banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Höegh Autoliners ilk karbon nötr seferini tamamladı!

Norveç merkezli deniz taşımacılığı şirketi Höegh Autoliners, Avrupa'dan Güney Afrika'ya ulaşan biyoyakıt tahrikli Höegh Trigger isimli gemisi ile ilk karbon nötr seferini tamamladı.

DÜNYA 26.03.2021, 19:24 26.03.2021, 19:42 Halit Emre İbrahimoğlu
135

Norveç merkezli deniz taşımacılığı şirketi Höegh Autoliners ilk karbonsuz seferini tamamladı. Bu sefer esnasında, Höegh Autoliners için yeni tasarlanan altı Post-Panamax gemisinden oluşan Horizon serisinin ikincisi olan Höegh Trigger, en yüksek sürdürülebilirlik standartlarını karşılayan gelişmiş biyoyakıt tahrik sistemiyle çalıştı. 20 Şubat’ta Almanya’dan sefere çıkan Höegh Trigger gemisi 19 Mart’ta Durban’a ulaştı.

Geminin tahrikinde kullanılan GoodFuels’e ait biyoyakıtın, kükürt oksit içermediği ve geminin karbon emisyonlarını yüzde 90’a kadar azalttığı için seçildiği belirtildi. Bu seferin, şirketin karbondan arınma çabalarının hızlandığını göstermesiyle birikte, başarıyla tamamlanmasının biyoyakıtın filodaki gemiler için uygun bir seçim olduğunu gösterdiğinin altı çizildi.

GoodFuels'ten yapılan açıklamada; ''Sürdürülebilir biyoyakıtlarımızı tedarik etmekten gurur duyuyoruz. Höegh Autoliners gibi operatörlerle birlikte çalışarak, deniz taşımacılığını daha sürdürülebilir hale getirmeye katkıda bulunuyoruz ve denizcilik endüstrisinde CO2 emisyonlarının azaltılmasında hep birlikte önemli bir rol oynuyoruz.'' ifadelerini kullandı.

8500 araç taşıyabilen yeni Horizon serisi Ro-Ro gemisinin çevre üzerindeki etkisini en aza indirecek şekilde tasarlandığı açıklandı. Seriye ait gemilerin en son yakıt tasarrufu teknolojileriyle donatılmış olduğu ve diğer standart araç taşıyıcılarına kıyasla, araç eşdeğer birimi başına CO2 emisyonlarını yüzde 50 oranında azalttığı belirtiliyor.

Mevcut filolardaki gemileri çalıştırmak için geliştirilmiş biyoyakıtın kullanılmasının, yeni gemi teknolojilerinin geliştiği bugünlerde, emisyonları önemli ölçüde azaltma konusunda güçlü bir potansiyele sahip olduğu belirtiliyor.

Bu deneme seferinin başarısı ile ilgili konuşan Höegh Autoliners CEO’su Andreas Enger; ”Bu seferde biyoyakıt gibi alternatif yakıtların kullanılması, deniz taşımacılığı endüstrisinde karbondan arınmaya yönelik önemli adımlara katkıda bulunabileceğimizi gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü