banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Hürmüz Boğazı’ndaki ABD gemilerine ‘donanma’ eşlik edecek

DÜNYA 26.07.2019, 00:48 Nermin İstikbal
86
Hürmüz Boğazı’ndaki ABD gemilerine ‘donanma’ eşlik edecek

Hürmüz Boğazı’ndaki ABD gemilerine ‘donanma’ eşlik edecek

ABD'nin yeni Savunma Bakanı Mark Esper, Hürmüz Boğazı'ndaki Amerikan gemilerine donanmanın eşlik edeceğini duyurdu. Esper, "İngilizler kendi gemilerine eşlik ediyor. Biz de risk değerlendirmesine göre kendi gemilerimize eşlik edeceğiz” dedi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, "İran'dan kaynaklanan tehdit" sebebiyle Hürmüz Boğazı'ndaki Amerikan bayraklı gemilere ABD Donanması’nın eşlik edeceğini açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı adaylığı dün Senatoda onaylanan Esper, bugün bakanlıkta medya mensuplarının sorularını yanıtladı.

İran'ın son zamanlarda Hürmüz Boğazı'nda bazı ülkelere ait gemileri alıkoymasına yönelik soru üzerine Esper, İran'ın bu tür hareketlerinin engellenmesi için Amerikan bayraklı gemilere ABD Donanmasının eşlik edeceğini belirtti.

Esper, "İngilizler kendi gemilerine eşlik ediyor. Biz de risk değerlendirmesine göre kendi gemilerimize eşlik edeceğiz. Diğer ülkelerin de kendi gemilerini koruyacağını düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Ancak bunun her gemiye bir savaş gemisi tahsis edileceği anlamına gelmediğini kaydeden Esper, ABD Donanması'na ait savaş gemilerinin diğer ticari gemilere eşlik etmesinin İran için caydırıcı olacağını savundu

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Karikatürü Tümü