tarafından yapılan açıklamada; “Proje gerçekleştirildiğinde, Donghae 1 yüzer açık deniz rüzgar projesi, Norveç kıta sahanlığındaki Hywind Tampen'in iki katından daha büyük olmakla birlikte, dünyanın en büyük yüzer rüzgar çiftliği olacak.'' ifadeleri kullanıldı.

Proje, ülkenin güneybatı kıyılarında devasa bir rüzgar çiftliği tesisi inşa etmek için 42 milyar dolardan fazla yatırım yapılması çağrısında bulunan Kore Yeşil Anlaşması'nın bir parçası. Önümüzdeki on yıl içinde hükümet, 2050 yılına kadar karbon nötrlüğünü sağlama planının bir parçası olarak toplamda sekiz gigawatt'tan fazla rüzgar enerjisi üretilmesi çağrısında bulunuyor.

Hyundai yeni bir iş birimi kuracak: Hidrojen

KNOC, projede bir sonraki adım olarak yeşil hidrojen üretmek için bir tesisin inşa edileceğini duyurdu. Hyundai Heavy Industries ve Koreli holding Doosan da dahil olmak üzere sekiz Güney Kore merkezli şirket, 2025 yılına kadar 100 megawatt'lık bir hidrojen tesisi inşa etme planına katılacak. Hyundai Heavy Industries, yüzer açık deniz rüzgar çiftliğinden üretilen elektriği kullanarak deniz suyundan hidrojen üretmek için kullanılacak tesisi geliştirecek. Plan kapsamında Hyundai, hem gemicilik sektöründe hem de kara taşımacılığında kullanılacak hidrojen üretimini gerçekleştirecek yeni bir iş birimi kuracağı belirtildi.

2040'a kadar altı milyondan fazla hidrojen yakıtlı araç olacak!

Kore’nin Yeşil Yeni Anlaşmasının bir parçası olarak hükümetin çalışmaları doğrultusunda, Güney Kore'de, 2040 yılına kadar altı milyondan fazla hidrojen yakıtlı araç olması ve ülke çapında geniş bir hidrojen yakıt istasyonu ağı kurulmasının beklendiği biliniyor.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
20
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü