banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

Güney Kore ile Kuzey Kore arasında ceset arama gerilimi!

Güney Kore, iki ülkenin deniz sınırındaki Yeonpyeong Adası açıklarında Kuzey Kore birliklerinin öldürdüğü güney koreli görevliden geriye kalanları arama çalışmalarına devam ediyor.

DÜNYA 28.09.2020, 08:35 28.09.2020, 08:47 Halit Emre İbrahimoğlu
Güney Kore ile Kuzey Kore arasında ceset arama gerilimi!

Pazar günü, Güney Kore kuvvetleri geçen hafta Kuzey Kore devriyesi tarafından öldürülen bir balıkçıdan geriye kalanları aramaya devam etti. Cinayetin abul edilmesine ve Kim-Jong-un'un özür dilemesine rağmen arama operasyonu, Kuzey Kore'nin itirazlarına yol açtı.

Cumartesi itibariyle, 39 Güney Kore Sahil Güvenlik ve Donanma gemisi, yarımadanın batı kıyısındaki Kuzey ve Güney Kore sularını sınırlayan Kuzey Sınır Hattı boyunca bölgeyi aramak için konuşlandırıldı.

Güney Kore hükümeti, devriyelerin hattın güneyinde kaldığını söylüyor. Sınırlar ise oldukça tartışmalı.

''Başka bir faciaya yol açabilir!''

Kuzey Kore'nin devlete ait Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), "Güney Kore'yi, Batı Denizi'ndeki askeri sınır çizgisi boyunca gerilimlerin artmasına neden olabilecek arama çalışmalarını derhal durdurmaya çağırıyoruz" dedi. "Başka bir faciaya yol açabileceği için tetikte bekliyoruz."

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in hükümeti, her iki tarafın da olayla ilgili ortak bir soruşturma yürütmesini önerdi. Güney Koreli müfettişler, kurbanın ortadan kaybolmasıyla ilgili soruşturmaya devam ediyor.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102