banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

İran, Venezuela Petrolü için hurdaya çıkmış gemi isimleri kullanıyor!

Venezuela tarafından işletilen PDVSA'dan edinilen belgelerden anlaşıldığı üzere Ulusal İran Petrol Şirketi tarafından kiralanan ve hurdaya çıkmış bir geminin ismini kullanan bir tanker ihracat yükü olarak Venezuela ham petrolü alıyor.

DÜNYA 15.12.2020, 13:14 15.12.2020, 21:59 Halit Emre İbrahimoğlu
İran, Venezuela Petrolü için hurdaya çıkmış gemi isimleri kullanıyor!

ABD yaptırımlarına meydan okuyarak ticaretlerini genişletmeye yönelik kararlar alan Venezuela ve İran arasındaki ticaret hakkında her geçen gün yeni detaylar ortaya çıkıyor. Venezuela tarafından işletilen PDVSA'dan edinilen belgelerden anlaşıldığı üzere Ulusal İran Petrol Şirketi tarafından kiralanan ve hurdaya çıkmış bir geminin ismini kullanan bir tanker ihracat yükü olarak Venezuela ham petrolü alıyor.

Venezuela ve İran, bu yıl işbirliğini ABD yaptırımlarına rağmen derinleştirdi. Venezuel'nın altın ve diğer emtiaları İrana ihraç ederken İran'dan gıda ve işlenmiş petrol aldığı açıklanıyor.

Hurdaya çıkarılmış gemi isimleri kullanılıyor!

PDVSA (Petroleos de Venezuela, S.A.) müşterilerinin,  tankerlerin rotalarını ve kimliklerini gizlemek amacıyla hurdaya çıkarılan gemilerin isimlerinin kullandığı belirtildi.

PDVSA’nın son yükleme belgelerinde, Ndros olarak tanımlanan bir ham petrol tankerinin (VLCC), Asya’ya gidecek olan 1,9 milyon varil ham petrolü yüklemek için geçen hafta Venezuela’nın ana petrol limanı Jose'ye geldiği söylendi.

Ancak Ndros isimli geminin 2018'de hurdaya çıkarıldığı uluslararası nakliye veritabanlarından alınan raporlar ile doğrulandığı iddia edildi.

Ayrıca uydu görüntülerin, limana uğrak yapan VLCC'nin gerçek kimliğinin Liberya bayraklı Calliop olduğunu ortaya çıkardığı söyleniyor. Venezuela petrol bakanlığı veya PDVSA, iddialara yanıt vermedi. ABD Hazine Bakanlığı da henü bir açıklama yapmadı. Ekim ayında Calliop'u satın alan Hong Kong merkezli Ship Management Services Ltd'nin de konuyla ilgili açıklama yapmadığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "Venezuela'daki gayri meşru rejimin Venezuela'nın doğal kaynaklarını sömürmek için İran gibi uluslararası ayaktakımlarına yöneldiğini bir kez daha görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
1
açık
banner102